“Ωραίο αλλά ακριβό”
Κριτική για: Tzaki 'Ho Country Eating

Tzaki 'Ho Country Eating
Κλείστε τραπέζι
Η κριτική γράφτηκε 8 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το επισκεφτήκαμε από περιέργεια γιατί βλέπαμε να διαφημίζεται και επειδή θέλαμε να δοκιμάσουμε βουβαλίσιο κρέας.Ωστόσο, βουβαλίσια μπριζόλα δεν είχε, δεν ήταν έτοιμη από ότι μας είπανε(ίσως να έφταιγε το ότι πήγαμε απόγευμα).Πήραμε από τα υπόλοιπα πιάτα,το βουβαλίσιο burger που ήταν ωραίο(είχε δίπλα και λίγες πατάτες), ταλιάτα που ήταν πολύ καλό πιάτο αλλά φτωχό,ένα πιάτο με βουβαλίσιο κρέας που είχε λίγο λίπος και ήταν το καλύτερο(συνοδευόταν από σπαράγγια) και ένα φιλέτο που ήταν πολύ ωραίο με συνοδεία από πουρέ.Οι γεύσεις ήταν πολύ ωραίες αλλά αρνητικό ήταν ότι τα πιάτα δε συνοδεύονταν επαρκώς.Οι τιμές όμως ήταν υψηλές, γύρω στα 15-18€ το κυρίως πιάτο. Οι σαλάτες τίποτα το ιδιαίτερο.Κρασί δεν πήραμε φιάλη αλλά ήταν ωραίο,μας το πρότεινε ο σερβιτόρος.Ευγενικό προσωπικό και έχει ωραίο εσωτερικό περιβάλλον.Ωστόσο,έχει ωραίο χώρο και έξω και μάλλον θα είναι ωραία,θα του δώσουμε και τότε άλλη μία ευκαιρία και πιστεύουμε να χαμηλώσει λίγο και τις τιμές.

Ευχαριστούμε, savv_mat

Η κριτική γράφτηκε 2 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Κακό περιβάλλον χωρίς εξαερισμό,υπερβολικος καπνος απο τα τσιγάρα,μικρα τραπέζια,οχι και πολυ καθαρό πάτωμα,κρύος φωτισμός, μυρίζει στάχτη απο το τζάκι,δυνατή μουσική ,καθολου ενημερωμένο προσωπικό στο θεμα φαγητού.Φαγητο μέτριο!!!

Ευχαριστούμε, georgev946
Η κριτική γράφτηκε 28 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Παραγγείλαμε:
1) μπριζόλα ωρίμανσης 22 ε. Μέτρια.
2) Rib eye steak 18 ε. Καθολου καλο. Εχω φαει το συγκεκριμενο πιάτο πολυ σε αλλα μαγαζια πολύ πιο γευστικό.
3) καβουρμά. Μέτριο.
4) μανιτάρια. Πολυ ανοστα. Δεν αξίζε σαν πιάτο.
5) πατάτες τηγανιτές. Καλες.
6) κατι θετικο είναι πως εχεις την δυνατοτητα να παρεις μισο κιλό μπουκαλι κρασι εμφιαλομενο. Μας το άνοιξαν μπροστα μας. Οποτε η χρέωση είναι κατα το ημιση. 13.50 ε.
7) 1 τζιζκεικ . Επισης μέτριο.
Για ολα αυτα 2 ατομα 80 ε!
Αν ηταν νόστιμα θα παραβλεπαμε την τσουχτερή τιμή.. Αλλα δυστυχως ηταν ολα μετρια..

4  Ευχαριστούμε, kitty_las
Η κριτική γράφτηκε 19 Δεκεμβρίου 2016

Η ταβέρνα λειτουργεί με νέα ονομασία και λίφτινγκ τόσο στο μενού όσο και στο χώρο και αυτό αντανακλά στους πελάτες, η πλειοψηφία των οποίων είναι κάτω των 40 και πολύ ευχαριστημένοι. Επιλέξαμε σαλάτα και καβουρμά για ορεκτικό (υπέροχα), μοσχαρίσια ταλιάτα (καλή αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα έχανε αρκετά) και rump cut Ουρουγάης (ό,τι πιο νόστιμο έχουμε δοκιμάσει ποτέ). Το επιδόρπιο προφιτερόλ ήταν επίσης θεϊκό και φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Το κάπνισμα δεν επιτρέπεται μέσα, κάτι που μας χαροποίησε απίστευτα. Μόνο παράπονο: ελάχιστη γαρνιτούρα στα κρέατα! Εντάξει, ήταν πεντανόστιμα, αλλά δεν είμαστε και από διαιτολογικό κέντρο, μην τσιγγουνεύεστε τις πατατούλες, ήταν και πεντανόστιμες.

2  Ευχαριστούμε, Nancy V
Η κριτική γράφτηκε 13 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Καταρχήν θα ήθελα να επισημάνω οτι η καινούργια ονομασία ειναι ΤΖΑΚΙ ΗΟ και γιαυτό γράφω το παρακάτω κειμενο.

Πολλοί θα θυμούνται το Χορτιάτη τις δεκαετίες το 80'και του 90' ως μια επιλογή απόδρασης και γαστρονομικής απόλαυσης με τις ταβέρνες τις σούβλες και τα κυνήγια .
Στη συνέχεια επήλθε στασιμότητα και παρακμή και τα Σαββατοκύριακα τίποτε σεν θύμιζε τις εποχές της ακμής και της ανάπτυξης .
Η αλλαγή στο εν λόγω εστιατόριο-ταβέρνα ειναι εμφανής τοσο στην εικόνα όσο και στο περιεχόμενο .
Πιθανόν να σηματοδοτήσει μια καινούργια αρχή στη γαστρονομική εικόνα του Χορτιάτη αλλά ειναι νωρις ακόμη για κάθε κριτική και επισήμανση .
Οπως ανέφερα ηδη η διαφορα ειναι εμφανή και προς το καλύτερο αλλα θα επανέλθω με λεπτομερείς αργότερα ,μετα απο μια ακόμη επισκεψη και με τη νεα ονομασία επίσημα στο trip advisor.

1  Ευχαριστούμε, EPIKOUROS-77

Tzaki 'Ho Country Eating: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χορτιάτης, Περιοχή Θεσσαλονίκης
Χορτιάτης, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Πυλαία, Περιοχή Θεσσαλονίκης
Πανόραμα, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Tzaki 'Ho Country Eating: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!