“Ένα εξαιρετικό εστιατόριο”
Κριτική για: Τελωνείο

Τελωνείο
Καλό για: Γραφική θέα
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Δείπνο, Κρατήσεις
Περιγραφή: Ήλιος, αέρας, πέτρα και θάλασσα είναι τα στοιχεία που συνθέτουν το σκηνικό του υψηλής αισθητικής Cafe Restaurant & Bar, Τελωνείο. Στεγαζόμαστε σε δύο διώροφα αναπαλαιωμένα κτίρια. Βρισκόμαστε στο Λιμένι της Λακωνικής Μάνης, σ’ ένα τόπο που η απόλυτη κυριαρχία του λιτού, του παραδοσιακού και του αρχέγονου σου δημιουργεί έντονα την ψευδαίσθηση ακύρωσης του χρόνου. Η φιλοσοφία μας βασίζεται στην απαράμιλλη εξυπηρέτηση, στην καθαριότητα και στα φρέσκα και αγνά προϊόντα όπως βιολογικό ελαιόλαδο από τη Λακωνία, τυριά και μυζήθρες από τον Ταΰγετο και ντόπια κρέατα από τον Σαγιά. Η ομάδα που επιμελείται την κουζίνα υπόσχεται να σας ταξιδέψει με τις γαστρονομικές της δημιουργίες σ’ ένα κόσμο μοναδικής απόλαυσης.
Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2014

Πήγα στο Τελωνείο προς τα τέλη Αυγούστου 2014 και το κατατάσσω στα πέντε-έξι καλύτερα εστιατόρια που έχω επισκεφθεί ποτέ (έχω ταξιδέψει πάρα πολύ σε Ελλάδα και Ευρώπη, λίγο σε Ασία και Αμερική και λατρεύω το καλό φαγητό έξω). Βεράντα πάνω στη θάλασσα, ιδιαίτερα ευχάριστο κι εξυπηρετικό προσωπικό, εξαιρετικό μενού. Το εστιατόριο επέτυχε να πάρει τοπικά προϊόντα και τοπικές συνταγές και να τις προσαρμόσει σε πιο περίτεχνη 'υψηλή' μαγειρική. Η επιτυχία είναι ότι η προσαρμογή αυτή έγινε χωρίς να ξεφεύγει από τις τοπικές συνταγές και χωρίς να κάνει τα πιάτα αδικαιολόγητα πολύπλοκα ή επιτηδευμένα, κάτι που δυστυχώς κάνουν πολλά εστιατόρια θεωρώντας ότι το πολύπλοκο ή το διαφορετικό στη γεύση είναι κατ' ανάγκην κι επιτυχημένο. Μόνη αδυναμία του μάγειρα είναι ότι παραψήνει το ψάρι (τόνο ή ξιφία) αλλά εάν συνενοηθείς από την αρχή με το σερβιτόρο πως το θές, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Η 'ξενάγηση' που μας έκανε ο σερβιτόρος (ο οποίος παρεμπιπτόντως ήταν Αθηναίος) στα τοπικά κρασιά μας έκανε να αγοράσουμε μερικά κατά την επιστροφή μας. Οι τιμές σίγουρα ακριβότερες από ταβέρνα, αλλά ήταν από τα έξοδο που όλη η οικογένεια ευχαριστήθηκε. Το Τελωνείο αποτελεί πρώτης τάξεως διαφήμιση για την περιοχή, αλλά και για τον Ελληνικό τουρισμό.
Χρήστος Αβραμίδης

• Ατμόσφαιρα
3  Ευχαριστούμε, Χρήστος Α

Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2014 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφθήκαμε το τελωνείο αρχές Σεπτεμβρίου, ωραιο σημείο, προσεγμένος διάκοσμος, συμπαθεστατο προσωπικό. Η γαριδομακαρονάδα κλασική ελληνική...βρασμενη μεχρι να γίνει πουρές το μακαρόνι...οι γαρίδες, ενα μοναχικό ζευγάρι. Ο ξιφίας, μπέρδεψε το σεφ και τον έψησε σαν χοιρινή μπριζόλα. Η χωριάτικη σαλάτα, πολυ καλή. Συμπέρασμα, προτιμήστε κατι που δεν θα κακοποίηση ο σεφ

4  Ευχαριστούμε, Kornilios G
Η κριτική γράφτηκε 28 Αυγούστου 2014

Ειχαμε ακουστα απο φιλους για αυτο μαγαζι και μιας που ο προορισμος ητανε Μανη αποφασισαμε να επισκευτουμε το μαγαζι(κρατοντας παντα μικρο καλαθι!!).
Απο την πρωτη στιγμη που πηγαμε μας κερδισαν.Με χαμογελο και πολυ εξυπηρετικοι(παρ'ολοι την πολυ κινηση που ειχε.Πεσαμε σε ωρα αιχμης βλεπετε) δεν ειχαμε κανενα προβλημα.Στο φαγητο θα βαλω 10.Νοστιμα ολα δεν βρηκα κατι που να μην μου αρεσει.
Ηρθε και η ωρα του λογαριασμου!(η αληθεια ητανε οτι δεν ειχα δει τιμες γιατι ειχα αφεθει στο ετερο ημισυ) και ξερω οτι το καλο πραγμα το πληρωνεις.
Τιποτα απο αυτο :-) (σημαντικο για τις μερες μας). φυσιολογικες τιμες. ουτε φτηνα ουτε ακριβα.Συμπερασμα οποιος βρεθει απο τα μερη τις Μανης στο tour του να συμπεριλαβει ανεπιφυλαχτα το μαγαζι που ακουει στο ονομα ΤΕΛΩΝΕΙΟ

• Ατμόσφαιρα
6  Ευχαριστούμε, ΣΤΕΛΙΟΣ Ζ
Η κριτική γράφτηκε 27 Αυγούστου 2014

Το καλύτερο μέρος για σνακ,καφέ,γλυκό,παγωτό,με υπέροχη θέα ειδικά το δειλινό,και πολύ καλές τιμές! Αποφύγετε στο τέλος του λιμενι την Δωδώνη,η οποία δεν έχει ούτε να καθίσετε και έχει πανάκριβες τιμές !

3  Ευχαριστούμε, 19dimitris63
Η κριτική γράφτηκε 21 Αυγούστου 2014

Εξαιρετική τοποθεσία, φυσική ομορφιά, καθαρός χώρος, γρήγορο σέρβις, ακριβές τιμές, σχετικά μικρές μερίδες ... Και χωρίς ευχαριστήριο επιδόρπιο ή άλλη προσφορά ...

4  Ευχαριστούμε, Δ Π

Τελωνείο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αρεόπολη, Περιοχή Λακωνίας
Νέο Οίτυλο, Περιοχή Λακωνίας

Αρεόπολη, Περιοχή Λακωνίας
Λιμένι, Περιοχή Λακωνίας

Τελωνείο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!