Η κριτική έγινε: 27 Αυγούστου 2020

Περάσαμε 10 υπέροχες μέρες! Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος παρατείναμε τη διαμονή μας! Μέσα σε ένα μοναδικό φυσικό περιβάλλον τα ξύλινα σπιτάκια είναι έξυπνα τοποθετημένα, χωρίς καθόλου να προσβάλλουν το τοπίο. Τα γύρω μονοπάτια έχουν επαρκή σήμανση για ενδιαφέρουσες και ασφαλείς πεζοπορίες. Διοργανώνονται όμως και καθημερινές πεζοπορίες και δραστηριότητες ακόμα και όταν δηλώνεται συμμετοχή ενός και μόνον ατόμου! Εμείς δεν ακολουθήσαμε τις ομαδικές εξερευνήσεις αλλά ακούσαμε τα καλύτερα λόγια τόσο για τις επιλογές, όσο και για τη συμβολή του κ. Γιάννη που με τις γνώσεις του καθιστούσε την εξερεύνηση ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Ιδιαίτερα για τα παιδιά της πόλης που έχουν τόση ανάγκη να μαθαίνουν τα μυστικά της φύσης, επί τόπου και όχι μόνο μέσα από τα βιβλία!
Στην τιμή προσφέρονταν δύο γεύματα (πρωινό και βραδινό) σε μπουφέ. Λόγω COVID, το σερβίρισμα του φαγητού είχε αναλάβει το προσωπικό. Όλες και όλοι διακρίνονταν για την προθυμία και την ευγένεια τους και σερβίριζαν ό,τι ζητούσαμε υπό το βλέμμα ενός διευθυντή που διακριτικά φρόντιζε να μη λείπει από κανέναν τίποτα. Φαίνεται ότι αυτός είναι που εμπνέει τη φιλική, σχεδόν οικογενειακή ατμόσφαιρα που κυριαρχεί σε όλες τις πτυχές της φιλοξενίας. Η ποιότητα του φαγητού και των δύο γευμάτων ήταν εξαιρετική. Ιδιαιτέρως θα τονίζαμε την ποικιλία σε πίτες (πρωί – βράδυ) καθώς την ποιότητα και το μαγείρεμα των κρεατικών. Αν πρέπει να προτείνω κάτι θα έλεγα να προσφέρεται συχνότερα το αρνάκι σούβλας καθώς και το κοκορέτσι, που δεν τα βρίσκεις συχνά σε τέτοια ποιότητα και γεύση.
Το φυσικό περιβάλλον καθώς και όλη οργάνωση της επιχείρησης δημιουργούν έναν ιδανικό τόπο ξεκούρασης γι αυτό, σε πρώτη ευκαιρία... καλή αντάμωση παιδιά!
Ειρήνη και Γιάννης Σακέλλης

Ευχαριστούμε, Iosak
Ο/η George Antoniou, General Manager του Elatos Resort & Health Club, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου 2020

Αγαπητοί Γιάννη & Ειρήνη καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα για τα πολύ καλά σας λόγια. Ελπίζω να σας βρίσκω καλά και εύχομαι να συναντηθούμε το συντομότερο δυνατό.
Η τοποθέτησή σας σχετικά με την παραμονή σας στον Έλατο είναι πολύ σημαντική τόσο για το προσωπικό που νιώθει ευχάριστα όταν διαβάζει κριτικές σαν την δική σας όσο και για τους πελάτες που αντιλαμβάνονται πως το ξενοδοχείο μας είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε ο πελάτης να γίνει ένα με την φύση.
Η κουλτούρα του ξενοδοχείου είναι η εξυπηρέτηση και η ευγένεια. Δεν είναι ούτε τα μάρμαρα ενός 5* ξενοδοχείου ούτε ο καθωσπρεπισμός.
Και λέγοντας φύση εννοώ όλα όσα θέλει κάποιος να ζήσει και να αισθανθεί σε ένα ήρεμο και παρθένο μέρος μέσα στο δάσος.

