“Μεσημέρι Κυριακής”
Κριτική για: Απόδραση

Απόδραση

Πολύ νόστιμα φαγητά με πολύ ευγενική εξυπηρέτηση!!! Δικαίως μας το συστησανε το μαγαζί!!! Σίγουρα θα ξαναπάμε!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2020
Ευχαριστούμε, Christie1078

Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2020

Έχουμε περάσει κάποιες από τις καλύτερες στιγμές μας στην Τήνο, τα τελευταία καλοκαίρια που επισκεπτόμαστε ανελλιπώς το νησί. Όχι μόνο το ζευγάρι, αλλά και η –εκλεκτική στο φαγητό– κόρη μας.

Στιγμές χαλάρωσης στην ανοικτή αυλή, με υπέροχα πλατώ τοπικών τυριών ή/και κρεάτων, με τη συνοδεία τσίπουρου. Στιγμές γαστρονομικής απόλαυσης στο όμορφα διαμορφωμένο και διακοσμημένο εσωτερικό του καταστήματος, με πολύ προσεγμένα, σε γεύση και σε εμφάνιση πιάτα. Στιγμές χαλάρωσης με το προσωπικό χαμογελαστό, χαλαρό και, ανεξάρτητα από το πόσος κόσμος υπήρχε κάθε φορά, διαθέσιμο να απαντήσει σε κάθε ερώτησή μας. Και κάναμε πολλές και για πολλά πράγματα, αφού βρίσκαμε ανταπόκριση κάθε φορά: για τα κρέατά τους (από δικά τους ζώα), για την παραγωγή μελιού στο νησί, για τα κηπευτικά με την ανυπέρβλητη γεύση που δοκιμάζει κανείς σχεδόν παντού στο νησί, για τα τυροκομεία και τα πραγματικά ιδιαίτερα τυριά τους (ξέρετε ότι φτιάχνουν ένα τυρί που ωριμάζει μέσα σε κολοκύθα;;; ). Ευγενέστατοι οι υπάλληλοι, όρθιοι και χαμογελαστοί (ενώ εμείς ήμασταν αναπαυτικά αραχτοί στις καρέκλες μας) να ικανοποιούν κάθε πιθανή ερώτησή μας.

Σε ένα νησί με παραδοσιακά καλό φαγητό, που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να αποκτά …συνήθειες Μυκόνου, η Απόδραση είναι ένα από τα μέρη που ανεπιφύλακτα μπορεί να επισκεφθεί κανείς και να απολαύσει αυτό για το οποίο πήγε: καλό φαγητό, εξαιρετική εξυπηρέτηση, ζεστό περιβάλλον. Πολύ προσεγμένα πιάτα, είτε πρόκειται για μία μεγάλη γκάμα φαγητών με κρέας, μαγειρευτό ή της ώρας, είτε πρόκειται για τις υπέροχες σαλάτες τους, πιάτα τοπικής κουζίνας ή προσεγμένα ορεκτικά.
Δεν αναφέρομαι καθόλου στη θέα (που μπορείς να απολαύσεις σε πολλά άλλα μέρη του νησιού), διότι εδώ, πέραν του ότι είσαι σε ένα πολύ ευχάριστο, καθαρό, χαλαρωτικό περιβάλλον, θέα δεν υπάρχει να απολαύσεις. Θα φύγεις όμως απόλυτα ικανοποιημένος με όλα τα άλλα για τα οποία ήρθες.

Φέτος έτυχε να ήμαστε ακριβώς σε διπλανά τραπέζια με την παρέα που έγραψε το σχόλιο “Χρέωση 1,5 € για μία φέτα ψωμί” (στις 25/07/2020). Παρακολουθήσαμε όλη την εξέλιξη, από την αυξανόμενη δυσφορία τους όταν είδαν τη χρέωση στο λογαριασμό (των μεγάλων, γιατί τα παιδιά φαινόντουσαν απόλυτα ικανοποιημένα με το φαγητό τους), μέχρι και την αναχώρησή τους από το χώρο. Πράγματι, το σερβίρισμα και η προετοιμασία του τραπεζιού τους (όπως και του δικού μας και των άλλων), που περιελάμβανε τα ΠΑΝΤΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ, προσφέροντας έτσι ασφάλεια (έστω και αν είναι κάπως άβολα), ήταν όπως περιγράφεται στην απάντηση του ιδιοκτήτη του χώρου. Αυτά τα 1,5€ ανά άτομο αντιπροσωπεύουν την –όποια– προστασία ευσυνείδητα προσπαθεί να προσφέρει (μαζί με τις αποστάσεις στα τραπέζια με τα απαραίτητα μπουκαλάκια αντισηπτικού πάνω τους) το εστιατόριο στους πελάτες του. Και δεν πρέπει να υποβαθμίζεται σε ...“μία φέτα ψωμί”. Η οποία μία φέτα, εάν στυρογγυλοκαθίσεις όπως εμείς γύρω από ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ μαγειρεμένο κότσι ή μία χοιρινή μπριζόλα μεγέθους …πλατείας Αριστοτέλους), θα γίνει και δεύτερη και τρίτη φέτα, ευθύς μόλις τις ζητήσεις και χωρίς επιπλέον χρέωση.

