“ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ! 🍕”
Κριτική για: Το Ζυμαράκι

Το Ζυμαράκι
Περιγραφή: Το μυστικό των παιδικών γευστικών αναμνήσεών μας είναι το φρέσκο ζυμάρι. Στη Φολέγανδρο, από παλιά σε κάθε σπίτι άνοιγαν το φύλλο του ζυμαριού στο χέρι με την μάτσα, φτιάχνοντας τα ξακουστά “ματσάτα”. Στο Ζυμαράκι ξαναζούμε τη ζεστασιά της παράδοσης και την πλάθουμε σε νέες μορφές και γεύσεις. Κάθε βράδυ, ταξιδεύουμε από τις αγνές χωριάτικες ρίζες ως τη σύγχρονη υψηλή γαστρονομία, με οδηγό τον Executive Chef μας. Κοινή αφετηρία πάντα το φρέσκο, χειροποίητο ζυμάρι πλασμένο με μεράκι. Φουσίλι, παπαρδέλες, ριγατόνι και σπαγγέτι, όλα φρέσκα και φτιαγμένα καθημερινά στο Ζυμαράκι, παντρεύονται με μια ποικιλία από δημιουργικές σάλτσες. Η χειροποίητη ζύμη, που δεν βιάζεται να ωριμάσει, χαρίζει το ξεχωριστό της άρωμα και γεύση στη γνήσια ιταλική πίτσα μας. Πολλά ακόμα πιάτα στηρίζονται στη νησιωτική μας παράδοση, ενώ παίζουν γευστικά παιχνίδια με το μέλλον. Το Ζυμαράκι βρίσκεται στην είσοδο της Χώρας με το πλακόστρωτο καλντερίμι, σε ένα μπαλκόνι με θέα την Παναγία Φολεγάνδρου και τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος. Εδώ ξαναζούμε την παράδοση της γεύσης του νησιού και προχωράμε σε νέες δημιουργίες. Σας περιμένουμε για να ταξιδέψουμε μαζί!
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχο κουβέρ για αρχή, εξαιρετικές γεύσεις τόσο σε πίτσα όσο και στις μακαρόναδες και υπέροχο λικεράκι κέρασμα στο τέλος! Ευχαριστούμε πολύ! ❤️

Ευχαριστούμε, renata_bousdoukou13

Το ευχαριστηθήκαμε !!!
Πήραμε μια εξαιρετική σαλάτα που λέγεται "ζυμαρακι" με εξαιρετική σως βατόμουρο, και δύο πιάτα με ζυμαρικά που ήταν εξαιρετικά!! Το ένα ήταν με ριγκατονι και κρέμα γάλακτος (θεϊκό) και το άλλο με βασιλικό σαλτσα ντομάτας και σκόρδο (τέλειο μέσα στην απλότητα του). Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα!!

Ευχαριστούμε, _M6508WJ
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Θα ξεκινήσω από το προσωπικό! Με μια λέξη εξαιρετικό! Τώρα στο θέμα του φαγητού! Τρομερή σαλάτα κοτόπουλο με μπέικον, το κύριος πιάτο ματσατα με μοσχαράκι φοβερό όσο για την σοκολατοπιτα με παγωτό ήταν όνειρο! Το μόνο κακό που βρίσκω να πω είναι πως δυστυχώς ήταν οι τελευταία μου μέρα στο νησί!

Ευχαριστούμε, Venture34113313803
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Παρόλο που τα πήραμε πακέτο το προσωπικό ήταν ευγενικό το φαγητό γευστικό και περιποιημένο. Πολλά μπράβο. Θα το ξαναπροτιμησουμε

Ευχαριστούμε, vasia_ptsl123
Η κριτική γράφτηκε 5 Σεπτεμβρίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Ποιότητα μαμάς, ποσότητα γιαγιάς: αυτό ήταν το συμπέρασμα από το γεύμα μου στο Ζυμαράκι. Η σαλάτα με το ψητό μανούρι υπέροχη και χορταστική, τα ματσάτα με ναξιώτικο κρέας τα σκέφτομαι ακόμη... Χαμογελαστή και ευγενική η εξυπηρέτηση. Τιμές στο γενικό πνεύμα του νησιού, αλλά ευχαρίστως πληρώνω τόσα για τέτοιες γεύσεις και τέτοιες ποσότητες. Highly recommended!

Ευχαριστούμε, Pioneer63369467428

Το Ζυμαράκι: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Φολέγανδρος, Κυκλάδες
Χώρα, Φολέγανδρος

Χώρα, Φολέγανδρος
Άνω Μεριά, Φολέγανδρος

Το Ζυμαράκι: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!