“Περιμέναμε καλύτερα”
Κριτική για: Καταφύγιο

Η κριτική γράφτηκε 18 Οκτωβρίου 2021

Ανεβαίνοντας στο δρόμο για Ελάτη είδαμε κι ένα πινακάκι που διαφήμιζε το μενού της ημέρας της συγκεκριμένης ταβέρνας την οποία ούτως ή άλλως είχαμε στα υπόψιν από κριτικές που είχα διαβάσει. Όταν φτάσαμε όμως, ώρα 14:30 ο ιδιοκτήτης μας είπε πως δεν είχαν ακόμη μαγειρευτά, αλλά μόνο της ώρας, ούτε καν παστό που αναγραφόταν βεβαίως & στο ταμπελάκι. Παρότι εμείς προτιμούσαμε μαγειρευτά, αποφασίσαμε να μείνουμε, αφού μας είχαν ήδη στρώσει το τραπέζι κι είμασταν εκείνη την ώρα ακόμη μόνοι μας στο μαγαζί. Δεν είχαμε & πολλές επιλογές, από σαλάτες είχε μόνο χωριάτικη την οποία & παραγγείλαμε καθώς & ντόπιο λουκάνικο & μπριζόλα χοιρινή. & τα 2 πιάτα συνοδεύονταν από τηγανητές πατάτες. Κύριο χαρακτηριστικό & δυστυχώς αρνητικό, το υπερβολικό αλάτι παντού, από το ψημένο ψωμί που μας έφεραν στην αρχή, τη χωριάτικη (που αναρωτιόμουν πως γινόταν να είναι τόσο αλμυρή αφού δεν έβαλα πολύ αλάτι)μέχρι & τις πατάτες που ήρθαν αλατισμένες, κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί & ευτυχώς προσέξαμε αφού ως τότε είχαμε καταλάβει τι γινόταν κι ευτυχώς δεν προσθέσαμε κι άλλο. Καλύτερο απ' όλα η μπριζόλα που ήταν όμορφα ψημένη, πολύ καλές κι οι πατάτες, αν & το αλάτι τις χάλαγε αρκετά, το λουκάνικο απλώς καλό, αρκετά περίεργο στη γεύση & σχετικά στεγνό, η χωριάτικη πολύ καλή αν εξαιρέσεις την πιπεριά & τη φέτα που περισσότερο έμοιαζε με λευκό τυρί. Το μαγαζί είναι περιποιημένο, η θέα που έχει σου κόβει την ανάσα & ο ιδιοκτήτης ήταν ευγενικός & οι τιμές πολύ καλές. Αλλά να διαφημίζεις σπιτικό φαγητό & 14:30 η ώρα Σάββατο μεσημέρι να μην έχεις μαγειρευτά ούτε καν παστό ή χόρτα, δεν το καταλαβαίνω.

Ημερομηνία επίσκεψης: Οκτώβριος 2021
Ευχαριστούμε, Deppie K

Η κριτική γράφτηκε 27 Οκτωβρίου 2020

Μακάρι το φαγητό να ήταν αντάξιο της υπεροχής θεάς, ο ιδιοκτητης- σερβιτόρος αφού μας ενημέρωσε ότι έχει μόνο της ώρας και όχι όλα τα κρεατικά πήρε την παραγγελία μια χοιρινή και μια μοσχαρίσια και τα έψησε στο υγραέριο. Όταν τον ρώτησα, αφού έβλεπα την κουζίνα, γιατί το κάνει αυτό μου απάντησε είναι πιο νόστιμα και πιο γρήγορα. Κρίμα γιατί έκανα τόσα χιλιόμετρα όχι ασφαλώς να φάω κρέας ψημένο στο γκαζι και οι μπριζόλες δεν τρωγοντουσαν. Σκληρές και τίγκα στο αλατι. Μην σχολιάσω καλύτερα την καθαριότητα η την ευγένεια. Δύο ζευγάρια ειμασταν εκείνη την ώρα στο μαγαζί, ζήτησα το λογαριασμο αφήσαμε τα φαγητά και φύγαμε.

1  Ευχαριστούμε, dimatsm
Η κριτική γράφτηκε 26 Αυγούστου 2020

Τόσο όμορφη θέα και τέλεια διακόσμηση από τον Χρήστο (δημιουργίες ξύλου) και να έχει τόσο άσχημο φαγητό, τα καλαμάκια μαύρα και υπεραλατισμένα, καν δεν κατάλαβα τι κρέας ήταν, η χοιρινή στεγνή δεν μασιόταν και μας υπερχρέωσε καθώς το κατάλαβα μετά γιατί από ευγένεια και γιατί τα πηραμε να τα φαμε στο σπιτι που νοικιαζαμε δεν ειδα το χαρτακι. Αλλα λες αστο να παει στο δ...λο. Όμως αν το κανει συχνα... Και όπως ειπε και καποιος άλλος απο ευγενεια μηδεν καθως και μαλλον ειναι και συνεχεια μεθυσμενος ο ιδιοκτητης που εκτελει και τα καθηκοντα σερβιτορου. Θα ελεγα να δωθει (πουληθει) σε καποιον που θα εκτιμησει το τοπιο αυτος ο υπεροχος χωρος

1  Ευχαριστούμε, Dr_Geo71
Η κριτική γράφτηκε 30 Απριλίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Σαλάτα τεράστια με καλουτσικη γευση, φέτα νόστιμη, τζατζίκι δυναμίτης. Πατάτα τηγανιτή από τις καλύτερες που έχω φάει και παιδακια τρομερά! Ζουμερα και καλοψημενα όπως πρέπει! Και όλα αυτά σε μια.τζαμαρια μπροστά με ομορφη θέα...θα ξαναπάω σίγουρα!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2018
1  Ευχαριστούμε, Michalis_PP4
Η κριτική γράφτηκε 12 Φεβρουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Απίστευτο φαγητό και πολυ ζεστό περιβάλλον
Τρομερές γεύσεις
Και πολύ λογικές τιμές
Μείναμε παρά πολύ ευχαριστημένοι

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2017
Ευχαριστούμε, Bibis1347

Καταφύγιο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!