Ένα μέρος που θα συνεχίσουμε να επισκεπτόμαστε, όσο είμαστε γεροί και επιστρέφουμε στην Τήνο και όσο διατηρηθεί μακριά από τα …σημεία των καιρών που δυστυχώς έχουν αλλάξει πολλές άλλες υπέροχες γωνιές του νησιού (όπως κάποια μόλις ένα ζευγάρι χιλιόμετρα από εκεί).

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Ευχαριστούμε, B8315KK_
Ο/η KonstantinosA225, Ιδιοκτήτης του Απόδραση, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2020

Σας ευχαριστούμε πολύ!!!! Υποσχεσή μας πάντα να προσπαθούμε για το καλύτερο αποτέλεσμα . Και πάλι σας ευχαριστούμε , καλή συνέχεια , και καλή αντάμωση !!!

Η κριτική γράφτηκε 1 Σεπτεμβρίου 2020

Κάναμε κράτηση για 6 άτομα. Όταν φτάσαμε μας περίμεναν στο τραπέζι 6 φέτες ψωμί. Μια φετα ψωμι για τον καθέναν. Οι 4 από τους 6 στο τραπέζι όμως παρήγγειλαν τυλιχτα σουβλάκια. Όταν ήρθε ο λογαριασμος μας είχαν χρεώσει 9 ευρώ για ψωμί. Δηλαδή 1.5 ευρώ η μία φέτα. Όταν ρώτησα γιατί χρεωνομαστε αυτό το ποσό εφόσον δεν παραγγειλαμε καν ψωμι μου είπαν ότι ψάχνουν ένα νόμιμο τρόπο για να χρεώσουν ΚΟΥΒΕΡ. Έτσι βαπτισαν το ΚΟΥΒΕΡ ψωμι. Φυσικά και δεν ξαναπήγα γιατί δεν μου αρέσει η κοροϊδία. Όσον αφορά το φαγητό, τα παιδάκια κοτόπουλο παραψημένα. Ο γύρος μερίδα μύριζε χοιρινιλα. Τα τυλιχτα μέτρια. Η πράσινη σαλάτα που πήραμε αρκετά καλή.

Ευχαριστούμε, afr0diti3
Ο/η KonstantinosA225, Ιδιοκτήτης του Απόδραση, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 2020

Σας ευχαριστούμε για το σχόλιο σας . Όμως από την στιγμή που κάνατε κράτηση 6 ατόμων και στρώθηκε τραπέζι 6 ατόμων , με ότι προβλέπει το πρωτόκολλο ασφαλείας , και επίσης επάνω στο τραπέζι υπήρχαν εκτός από ψωμί συσκευασμένο και όχι μόνο 6 φέτες , αλλά ελαιόλαδο εμφιαλωμένο ξυδάκι εμφιαλωμένο αλατοπίπερα συσκευασμένα χαρτοπετσέτες όπου ήταν με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έχουν έρθει σε επαφή με άλλους πελάτες για την δική σας ασφάλεια . Όλα αυτά κοστολογούνται στο ποσό που αναφέρεστε . Σας ευχαριστούμε όμως για το σχόλιο σας , μας βοηθάει να γίνουμε καλλίτεροι στο μέλλον !! Ελπίζουμε σε επόμενη επίσκεψη σας να είμαστε καλλίτεροι απέναντι σας . Καλή συνέχεια !!!

Η κριτική γράφτηκε 1 Σεπτεμβρίου 2020

Το προσωπικό ήταν νέοι, χαμογελαστοί και ευγενικοί αλλά πανό από όλα σωστοί επαγγελματίες!
Εκτός από ντόπια νοστιμότατα κρέατα, σωστά ψημένα, έχει τόσο πολλά αλλά πιάτα για όλα τα γούστα, εξίσου πεντανόστιμα!
Πρέπει να το επισκεφτείτε!

Ευχαριστούμε, 437alenac

Σας ευχαριστούμε !!! Υποχρέωση μας πάντα να προσπαθούμε για τα καλλίτερα !!!

Η κριτική γράφτηκε 12 Αυγούστου 2020

Υπέροχο φαγητό!
Πλούσιες μερίδες!
Καλόψημένα ντόπια υπερνόστιμα κρέατα!
Ζουμερά και καλομαγειρεμένα!
Σκέτη απόλαυση!

Σας ευχαριστούμε για την εξυπηρέτηση!

Ευχαριστούμε, rozariaf

Απόδραση: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Απόδραση: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.