Καλή αντάμωση,

Η κριτική έγινε: 20 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μείναμε για δύο βραδια. 16 έως και 17/8. Υπέροχο μέρος μεσα στα έλατα, με καθαρό αέρα και ησυχία... η πρώτη εντύπωση που σχηματίζει κανείς μπαίνοντας στο Resort (αφού διασχίσει τον κακοτράχαλο σχετικά δρόμο για συμβατικό αυτοκίνητο και όχι τζιπ) είναι πραγματικά εντυπωσιακή! πολύ όμορφα σπίτια, με πολύ λογικές αποστάσεις το ένα από το άλλο, πάρα πολύ καλή χωροταξία και ένα Εξαιρετικό κεντρικό κτίριο Επίσης η εικόνα του σαλέ που μας δόθηκε ήταν πολύ εντυπωσιακή με άνετους χώρους και μία υπέροχη μεγάλη σοφίτα... το πρόβλημα ήταν η ύπαρξη παλαιών σχετικά επίπλων και ιδιαίτερα του καναπέ και του τραπεζιού μπροστά από αυτόν! λεπτομέρειες βέβαια, αλλά η τιμή η οποία ζητείται περίπου στα 220 ευρώ με ημιδιατροφή απαιτεί υψηλό επίπεδο παντού! το μεγάλο πρόβλημα του ξενοδοχείου, όπως αποδειχτηκε αργότερα, ήταν αφενός η μικρή κλειστή πισίνα στην οποία όταν συνωστίζονται πάνω από 10 άτομα ιδιαίτερα μικρά παιδιά τα οποία υπάρχουν σε αφθονία στο χώρο, δημιουργείται πολύ μεγάλη ένταση και θόρυβος κάτι που δεν βοηθάει εφόσον κάποιος θέλει να χαλαρώσει και να ξεκουραστεί! γενικότερα η ύπαρξη παιδιών στο χώρο είναι έντονη, κάτι που είναι εις βάρος της ησυχίας που αποζητάς σε ένα τέτοιο χώρο. Το χειρότερο μέρος της διαμονής μας αποδείχτηκε δυστυχώς το φαγητό! όπως Διαπιστώσαμε δύο φορές κατά την επίσκεψή μας στο χώρο του εστιατορίου. την πρώτη φορά το μενού έγραφε τριών ειδών σαλάτες μία ceasar's μία χωριάτικη και μία ανάμεικτη τις οποίες δοκιμάσαμε και τις τρεις... η caesars δεν είχε καθόλου κοτόπουλο και πσχεδόν καθόλου παρμεζάνα... Ηπ ανάμεικτη ηταν ένα πολύ μικρό ποσοστό έτοιμης σαλάτας φρεσκούλης και η χωριάτικη δεν είχε καθόλου παξιμάδι (θεωρητικά ήταν τύπου ντάκος!) όταν ρωτήσαμε η απάντηση που πήρα ήταν Ότο λόγω covid υπάρχει πρόβλημα στις προμήθειες κάτι που Καλό είναι να μην το σχολιάσω περαιτέρω! τα κυρίως πιάτα ήταν η ίδια απογοήτευση... ένα απλό τυπικό ρόλο κοτόπουλο που Π
Προμηθεύεται κάνεις από ένα μεσαίο κρεοπωλείο... τα συνοδευτικά δηλαδή πατάτες και το ρύζι, ήταν απολύτως τυπικά... την επόμενη ημέρα ειπαμε να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία στο εστιατόριο (ευτυχώς όμως ήμασταν φαγωμένοι από πριν)!!! δοκιμάσαμε μία σαλάτα η οποία είχε ενα ψηγμα από παξιμάδι... Επίσης δοκιμάσαμε το χειρότερο μπιφτέκι που έχουμε φάει τα τελευταία χρόνια! απολύτως ξερό, ο χρήστης ινωδες Χωρίς καμία γεύση ( ίσως να είχε και κάποια ποσότητα αρνίσιο κιμά) πραγματικά ήταν ένα μπιφτέκι το οποίο αν μου το είχαν σερβιρει σε ένα οποιοδήποτε εστιατόριο (ακομα και επιπέδου) ταβέρνας Θα το είχα γυρίσει πίσω! Είναι κρίμα ένα τέτοιο Resort να χαρακτηρίζεται τόσο άσχημα από την ποιότητα του φαγητού η οποία σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή ιδιαίτερα των οικογενειών Επίσης θέλω να σημειώσω ότι η κοπέλα στη ρεσεψιόν μας ανέφερε ότι θα μιλήσουμε με κάποιον υπεύθυνο του ξενοδοχείου (ο οποίος περιφέρονταν στο χώρο μιλούσε με διάφορους αλλά δεν έκανε τον κόπο να ασχοληθεί και με μας) τέλος θέλω να αποδώσω τα εύσημα στον κύριο Γιάννη ο οποίος διενεργεί τους περιπάτους και τις διάφορες δραστηριότητες ο οποίος είναι Εξαιρετικός γνώστης, εξαιρετικά πρόθυμος και ευγενής, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό το οποίο είναι ιδιαίτερα ευγενικό και πρόθυμο σε οτιδήποτε ζητήσαμε. Σιγουρα υπό τις παρούσες συνθήκες δεν θα ξανάρθουμε και δεν θα συστησουμε σε κάποιον από τους γνωστούς μας να έρθει.

