“Όταν ο Σταματης δημιουργεί τις γεύσεις φαγητου... Και η Χαρουλα φροντίζει για τις γεύσεις του κρασιού!”

Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών
Περιγραφή: Η Αμάλθεια, σε μια καταπράσινη δροσερή αυλή και σε απόσταση 20 μέτρων από τη θάλασσα, ικανοποιεί γευστικά τους φίλους της εδώ και 18 χρόνια. Προσφέρει ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά αλιευμένα αποκλειστικά από την πλούσια θάλασσα της περιοχής μας, αλλά και μια μεγάλη ποικιλία σε κρεατικά ντόπιων παραγωγών. Ο ιδιοκτήτης και σεφ, Αντωνιάδης Σταμάτης, παίρνει τις παραδοσιακές συνταγές, και με αρκετή φαντασία και δημιουργικότητα, τις φτάνει στο απόγειό τους. Η κουζίνα του είναι μοντέρνα αλλά χωρίς εκζήτηση, ενώ παράλληλα δίνει μεγάλη σημασία στην αγνή πρώτη ύλη. Η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζων, τσίπουρων και σε μπύρες ελληνικές και εισαγωγής θα συμπληρώσει άψογα το τραπέζι σας. Η σταθερή προτίμηση των φίλων της όλα αυτά τα χρόνια, αποδεικνύει πως η Αμάλθεια αποτελεί απαράμιλλο γαστρονομικό προορισμό.
Η κριτική γράφτηκε 19 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Γεύσεις που ανυπομονείς να γευτείς ξανά! Σερβίς άψογο και γρήγορο! Καθαριότητα παντου! Όλοι με το χαμόγελο! Φρέσκα και πεντανόστιμα ψάρια κι θαλασσινά ! Πολύ καλές ετικέτες κρασιού! Όταν το μεράκι και η δημιουργια συνάντησε τη γαστρονομία ❣️
Με το καλό να ανταμώσουμε πάλι!
Συνεχίστε έτσι!!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, Mobile37679093172
Ο/η Haroula Z, Ιδιοκτήτης του Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 20 Ιουλίου 2021

Σας ευχαριστούμε πολύ. Μας δίνετε κουράγιο να συνεχίσουμε. Καλώς να ανταμώσουμε και πάλι.

Η κριτική γράφτηκε 28 Μαΐου 2021

Μετα απο τοσους μήνες, επιτέλους, βολτα με τις μηχανές. Σταματήσαμε για καφε διπλα στο κυμα, αλλα ηταν ακομα κλειστά, ετσι ειπαμε να δροσιστούμε με ουζάκι και κανέναν μεζέ. Στην τυχη καθίσαμε στην Αμάλθεια γιατί μας άρεσε το όλο σκοινικό με την κληματαριά, τις καρεκλίτσες, θυμίζει Ελλάδα βρε αδερφέ και οχι ψευτογκουρμέ εστιατόριο . Ηρθε μια κοπελιά να φερει τα βασικά και μετά ο Σταμάτης να παρει παραγγελια. Καθισε δίπλα μας σαν να γνωριζόμασταν , σαν να ημασταν φιλαράκια χρόνια. Υπεροχος τυπος. "Τσουπ" εκείνη την στιγμή ηρθε ενα αυτοκίνητο που ξεφόρτωσε φρεσκότατα ψάρια. Εννοειται οτι φάγαμε ψάρια !! Καθε λιγο, μας κερνούσε κι απο ενα πιατάκι με παράξενες ουζολιχουδιές κι ερχοταν να ρωτήσει αν μας άρεσε. Τι να πω. Μέχρι και τα πιάτα γλύψαμε. Να μιλησω για το χταποδάκι που έλιωνε στο στόμα ; Τον γονο θράψαλα ; Τις σαρδέλες που ηταν καθαρισμένες, καλοψημένες ή το λιόκαυτο καλαμαράκι ;Μας κέρασε και μια παγωτάρα στο τέλος και δεν θέλαμε να φύγουμε. Μπράβο παιδιά, θα ξανάρθουμε.

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2021
Ευχαριστούμε, thanoss402

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη λεπτομερή κριτική σας. Μας δίνει δύναμη και κουράγιο να ξέρουμε ότι αυτό που προσφέρουμε ικανοποιεί τους πελάτες μας. Θα χαρούμε πολύ να ξαναβρεθούμε στην επόμενη βόλτα σας στο Σταυρό. Να είστε καλά.

Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2020

Όλα ήταν άψογα. Δεν εχω ξαναδει πιο ευγενικό και αξιαγάπητο προσωπικό ειλικρινά. Το φαγητο πεντανοστιμο. Γαριδες σαγανάκι, χαλουμι με ούζο, σουπιες , καλαμαρακια και αλλα τοσα.. Ολα πεντανόστιμα. Το μόνο "αρνητικό" κατ εμέ ήταν ότι δεν υπήρχε γλυκό στο τέλος ( σε καποια τραπεζια διπλα ειδα, ίσως ηταν επί πληρωμή και δεν το καταλαβαμε). Κατα τ αλλα ολα υπέροχα κάτω απο ενα ομορφο αμπέλι και με καλο φαγητο

1  Ευχαριστούμε, Αναστασία Κ

Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας και την αναγνώριση των προσπαθειών όλου του προσωπικού της Αμάλθειας.
Όχι, στο εστιατόριό μας το γλυκό αυστηρά ΔΕΝ χρεώνεται. Μάλλον πρόκειται για κάποιο λάθος που συνέβη σε εσάς. Θα χαρούμε πολύ να σας ξαναδούμε και να μας δώσετε την ευκαιρία να επανορθώσουμε. Να είστε καλά.

Η κριτική γράφτηκε 10 Αυγούστου 2020

Πολύ καλή εξυπηρέτηση, πολυ καλό φαγητό και πολυ λογικές τιμές. Φρέσκα και τέλεια οι σαρδελες και γόνος καλαμάρι.
Μπράβο σας, θα ξανάρθουμε σίγουρα.

Ευχαριστούμε, STRANIERI72
Ο/η haroulaz, Owner του Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 2020

Σας ευχαριστούμε πολύ. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και πάλι σύντομα.

Η κριτική γράφτηκε 29 Ιουνίου 2020

Ένα εστιατόριο που θα ήθελες να υπάρχει σε κάθε πόλη στην Ελλάδα.
Βρεθήκαμε μόνο για δύο μέρες στον Σταυρό Θεσσαλονίκης ερχόμενοι από την Αθήνα, ωστόσο αποζημιωθήκαμε με την επίσκεψή μας στην "Αμάλθεια".
Γεύσεις, γεύσεις, γεύσεις, γεύσεις ...... ότι δοκιμάσαμε τις τρεις φορές που πήγαμε ήταν πραγματικά υπέροχο. Σαρδέλες ψητές (κάρβουνα), μένεις έκπληκτος, με τις μυρωδιές και την επίγευση (θάλασσα και ιώδιο), που ένα τόσο φθηνό ψάρι βγάζει αυτή την απόλαυση. Σουπιά τηγανητή και ψητή, χταπόδι ψητό (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ) με μια απλή ιδέα λευκής ταραμοσαλάτας ως γαρνιτούρα. Μύδια τηγανιτά που έλιωναν στον ουρανίσκο, γαύρος φιλεταρισμένος τηγανιτός με κουρκούτι από σιμιγδάλι (καλό αλλά όχι άριστο). Γενικά ότι και να δοκιμάσαμε το απολαύσαμε.
Οι σαλάτες σε καλό επίπεδο χωρίς να μένουν στη μνήμη ή να εντυπώνεται κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, εν τούτοις η σαλάτα με τη ρόκα και το τριμμένο τυρί ενθουσίασε τη σύζυγό μου.
Το περιβάλλον όπως έχει διαμορφωθεί η αυλή είναι κουκλίστικο.
Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και ζεστοί, θα έλεγα πραγματικά αληθινοί.
Πάντα στο τέλος είχαμε ένα σπιτικό γλυκάκι.
Το τελευταίο μου σχόλιο "πραγματικά αληθινοί" το δηλώνω και το υποστηρίζω ανεπιφύλακτα.
Ένας συμπαθητικός τύπος (Σταμάτης ?) που έδινε τον δικό του πόλεμο μέσα στην κουζίνα μας πρόσφερε τα σαλιγκάρια της θάλασσας που είχε κρατήσει για τον εαυτό του. Αυτά...........

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2020
1  Ευχαριστούμε, kostopoulos63
Ο/η haroulaz, Owner του Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 7 Ιουλίου 2020

Σας ευχαριστούμε πολύ που αφιερώσατε αρκετό χρόνο γι' αυτή την τόσο θερμή κριτική. Η αλήθεια είναι ότι καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια για να διατηρήσουμε αυτό ακριβώς που περιγράψατε σε ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον, όπως είναι η εστίαση, και γι' αυτό εκτιμούμε ακόμη περισσότερο το γεγονός ότι καταφέρνουμε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες σας. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και πάλι σε μια επόμενη επίσκεψή σας στην περιοχή μας.

Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σταυρός, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Αμάλθεια Εστιατόριο Θαλασσινών: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!