“Γραφική ταβέρνα στην πλατεία!”
Κριτική για: Ταβέρνα Τα Πλατανιά

Ταβέρνα Τα Πλατανιά
Περιγραφή: Η ταβέρνα μας βρίσκεται στην πλατεία του χωριού, δίπλα στο ποτάμι ακριβώς. Σερβίρουμε παραδοσιακά ντόπια κρέατα , μαγειρευτά φαγητά, σαλάτες δροσερές, ορεκτικά , χειροποίητες πίτες και βέβαια γλυκά κουταλιού και ταψιού. Κάτω από τα πλατάνια , απολαμβάνοντας τη φύση. Αλλά και το χειμώνα στον εσωτερικό χώρο δίπλα στο τζάκι..!!

Η πλατεία της Αγόριανης είναι χαρακτηριστική ορεινού χωριού και οι ταβέρνες τριγύρω της ταιριαστές! Επιλέξαμε τα "Πλατάνια" και καθίσαμε σε ευρύχωρο τραπέζι 2 άτομα, μετά από κράτηση Σάββατο βράδυ 24/10. Το τζάκι ήταν αναμμένο και η ατμόσφαιρα όμορφη. Η σερβιτόρα μας ήταν πολύ εξυπηρετική.
Πήραμε λαχανοσαλάτα και φορμαέλα σαγανάκι και στη συνέχεια αγριογούρουνο στιφάδο (καλομαγειρεμένο και νόστιμο) και μπριζόλες από αγριογούρουνο. Οι μερίδες ήταν μεγάλες και οι τιμές λογικές! Οι μπριζόλες πολύ σκληρές δυστυχώς... Το ψωμί λευκό αδιάφορο και ψημένο ώστε να τρώγεται πιο ευχάριστα (σε όλη την περιοχή έτσι ήταν, περίμενα καλύτερο ψωμί σε χωριό).
Από τη μικρή λίστα κρασιών (αποκλειστικά του κτήματος Αργυρίου που είναι τοπικό και καλά κάνουν που το προωθούν) διαλέξαμε το Pinot Noir στα 19€, πολύ καλή τιμή! Συνόδεψε άριστα το φαγητό μας!

2  Ευχαριστούμε, AthanasiaGreece

Η κριτική γράφτηκε 18 Οκτωβρίου 2020

Τοποθεσία ωραία κάτω από τα πλατάνια πολλά μαγαζάκια γύρω γύρω.Για το φαγητό δεν μας εντυπωσίασε κάτι ιδιαίτερα.Ενοχλητικο οι πολλές μύγες και σφήκες,τα παιδιά φέραν καφέ αναμμένο αλλά η κατάσταση πάλι ήταν κάπως.Οι τιμές αν και είναι αντικειμενικές για τον καθένα δεν συμβαδίζουν κατά την προσωπική μου άποψη για το μέρος αλλά και την ποιότητα.Οι σερβιτόροι φιλότιμοι.

Ευχαριστούμε, Grisimo
Η κριτική γράφτηκε 8 Οκτωβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Κυριακή μεσημέρι στην κατάμεστη Αγόριανη, αποφασίσαμε με την παρέα μου (7 άτομα) να καθίσουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί για φαγητό. Η αργοπορία στην εξυπηρέτηση και η κακή διαχείριση του χρόνου που έφεραν τα φαγητά, ας υποθέσουμε ότι οφείλεται στην πολυκοσμία της ημέρας. Είναι κάτι που σε τέτοια μέρη μπορείς να το δικαιολογήσεις. Την αισχροκέρδεια και την αγένεια εξαιτίας αυτής είναι κάτι που όσο κόσμο και να έχεις στο μαγαζί σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, σε αυτές τις εποχές που ζει η εστίαση στη χώρα μας, να έχει η υπεύθυνη του μαγαζιού. Έχοντας κάνει λογαριασμό τριψηφιας κλίμακας, έχεις την ελάχιστη απαίτηση τουλάχιστον αυτό που θα φας, τουλάχιστον να είναι ψημένο και όχι να βγάζεις κάτι σχεδόν άψητο, επειδή απ τον πολύ κόσμο "δεν πρόλαβες" να το ψησεις. Αναφέρομαι φυσικά στο κρέας που είχαμε παραγγείλει όπου το μισό απ αυτό ήρθε τελείως άψητο εσωτερικά. Όταν το ανακαλύψαμε, αποφασίσαμε να κόψουμε και τα υπόλοιπα κομμάτια να δούμε αν είναι όλο έτσι. Όταν καταφέραμε μετά από 20-25 λεπτά να βρούμε την υπεύθυνη σερβιτόρα ή ιδιοκτήτρια (δεν καταλάβαμε ακριβώς) - φυσικά λόγω ελλιπούς προσωπικού - και της δείξαμε τα αψητα κομμάτια απάντησε με το εξής : "Να μου τα δίνατε εξ αρχής για να τα ψήσω ξανά". Όταν της εξηγήσαμε ότι αυτό προσπαθούσαμε να κάνουμε τόση ώρα και προφανώς δεν διαβάζουμε το μέλλον για να φανταστούμε ότι το κρέας που έβγαλαν είναι άψητο, με αγένεια συνέχιζε να λέει ότι δεν φταίνε εκείνοι αλλά εμείς που δεν το δώσαμε εγκαίρως πίσω για ξαναψήσιμο. Και για ένα "συγνώμη" ούτε λόγος. Φυσικά δεν ξανασχολήθηκε κανείς μαζί μας και ΦΥΣΙΚΑ ούτε εγώ ούτε η παρέα μου θα ξαναπατήσουμε ποτέ εκεί. Ελλαδάρα 2020

2  Ευχαριστούμε, irom225
Η κριτική γράφτηκε 8 Οκτωβρίου 2020

παραγγειλαμε 2,5 κιλα προβατινας και παραπανω απ το μισο κιλο ηταν αψητο σε σημειο να εχει αιμα..οταν τελειωσαμε το γευμα μας και ζητησαμε τον λογαρισμο απλα ενημερωσαμε και δειξαμε το αψητο κρεας και η σερβιτορα με πολυ κακο τροπο μας απαντησε οτι επρεπε να μου το πειτε πριν τι μου το λετε τωρα..προφανως οχι λεφτα δεν μας εκοψε ουτε ενα συγγνωμη τιποτα νιωσαμε σαν φταιγαμε!

2  Ευχαριστούμε, SpyrosTh
Η κριτική γράφτηκε 1 Μαρτίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ωραία παραδοσιακή ταβερνα, νόστιμο φαγητό, νόστιμοι μεζέδες, καλή εξυπηρέτηση, μόνο αρνητικό οι λίγο τσιμπημένες τιμές

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2020
Ευχαριστούμε, AGELOS C

Ταβέρνα Τα Πλατανιά: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Επτάλοφος, Περιοχή Φωκίδας

Ταβέρνα Τα Πλατανιά: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.