1  Ευχαριστούμε, PanagiotisK220
Ο/η George Antoniou, General Manager του Elatos Resort & Health Club, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 28 Αυγούστου 2020

Αγαπητέ κύριε Καρυώτη καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε προκειμένου να μας ενημερώσετε αναλυτικά για τα θέματα που σας απασχόλησαν κατά την διαμονή σας.

Από όσο έχω πληροφορηθεί και οι 3 υπεύθυνοι και τους αναφέρω για τους τύπους ( Υπεύθυνη εστιατορίου Ελευθερία ,F&B manager Γιώργος & Υπεύθυνη υποδοχής Γεωργία ήρθαν σε επαφή μαζί σας και έδειξαν ενδιαφέρον να δώσουν λύση στα θέματα που αναφέρατε και εξ όσων γνωρίζω έδειξαν πέραν του δέοντος την διάθεση να σας παράσχουν ότι ήταν δυνατό και ενημερώθηκα πως όλα ήταν εντάξει από μεριά σας και δεν φαντάστηκα ποτέ ότι θα υπήρχε τέτοια απογοήτευση και δυσαρέσκεια από την παραμονή σας.

Όπως ήταν φυσικό ζήτησα από το προσωπικό να σας συναντήσω αν το κρίνετε απαραίτητο και λυπάμαι ιδιαίτερα που δεν συνέβη.

Τώρα όσο αφορά τα θέματα που αναφέρατε μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως το προσωπικό δεν προσπάθησε να σας εξυπηρετήσει.
Όπως γνωρίζετε ο τρόπος με τον οποίο σερβίρουμε το δικαιούμενο δείπνο σας μιας και είχατε επιλέξει την ημιδιατροφή ήταν να παραγγέλνετε από το μενού και το προσωπικό του εστιατορίου να σας το φέρνει στο τραπέζι σας αφού πρώτα το ετοιμάσει από τον μπουφέ πετυχαίνοντας με αυτό τον τρόπο να υπάρχει ταχύτητα στην εξυπηρέτηση και να απολαμβάνετε τα προϊόντα από τον μπουφέ σε μορφή a la carte.
Για οποιαδήποτε επιθυμία σας , αλλαγή στην επιλογή σας ή συμπλήρωμα ήταν πάντα κάποιος για να σας εξυπηρετήσει.
Οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούμε είναι από κρεοπωλεία και μανάβικα της περιοχής μας και όχι από μεγάλο παντοπωλεία με κατεψυγμένα και αυτό το θεωρούμε τιμή μας.
Όλα μας τα προϊόντα είναι φρέσκο μαγειρεμένα από ένα εξαιρετικό Σεφ που έχουμε εμπιστευθεί τα τελευταία 2 χρόνια και από μία ομάδα ανθρώπων που μαγειρεύει με αγάπη και συνέπεια.
Δεν είναι λίγες οι φορές που οι πελάτες καλούν τον Σεφ για να το συγχαρούν μα και όταν υπάρξει κάποιο πρόβλημα η κάποια ιδιαιτερότητα είναι πάντα έτοιμος να βοηθήσει.Δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση να συνηγορήσω και μπορώ να δεχτώ και να απολογηθώ για όλα τα σχόλια των πελατών αλλά νομίζω πως η προτροπή σας "να αλλάξουμε τον σεφ τώρα" δεν αρμόζει στην ιδιοσυγκρασία μας και δεν διώχνουμε κόσμο τόσο εύκολα σε κάθε κριτική.Πόσο μάλλον όταν κάποιοι άλλοι μας επαινούν για την επιλογή μας.Να σας ενημερώσω πως ότι φάγατε ήταν ακριβώς το ίδιο φαγητό που έφαγαν και άλλοι πελάτες και μας εκφράστηκαν με τα καλύτερα σχόλια.
Όσο αφορά για το άτομο που όπως αναφέρατε περιφερόταν στον χώρο και μιλούσε με όλο τον κόσμο προφανώς είμαι εγώ και θεωρώ εξίσου τιμή μου να βρίσκομαι κοντά στους πελάτες και να ενημερώνομαι για την διαμονή τους. Αν για κάποιο λόγο νιώσατε αδικημένος λυπάμαι αλλά δεν ήταν από σκοπού και θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν με σταματούσατε και μιλούσατε και εσείς μαζί μου εφόσον αναγνωρίσατε την ιδιότητά μου και θα βλέπατε πως και χρόνο θα σας διέθετα και ενδιαφέρον και διάθεση για συζήτηση.

