“Καλό αλλά... Ακριβό!! ”

αλλού γυαλού
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 15 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφτηκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο έχοντας λάβει υπόψη τις προηγούμενες κριτικές ότι έχει πολύ καλό φαγητό. Βλέποντας τις τιμές αναγκάστηκαμε να περιοριστουμε στις επιλογές παραγγελνοντας έτσι μια γαριδομακαροναδα, μια σαλάτα τύπου ντακο και 2 αναψυκτικά και πληρώσαμε... 40 ευρώ!! Το φαγητό πολύ καλό, το προσωπικό πολύ ευγενικό αλλά λαμβάνοντας υπόψη την τοποθεσία που δεν είναι στο κέντρο ή στην Άνω Σύρο π.χ να προσφέρει μια θέα θεωρώ ότι οι τιμές δεν συναδουν με τις εποχές που ζούμε. Το συνιστώ αν κάποιος έχει στο μυαλό του ότι θα του κοστίσει κάτι παραπάνω.

Ευχαριστούμε, Angelospl7

Η κριτική γράφτηκε 14 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικη θεα του ηλιοβασιλεματος, σπανιες γευσεις και πολυ εξυπηρετικο κι επαγγελματικο σερβις.Το προσωπικο πολυ φιλικο και προσιτο με τιμες φυσιολογικες παρολη την ψαροφαγια και τα θαλασσινα.Μεγαλη και ψαγμενη ποικικθα ουζων

Ευχαριστούμε, markosp599
Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2020

κάτσαμε να φάμε μετά την περιοδεία στις βόρειες παραλίες του νησιού,.....εκπληκτική κουζίνα, ωραία διακόσμηση , εξυπηρετικό προσωπικό !

Ευχαριστούμε, anasta_meg
Η κριτική γράφτηκε 9 Σεπτεμβρίου 2020

Πρώτο βράδυ στο Κίνι της Σύρου και ακολουθώντας τις συμβουλές ντόπιων βρεθήκαμε λίγο πριν το κυκλαδίτικο ηλιοβασίλεμα στο Αλλού Γυαλού.

Σαν χώρος έχει το κατάλληλο location για να χαρείς γεύμα πάνω στο κύμα του Αιγαίου (έχει τραπέζια πάνω σε παλιά αποβάθρα).

Η διακόσμηση είναι νορμάλ και πάνω στο concept, θυμίζοντας λίγο τα σύγχρονα εστιατόρια θαλασσινών που υπάρχουν ανά την χώρα και κυρίως στην Αττική...

Η φιλοσοφία της κουζίνας ήταν στα όρια του λίγο από όλα, όπου πάντα ελλοχεύει κινδύνους...

Στο σέρβις υπήρχε μια πολυπληθής ομάδα να τρέχουν προς πολλές κατευθύνσεις, που ως προσωπείο είχαν την μάσκα του rudely polite και στην πράξη ασυντόνιστοι και με διάθεση να διεκπεραιώσουν άρον άρον τις παραγγελίες δημιουργούσαν μια αίσθηση μη φιλοξενίας...

Δυστυχώς το εν λόγω group όπως τους είπα ήταν τουλάχιστον ντεφορμέ, καθυστέρησαν να μας πάρουν παραγγελία, μας έφερε το ορεκτικό αφού μας είχαν μαζέψει και τα κυρίως, μάλιστα δίχως αίσθηση ότι κάνανε κάποιο foul.

Όταν τους ανέφερα ότι είναι προτιμότερο να το βάλουν σε πακέτο καθώς είχαμε πλέον φάει και η κόρη μας ήδη είχε αποκοιμηθεί τότε η υπεύθυνη της σάλας ήρθε να μας πει ότι δεν έχουμε δίκιο καθώς το τυροπιτάρι διαλύθηκε δύο φορές στην φριτέζα και δεν φέρουν ευθύνη για αυτό...

Η επίλυση του ζητήματος για το Τυροπιτάρι, συνεχίστηκε από τον δεύτερο υπεύθυνο που μάλλον πιο πολύ ήθελε να ελέγξει πόσο χάλια τα πήγαν οι υφιστάμενοι του, δεν μας χρέωσε το πιάτο και μας είπε ότι γενικά δεν συνηθίζονται σε τέτοια λάθη...

Συνολικά είχαμε επιλέξει ελληνική σαλάτα, τυροπιτάρι, της ώρας και μαγειρευτά. ενώ οι περισσότερες παρέες γύρω μας είχαν προτιμήσει το ψάρι. Το στάνταρ του φαγητού ήταν όχι υψηλό αλλά όχι και κακό.

Ίσως αν επιλέγαμε ψάρι να κύλαγε εντελώς διαφορετικά η βραδιά

Καθώς έδυε ο ήλιος η μαγεία των χρωμάτων του Κυκλαδίτικου ηλιοβασιλέματος θάμπωνε.

Το Αλλού Γυαλού βρίσκεται σαν μια μαγική τοποθεσία και ίσως να αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία, λόγω όμως της όλης συνθήκης εμείς δεν του το δώσαμε...

Ευχαριστούμε, kpatouhas
Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2020

Κάτσαμε να φάμε σε αυτό το πολύ περιποιημένο εστιατόριο μετά το απογευματινό μπάνιο μας στο Κίνι. Φάγαμε καβουροσαλάτα (πολύ δροσερή), ρεβυθάδα (εξαιρετική, πλησίαζε της Σίφνου), γαρίδες με σάλτσα ούζου (αλλού), κριθαρώτο θαλασσινών (πολύ καλό), γαριδομακαρονάδα (με φρέσκες γαρίδες παρακαλώ) και γαύρο τεμπούρα με μια εξαιρετική σος (άντε γεια). Μείναμε ενθουσιασμένοι με το φαγητό. Ήρθε κι έδεσε μαζί με το τέλειο ηλιοβασίλεμα! Να πάτε.

Ευχαριστούμε, patsman21

αλλού γυαλού: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

αλλού γυαλού: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!