“Ένας χώρος που έλειπε στην Καλαμαριά.”
Κριτική για: Petit Palais

Petit Palais
Περιγραφή: Από τότε που ήμασταν μικροί, ονειρευόμασταν ένα μέρος όπου θα μπορούσαμε να είμαστε ο εαυτός μας και να απολαμβάνουμε την ζωή. Φαγητό, ποτό και καλούς φίλους. Το όνειρό μας έγινε πραγματικότητα, όταν δημιουργήσαμε το Petit Palais, ένα μικρό παλάτι στο οποίο καθένας μπορεί να διασκεδάσει και να απολαύσει υψηλής ποιότητας φαγητό και ποτό, νιώθοντας σαν το σπίτι του.
Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018

Έχω πάει στο μαγαζί 5-6 φορές. Συνήθως με παρέα 4-5 άτομα. Ο κατάλογος προσφέρεται για όλα τα γούστα. Από τα πιάτα που επιλέξαμε, δεν υπήρξε κάποιο που να μην μου άρεσε. Δοκιμάσαμε μακαρονάδες, ριζότο, σαλάτες και γλυκά. Όλα άψογα. Στο τέλος πάντα θα υπήρχε κάποιο κέρασμα. Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό. Είναι μία σίγουρη επιλογή στις εβδομαδιαίες μου εξόδους.

Ευχαριστούμε, Soulitsa D

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μοντέρνος και προσεγμένος χώρος. Πολύ ευγενικό προσωπικό και πάντα στη διάθεσή μας να μας εξηγήσει τις απίστευτες επιλογές στο μενού. Φρέσκιες γεύσεις, αυθεντικές συνταγές.
Το cheese cake είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ποτέ.
Παρόλο που ο κόσμος καπνίζει ο εξαερισμός δουλεύει πολύ καλά και δεν υπάρχει η ενοχλητική μυρωδιά του καπνού.
Βρίσκεις εύκολα θέση parking.

Ευχαριστούμε, Μαρία Κ
Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018

Ο χώρος είναι όμορφος, αλλά άπαξ και μπεις, σε περιμένουν εκπλήξεις. Την πρώτη φορά που το επισκεφτήκαμε, παραγγείλαμε δύο ομελέτες, μιας και το μαγαζί αυτοδιαφημίζεται για το brunch του, αλλά μετά από 10 λεπτά μας ενημέρωσαν πως δεν μπορούσαν να φτιάξουν ομελέτες, επειδή δεν λειτουργούσε ο εξαερισμός, παρότι επέτρεπαν στον κόσμο να καπνίζει μέσα. Έτσι, ζητήσαμε δύο βάφλες, αλλά μετά από άλλα 10 λεπτά μάθαμε ότι δεν λειτουργούσε η βαφλιέρα. Τελευταία μας ελπίδα ήταν δύο απλά, έτοιμα κομμάτια αλμυρής τάρτας, που τελικά ήλθαν μετά από ένα τέταρτο και εκτός του ότι δεν ήταν αυτά που ζητήσαμε, η ζύμη από κάτω ήταν σχεδόν ωμή.
Αποφασίσαμε να δώσουμε στο μαγαζί μία δεύτερη ευκαιρία, αφού τουλάχιστον ο καφές του είναι εξαιρετικός και αυτήν τη φορά δεν είχαμε υπερβολικές απαιτήσεις, ζητώντας απλώς έναν φυσικό χυμό, για να πληροφορηθούμε μετά από λίγο ότι δεν δούλευε ο αποχυμωτής.
Δυστυχώς, τρίτη ευκαιρία δεν έχει.

2  Ευχαριστούμε, Salonica10
Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ εντυπωσιακός ο χώρος, το προσωπικό ευγενικό, ο καναπές που καθίσαμε άνετος, όλοι ανεκτικοί με τα μωρά που είχαμε, οι μακαρονάδες και οι σαλάτες ικανοποιητικές, δεν είχε ιδιαίτερη τσιγαρίλα, οι τιμές μέτριες.
Ο καφές ήταν μέτριος, δύσκολο να βρεις πάρκινγκ

Ευχαριστούμε, Theologis V
Η κριτική γράφτηκε 21 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Δυστυχώς η συμπεριφορά ,καθόλου σωστη ,,πήγαμε για καφέ και μας ειπαννοτι έχουμε μονο ενα τέταρτο γιατί ηταν μετα κρατημενες οι θέσεις.ήθελαν να μας βάλουν να κατσουμε τέρμα πίσω ενω είχε και αλλου χώρο.....παρα πολύ καπνός και Βαβούρα καπνίζουν όλοι μέσα ,,,απαράδεκτο! Μάλλον για αυτό έχει κοσμο επειδή το έχουν κανει απο μικρο παλατάκι ,καφενείο απο το τσιγάρο. Κρίμα ....

1  Ευχαριστούμε, Natasa T

Petit Palais: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καλαμαριά, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Petit Palais: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!