Ακόμα και τώρα που απαντώ στα όσα μας αναφέρατε θα χαιρόμουν πολύ αν επικοινωνούσατε μαζί μου για να λυθεί η κάθε παρεξήγηση.Αν δεν σας είναι εύκολο μπορείτε να καλέσετε στην υποδοχή και να σας καλέσω πίσω.
Είμαι σίγουρος πως θα βρούμε κοινά σημεία επικοινωνίας.

Εγώ από την μεριά μου εύχομαι σε εσάς και την οικογένειά σας καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και με υγεία.

Η κριτική έγινε: 10 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Τα σπιτάκια υπέροχα, το προσωπικό ευγενέστατο και με τρομερή διάθεση να εξυπηρετήσει, το φαγητό του επικό και οι μερίδες ικανοποιητικές. Κάθε πρωί και απόγευμα υπάρχουν δραστηριότητες για όλη την οικογένεια και τα παιδιά. Το τοπίο μαγικό!

Ευχαριστούμε, melia1984

Αγαπητή κυρία,

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια. Μετέφερα στο προσωπικό τα όσα αναφέρατε και χαρήκαν ιδιαίτερα. Ευχόμαστε να σας συναντήσουμε ξανά το συντομότερο δυνατό.
Τις ευχαριστίες από το προσωπικό του εστιατορίου και τον Σεφ.

Η κριτική έγινε: 31 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Καταπληκτικό κατάλυμα σε εξαιρετική ορεινή τοποθεσία. Άριστης ποιότητας αυτόνομα μπανγκαλόου, ευρύχωρα και πλήρως εξοπλισμένα, ιδανικά για οικογένεια για παιδιά. Η εξωτερικοί χώροι ιδανικοί για περπάτημα, πεζοπορία, εξερεύνηση και παιχνίδια. Παρέχονται ωραίες οργανωμένες δραστηριότητες για τα παιδία. Επίσης υπάρχει πολύ καλός παιδότοπος. Το πρωινό άλλα και ο βραδινός μπουφές εξαιρετικά.

Ημερομηνία διαμονής: Οκτώβριος 2019
Ευχαριστούμε, dfamily81

Αγαπητοί μας πελάτες χαιρόμαστε ιδιαίτερα που καταφέραμε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες σας.Πραγματικά δεν θα μπορούσε να εκφραστεί διαφορετικά τα όσα προσφέρει το Elatos resort & Health Club.

Από την 01/10 θα είμαστε πάλι κοντά σας με πολλά και ποικίλα θεματικά ΣΚ.

Θα χαρούμε να σας δούμε το συντομότερο δυνατό.Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για ότι επιθυμείτε.

Η κριτική έγινε: 16 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μείναμε στο παραδοσιακό αρχοντικό του ξενοδοχείου το Έλατος country house! Η διαμονή μας εκεί ήταν τέλεια! Το δωμάτιο ήταν πεντακάθαρο κ ο κήπος περιποιημένος κ ειδυλλιακός για τα καλοκαιρινά πρωινά μας κ για τα βραδάκια μας!! Το πρωινό παίρναμε στο χώρο του εστιατορίου του ξενοδοχείου και ήταν απολαυστικοτατο και γευστικοτατο με παραδοσιακές πιτες, ομελέτα, κέικ κ διάφορα άλλα πιατα!!! Το προσωπικό ήταν ευγενέστερο κ ο χώρος πεντακάθαρος!!! Όλα ήταν τέλεια!!! Θα το επισκεφθούμε με χαρά και το χειμώνα!!!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
1  Ευχαριστούμε, E8062ZC_

Αγαπητοί φιλοξενούμενοι του Elatos resort & Health Club.

Σας ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σας λόγια και ελπίζουμε και ευχόμαστε να μας επισκεφθείτε τον χειμώνα που είναι εξίσου όμορφος όπως το καλοκαίρι.

Θα χαρώ ιδιαίτερα να μιλήσουμε και τηλεφωνικός προκείμενου να κάνουμε ότι είναι δυνατό για την κράτησή σας,