Tripadvisor
Αράχωβα
Η κριτική έγινε: 28 Οκτωβρίου 2019

Εξαιρετικα δωματια ,ποκυ καλθαρος χωρος ολα μυριζαν υπεροχα απο τα σεντονια μεχρι τις πετσετες του μπανιου
Πολυ σημαντικο αυτο για ενα ξενοδοχειο
Πολυ γευστικο και πλουσιο πρωινο
Συνεχιστε ετσι
Κατερινα Σαραντοπουλου

Ημερομηνία διαμονής: Οκτώβριος 2019
Ευχαριστούμε, Sarantopouliu
Η κριτική έγινε: 13 Οκτωβρίου 2019

Το ξενοδοχείο είναι καταπληκτικό και σε εξαιρετική τοποθεσία. Πεντακάθαρο, με καταπληκτική διακόσμηση, ακριβώς στα γούστα μας. Μεγάλο δωμάτιο, με όλες τις ανέσεις. Πολύ ωραίο πρωινό και το προσωπικό πολύ φιλικό και ευγενέστατο.

Σας ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε να ξαναέρθουμε σύντομα!!!!

Ημερομηνία διαμονής: Οκτώβριος 2019
Ευχαριστούμε, NIKOLAOS C
Η κριτική έγινε: 17 Μαρτίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Ήταν μια συνηθισμένη Τετάρτη του Φλεβάρη όταν επιλέξαμε να ξεκινήσουμε για ένα αξέχαστο τριήμερο, στο γνωστό και κατά τα άλλα χλιδατο ταγκλι ριζορτ και σπα πέντε αστέρων στο λιβάδι της Αράχωβας. Η συνεννόηση με το ξενοδοχείο είχε γίνει τηλεφωνικά και στη ρεσεψιον μας περίμενε το προσωπικό του ξενοδοχείου, δηλαδή και τα 2 άτομα. Κατά την είσοδο μας και πριν καλά καλά προλάβουμε να ανέβουμε τις σκάλες, μας υποδέχτηκε η Κασσιανη προσφέροντάς μας γουελκαμ ντρικς σε ψηλά ποτήρια σαμπάνιας, γεμάτα ως τη μέση με ζεστό Μοσχάτο νταστι κάβα τσουτσούνη.

Κατόπιν σχετικου τσέκ ίν και εισόδου στα δωμάτια, δηλωσαμε την επιθυμία μας να κάνουμε χρήση της εσωτερικής πισίνας. Είχαμε ενημερωθεί νωρίτερα πως το μόνο που χρειάζεται για το έμπειρο προσωπικό του ξενοδοχείου είναι 5 λεπτά προειδοποίησης και όλα θα ήταν έτοιμα.

Με την άφιξη μας στην πισίνα η Κασσιανη σε ρόλο ντιτζει ντοπιου ραδιοφώνου αλλά και πλέον υπεύθυνη για το χειρισμό και έλεγχο των θερμοκρασιών της πισίνας, μας ενημέρωσε πως μόνο η μία πισίνα θερμαίνεται καθώς η άλλη διατηρείται (δήθεν) σε συνθήκες θερμοκρασίας δωματίου, λες και περίμενε γκρουπ εθελοντών πειραματικής αντοχής σε τεστ για κρυοπαγηματα.

Το σκηνικό περιμετρικά της πισίνας ήταν παρατημενο, τα τοιχώματα φθαρμενα, πολλά σποτ ήταν καμμένα ενώ το ξύλινο ντεκ ήταν αβεβαιο. Το νερό ήταν στην καλύτερη περίπτωση χλιαρό, ενώ η γενική καθαριότητα και συντήρηση της πισίνας δεν έβγαζε αυτοπεποίθηση.

Περνώντας η ώρα και στην ανάγκη μας για ένα ποτό, κατευθυνθήκαμε στο πάσο τύπου γκισε υποδοχής, όπου η Κασσιανη πλέον σε ρόλο μπαρίστα, ήταν έτοιμη να απογειώσει τους γευστικους μας καλυκες οδηγώντας μας σε μονοπάτια γνώριμα της ημιθανούς ελιτ. Η απάντηση στην ερώτηση για τα διαθέσιμα κοκτέιλ του καταλόγου δόθηκε σαν σε κάποιο κακομαθημένο πλουσιόπαιδο από το Μπιρμιχαμ, καθώς κατάλογος δεν υπήρχε.
-"ΠεΣ τΕ μΟυ εΜέΝα" είπε η Κασσιανη στρέφοντας το κεφάλι της διαγώνια.

-"Κάτι με πασιον φρουτ", είπαμε.

