Η κριτική έγινε: 16 Ιουλίου 2020

Το πιο όμορφο καταλυμα που έχω επισκεφθεί! Μείναμε σε ένα υπέροχο πέτρινο σπιτάκι με ψηλά ταβάνια, πανέμορφα έπιπλα, με θέα στη θάλασσα και στον ολάνθιστο μαγικό κήπο. Η Γρηγορία, η ιδιοκτήτρια, είναι καταπληκτικός άνθρωπος, φρόντιζε κάθε στιγμή, κάθε λεπτομέρεια όλων των χώρων. Όλα πεντακάθαρα φροντισμένα με αγάπη. Ανυπομονούμε να ξαναβρεθούμε σ' αυτό το μαγικό μερος και να εξερευνήσουμε περισσότερο τα Κήθυρα. Δεν θα διάλεγα να μείνω πουθενά άλλού! Ενα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο στους ιδιοκτήτες.

Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2020
1  Ευχαριστούμε, TLBTravelling
Ο/η Palaeopoli Villas Palaeopoli Villas, Ιδιοκτήτης του Palaeopoli Villas, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 20 Ιουλίου 2020

Γλυκιά Μαρία ευχαριστούμε ειλικρινώς για τα πανέμορφα λόγια σου!!!Ήταν μεγάλη η χαρά και ιδιαίτερη η τιμή να φιλοξενήσουμε εσένα και την κόρη σου...Εύχομαι να έχουμε ανθρώπους σαν εσάς να μας επισκέπτονται...
Να είμαστε καλά να ξανα ανταμώσουμε...
Καλό καλοκαίρι!!!

Η κριτική έγινε: 24 Ιουλίου 2019

Μείναμε 5 ημέρες στο υπέροχο αυτό κατάλυμα. Η υπέροχη Γρηγορία μας υποδέχθηκε και μας έκανε να νιώσουμε σαν στο σπίτι μας! Η αναβάθμιση που μας έκανε από απλό δίκλινο σε μια πανέμορφη ατμοσφαιρική τετράκλινη βίλα ανέβασε τη διαμονή μας σε άλλο επίπεδο! Στο κατάλυμα είναι όλα προσεγμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Το κρεββάτι και τα υπέροχα κλινοσκεπάσματα της Cocomat, η καθαριότητα, ο απίστευτος κήπος, αλλά και η θέα προς τον γραφικό Αβλέμονα ήταν ότι ονειρεύεται ο καθένας μας για τις διακοπές του! Η Γρηγορία αφιέρωσε πολύ χρόνο από την πρώτη ημέρα για να μας ενημερώσει για όλα τα αξιοθέατα και τις επιλογές του νησιού, αλλά και στη συνέχεια ήταν πάντα εκεί για να μας δίνει τις προτάσεις και τις πληροφορίες που χρειαζόμασταν. Είναι πραγματικά μια από τις σπάνιες περιπτώσεις που ένα κατάλυμα είναι πανέμορφο και ξεπερνά και τις φωτογραφίες του. Οι ομορφιές των Κυθήρων και οι αναμνήσεις μας από το κατάλυμα αυτό μας κάνουν να προγραμματίζουμε ήδη την επόμενη επίσκεψή μας στο νησί. Ευχαριστούμε για όλα Γρηγορία!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2019
Ευχαριστούμε, Chris S
Η κριτική έγινε: 14 Ιουλίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Θα ξεκινήσω από την καταπληκτική Γρηγορία η οποία μας εξυπηρετησε με τον καλύτερο τρόπο!! Μείναμε στην βίλα,ήταν πραγματικά πανέμορφη τόσο που δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε εικόνες... πολύ περιποιημένη Πεντακάθαρη και ατμοσφαιρικη με την πέτρα και το ξύλο να επικρατεί.. όλος ο χώρος ήταν μαγικός και πολύ ήσυχος! Ήταν η δεύτερη φορά που πήγα στα Κύθηρα και ενας λογος που θα ξαναπάω είναι για να μείνω ξανά εκεί.. ευχαριστούμε για όλα!!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2018
Ευχαριστούμε, aggeliki14
Η κριτική έγινε: 16 Σεπτεμβρίου 2017

Αύγουστος 2017.Μείναμε σ ένα Παραδοσιακό Ενετικό σπιτάκι κοντά στις καλόγουστες βιλίτσες, άνετο,καθαρό,ανεξάρτητο με χοντρούς κοίλους τοίχους και θέα όλο το Μηρτώο.Λογικές τιμές,οικογενειακή επιχείρηση.Κοντά στη φύση το Θεό ,την Ελευθερία..
Υπέροχη διαμονή στο ωραιότερο μέρος του νησιού.
Ευχαριστούμε τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Οι βίλες είναι πολυτελείς,το σπίτι που μείναμε παραδοσιακό
Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
Ευχαριστούμε, Ioanna T
Η κριτική έγινε: 19 Αυγούστου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Αρχικά η πρώτη θετικη εντύπωση ήταν το καλωσόρισμα της Γρηγορίας με γλυκα και φρούτα .Μου έκανε ιδαιτερη εντύπωση καθώς ακομα και σε ξενοδοχεία πολλών αστέρων αυτό δεν συνηθίζεται στην Ελλάδα. Πολλοί ζεστοί και φιλόξενοι άνθρωποι με ενδιαφέρον να σε βοηθήσουν να ανακαλύψεις τον παράδεισο που λέγεται Κύθηρα .
Από την πρώτη στιγμή κατάλαβα πως εδώ υπάρχουν νέοι άνθρωποι , με νέες ιδέες διάθεση και όραμα. Δεν σε κοιτούν σαν κεφάλι με ευρώ και αυτό σε κερδίζει .
Ο χώρος που βρίσκεται το κατάλυμα θυμίζει παραδοσιακή νησιωτική έπαυλη . Πλούσιοι κήποι με όλων των ειδών τα φυτά, κληματαριές , μαρμάρινα τραπέζια κάτω από την σκιά ψηλών δέντρων με θέα τη θαλασσα . Τα αρώματα και η πολυτελης κατασκευή από πέτρα είναι ότι πρέπει για να κάθεσαι εκτός δωματίου και να απολαμβάνεις το πρωινό σου ή το βραδινό σου .
Πραγματικά ένα πολύ ήσυχο μέρος που όπως έχουν προαναφέρει , είναι το εξοχικό που ονειρεύεσαι να έχεις .

Το δωμάτιο με εντυπωσίασε θετικά γιατί οι φωτογραφίες δεν μπορούν να αποτυπωσουν την πραγματική του ομορφιά . Παραδοσιακή πέτρινη αρχιτεκτονικη με πολύ άνετους χώρους . Έπιπλα παλαιομενα με ζωγραφιές που ταιριάζουν απόλυτα με την εξοχική ομορφιά . Η κουζίνα υπερπληρης για όποιον θέλει να μαγειρέψει. Το στρώμα του κρεβατιού ήταν εξαιρετικό όπως αντίστοιχα τα κλινοσκεπασματα και οι πετσέτες. Καθημερινό καθάρισμα και περιποίηση του δωματίου .
Γενικά διαφαίνεται μια άρτια υψηλού επιπέδου επένδυση στον κλάδο της φιλοξενίας χωρίς τις κλασσικές φτηνιάρικες ελληνικές κακές συνήθειες . Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια οι ιδιοκτήτες και ελπίζω να επισκεφθώ και χειμώνα το νησί.
Τέλος το θεωρώ την καλύτερη λύση όσο αφορά την αναλογία ( αξίας που εισπραττεις ) / (τιμής που πληρωνεις) .

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
Ευχαριστούμε, Christos Z