Η κριτική έγινε: 28 Αυγούστου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Ένα όμορφο ξενοδοχείο με θέα στη θάλασσα, με ευγενικούς ανθρώπους κ ευχάριστο περιβάλλον. Η κα Παρή είναι μια κυρία πολύ ευχάριστη κ ευγένεστατη πρόθυμη να σε εξυπηρετήσει. Τα δωμάτια φωτεινά, πολύ καθαρά απο την πρώτη μέρα ως την τελευταία, όπως κ όλοι οι χώροι του ξενοδοχείου. Το πρωινό περιποιημένο ανανεώνοντάς πριν καν τελειώσει ότι υπήρχε στον μπουφέ. Γενικά πολύ καλή εικόνα που μας άφησε ικανοποιημένους απόλυτα. Σίγουρα θα το επιλέγαμε αν ξαναβρισκόμασταν στα Κύθηρα.

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
Ευχαριστούμε, ΑΘΑΝΑΣΙΑ Τ
Η κριτική έγινε: 19 Αυγούστου 2017

Όμορφη και σχετικά ήρεμη τοποθεσία, ιδανική για να απολαμβάνεις τη θάλασσα που την έχεις κυριολεκτικά μέσ' τα πόδια σου.
Αρκεί όμως αυτό??
Από ένα ξενοδοχείο με 3 αστέρια που δίνεις 90€ το βράδυ για ένα δίκλινο (και μάλιστα η τιμή να είναι χαμηλότερη της αρχικής, μιας και η ιδιοκτήτρια μας διευκόλυνε) το λιγότερο που έχει απαίτηση κανείς και θεωρεί αυτονόητο είναι η καθαριότητα.
Λυπάμαι που η όμορφη θέα στο μπαλκόνι του δωματίου δε μου αρκούσε για να μη βλέπω μπροστά μου το σχεδόν ακαθάριστο δωμάτιο....πραγματικά δεν ξέρω τι να πρώτο αναφέρω, το βρώμικο ψυγείο με τρίχες κολλημένες στην κατάψυξη? τις τρίχες στα ''φρεσκοστρωμένα'' σεντόνια? το πάτωμα που δεν είχε καν σκουπιστεί? το μπαλκονάκι που για να απολαύσεις τη θέα έπρεπε να ανεχτεί κανείς τα γυαλιά στο πάτωμα και το λερωμένο τραπεζάκι με σετ καρέκλες?
Αλήθεια είναι πολύ λίγα όλα αυτά μπροστά στις εικόνες που βλέπεις και απλά απορείς ''πως μπορεί να είναι δυνατόν, αφού είχα δει πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο?''. Και όμως..
Οφείλω βέβαια να παραδεχθώ πως με το που ζητήσαμε να μας αλλάξουν τα σεντόνια υπήρξε μεγάλη προθυμία καθώς επίσης και θέληση για ότι άλλο θέλουμε να ''βελτιωθεί'' στο δωμάτιο..μπροστά στα μάτια μας καθαρίστηκε και το ψυγείο στο οποίο πλέον υπέρηχε και κολλημένο βετέξ εκτός από τις τρίχες που δεν έφυγαν, υπήρξε μεγάλη προθυμία όπως προείπα και τεράστιο χαμόγελο για να καλύπτει τις βρωμιές.
Το αυτονόητο για μένα ήταν να αφήσω ένα τέτοιο δωμάτιο, προτίμησα να ψάξω στα τυφλά πλέον ένα δωμάτιο που προφανώς μπορεί να ήταν ανάλογων υπηρεσιών αλλά τουλάχιστον θα έδινα τα μισά λεφτά..γιατί να δίνεις 40 ευρώ για ένα δίκλινο σένα πολύ τουριστικό μέρος και να έχει μειονεκτήματα ίσως και να το ανέχεται κάποιος αλλά να δίνεις 90 ευρώ, σίγουρα δεν το ανέχεσαι το ίδιο εύκολα.
Η επιλογή αυτή μας δικαίωσε και με το παραπάνω μάλιστα, είναι αδιανόητο πως σένα άλλο μέρος του νησιού εξίσου όμορφο και ήρεμο αλλά χωρίς θέα στη θάλασσα, μπορείς να μείνεις με τα μισά λεφτά σε εξαιρετικά όμορφο δωμάτιο-διαμέρισμα με απίθανες παροχές και καθαριότητα 5 αστέρων!

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους
4  Ευχαριστούμε, xenoumpa
Η κριτική έγινε: 21 Ιουλίου 2017

Ένα υπέροχο μικρό ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα, πολύ καθαρό με όλες τις ανέσεις . Το προσωπικό ευγενικό και πρόθυμο να μας εξυπηρετήσει σε κάθε τι. Η κ. Παρή μας υποδέχθηκε με πολύ ευγένεια , προφέροντάς μας καφέ και κρύο νερό, που τόσο τα είχαμε ανάγκη εκείνη τη στιγμή . Αν και πέσαμε σε μέρες με αέρα και κύμα μας βρήκε λύσεις για απάνεμες παραλίες και άλλες προτάσεις . Δίπλα, σε ένα μικρό εστιατόριο φάγαμε πολύ καλό νόστιμο φαγητό με πολύ οικονομικές τιμές σε σχέση με την ποιότητα. Όλα ήταν καλά, περάσαμε καλά και αν τύχει να ξαναβρεθούμε στα Κύθηρα θα επιλέγαμε και πάλι το Maneas hotel.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Η περιοχή είναι πολύ ήσυχη. Τα πλαϊνά δωμάτια είναι πιο δροσερά, έχουν ήλιο ή πρωί ή απόγευμα. Έχουν κλιματιστικό και ανεμιστήρα οροφής.
Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2017
1  Ευχαριστούμε, Πόπη Π
Η κριτική έγινε: 18 Ιουλίου 2017

Μαγευτική θέα δίπλα στην θάλασσα, ήσυχο περιβάλλον, υπηρεσίες υψηλού επιπέδου (καθαριότητα, εξυπηρέτηση, ποικιλία στο πρωινό, WiFi), αλλά αυτό που θα μας μείνει αξέχαστο είναι η γλυκύτητα της κυρίας Παρής που μας έκανε να νιώσουμε δικοί της άνθρωποι. Αν ξαναβρεθούμε Κύθηρα, οπωσδήποτε θα ξαναμείνουμε στο Maneas Beach Hotel.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Προσωπικά, απόλαυσα τα ήσυχα απογεύματα στην βεράντα των πίσω δωματίων. Περί ορέξεως...
Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2017
1  Ευχαριστούμε, Pascalis L
Η κριτική έγινε: 10 Ιουλίου 2017

Μπροστά σε μία φανταστική θάλασσα, καθαρό και ευχάριστο. Η ξενοδόχος ευγενική και εξυπηρετική, μας έδωσε όλες τις πληροφορίες για να γνωρίσουμε το νησί. Το πρωινό είχε κάθε μέρα και μία έκπληξη με πίτες και ομελέτες. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και ευχαρίστως θα ξαναπηγαίναμε,

Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2017
1  Ευχαριστούμε, geohat99