-"ΕχΟυΜε" απάντησε, με βλέμμα δίχως κατεύθυνση και με μια κεντιά δυσφοριας.

Η παρέα συνέχισε την εξερεύνηση των παρεχόμενων δραστηριοτήτων του ξενοδοχείου κατευθυνόμενη προς τη γωνιακή σάουνα στα περιξ της πισίνας, που ήταν λες και την είχαν συναρμολογησει 3 νάνοι κι ένα μινκ με ξύλα από τα ικεα.

Η συζήτηση επικεντρώθηκε στη βασική αρχή λειτουργίας της σάουνας όπου λογικά σε αυτή την περίπτωση βασίστηκε στη τριβή των σωμάτων για ανάπτυξη θερμοκρασίας μιας και με τα βίας χωρούσε 4 άτομα.

Μετά από λίγη ώρα ηπιαμε το αδιάφορο ποτό των 15 ευρώ και επιστρεψαμε στα δωμάτια τα οποία δεν είχαν κάποια σημαντική διαφορά από τον μέσο όρο των καλων 4στερων ξενοδοχείων.

Η επόμενη μέρα μας βρήκε στον χώρο του πρωινού και την Κασσιανη πάλι αυτή τη φορά στον αντίστοιχο ρόλο του σέρβις. Μπουφες δεν υπήρχε μιας και πιθανότατα ήμασταν η μόνη παρέα στο ξενοδοχείο. Διαφορά ψωμάκια, Αυγά και λουκάνικα αλλά τίποτα ιδιαίτερο για πρωινό. Την επόμενη μέρα ωστόσο τα πράγματα χειροτερεψαν. Με Κασσιανη πανταχού παρών και για ακόμη μια φορά στο σέρβις, δύο Αυγά ματια για 4 άτομα και κάποια μπέικον παγωμένα ήταν το μινιμαλ πρωινό. Μετά από ευγενική μας ερώτηση για αλλά δύο Αυγά ματια και ζεστό μπέικον μικροκυμάτων, χρειάστηκαν 40 λεπτά για την εκπληρωση αυτού του αιτήματος.

Το τελευταίο βράδυ μας βρήκε σε ένα παραδοσιακό ταβερνακι στο κέντρο της Αράχωβας, όπου σε κάποια στιγμή έγινε διακοπή ρεύματος και έμειναν μόνο κάποια κεριά να φωτιζουν, κάνοντας την ατμόσφαιρα πιο ρομαντική. Τότε μέσα στο ημίφως είδα την Κασσιανη στο τραπέζι μας να βάζει χύμα κρασί απ'την κανατα και της είπα:
-"Επ, τι κάνεις εσύ εκει; Σερβίρεις κι εδώ τώρα; "
-"ωΧ σΟρρΥ" είπε, και χάθηκε τρέχοντας, τινάζοντας τη μπερτα της στο σκοτάδι.

Σε γενικές γραμμές το ξενοδοχείο σου δίνει την αίσθηση ότι υπολειτουργεί και σε καμία περίπτωση οι τιμές του δε συνάδουν με αυτά που προσφέρει. Η παντελής έλλειψη προσωπικού προκαλεί αμηχανία καθώς είναι αβολο να βλέπεις το ίδιο άτομο να καλύπτει όλα τα ποστα σε όλες τις δουλειές.
Ξεθαρα μη 5στερο και ξεκάθαρα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές σε αυτές τις τιμές.

Ημερομηνία διαμονής: Φεβρουάριος 2019
6  Ευχαριστούμε, Traveller_7776
Η κριτική έγινε: 15 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το ξενοδοχείο είναι υπεράνω κριτικής. Καλαίσθητο, πεντακάθαρο, με πολύ ωραίο πρωινό και σε εξαιρετική τοποθεσία.
Οι ιδιοκτήτες υπέροχα παιδιά, φιλικοί και επαγγελματίες.

Μπάμπη - Μαρίνα ..... Σας ευχαριστούμε πολύ για τις όμορφες στιγμές.
Εις το επανιδείν και ΣΥΝΤΟΜΑ !!!!

Ηλίας - Ματίνα

Ημερομηνία διαμονής: Φεβρουάριος 2018
5  Ευχαριστούμε, 438eliast
Η κριτική έγινε: 12 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Είχαμε μια πολύ ευχάριστη και άνετη διαμονή στη περιοχή λιβάδια λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αράχοβα.Απολαύσαμε την ηρεμία,την ξεκούραση μας και την όμορφη θέα και τοποθεσία του ξενοδοχείου.Σας ευχαριστούμε!

Ημερομηνία διαμονής: Φεβρουάριος 2018
5  Ευχαριστούμε, kostassalas72