Tripadvisor
19/02/20

Απίστευτο μέρος!Τεράστιο πάρκο και από τις δύο πλευρές του κτιρίου όπου αξίζει κάποιος να... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική γράφτηκε πριν από 2 ημέρες
Taksidiotisss
μέσω κινητής συσκευής
Αξίζει

Αξίζει την επίσκεψη ωραίος κηπος για πολλές φωτογραφίες και περπάτημα. Προτείνω να πάτε με πατίνια... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική γράφτηκε πριν από 3 ημέρες

10.192
5.427
1.359
Η κριτική γράφτηκε πριν από 5 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Αν θες να μπεις και να δεις πως είναι ένα ανάκτορο αξίζει αλλά αν σ αρέσει η τέχνη τότε αξίζει ακόμα περισσότερο! Εμείς δεν είμαστε της "τέχνης" παρ όλα αυτά αποφασίσαμε να πάμε και να κάνουμε και μια βόλτα στους κήπους. Επισκέφτηκαμε το πάνω μπελβεντερε μόνο γιατί από τι διάβασαμε το κάτω μπελβεντερε δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να δεις. Η βόλτα στους κήπους ήταν εξαιρετική, με πολύ ωραιο τοπίο, αν και Ιανουάριος ο μηνας της επίσκεψης μας και τα δέντρα δεν ήταν ανθισμένα. Παρ όλα αυτά άξιζε αυτή τη βόλτα. Η εμπειρία μας από το πάνω μπελβεντερε θα μείνει σίγουρα στις αναμνήσεις μας, μιας και είχε μια τεραστια συλλογή από πίνακες διαφόρων καλλιτεχνών, οι περισσότεροι άγνωστοι σε εμάς, αλλά το γενικό συμπερασμα μας είναι οτι η επισκεψη μας σε κάποια άλλα μουσεία που πήγαμε ήταν πιο ενδιαφέρουσα για τον μοναδικό λόγο ότι γενικά δεν ειμαστε άνθρωποι της τέχνης. Το εισιτήριο το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο αλλά αν είσαι της τέχνης, τότε σίγουρα δε θα σου φανεί και θα το απολαύσεις περισσότερο από εμάς.

Ευχαριστούμε, talentaki
Η κριτική έγινε: 22 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ένας πολύ ωραίος χώρος που αποτελείται από τρία μουσεία και υπέροχους κήπους!!! Καλύτερη εποχή επίσκεψης είναι η άνοιξη που θα είναι ανθισμένοι!! Τα κτίρια είναι πολύ όμορφα και αξίζει η επίσκεψη!!

Ευχαριστούμε, spirosa838
Η κριτική έγινε: 17 Ιανουαρίου 2020

Επισκεφθήκαμε το Belvedere Museum κατά την περίοδο των Χριστουγέννων του 2019.

Αν κάποιος δεν είναι λάτρης της ζωγραφικής δεν υπάρχει λόγος να το επισκεφθεί. Πρόκειται για δυο επιβλητικά κτίρια (ειδικά το Upper Belvedere) τα οποία ενώνει ένας πανέμορφος κήπος (ειδικά αν πάτε άνοιξη θα είναι φανταστικός).

Τα κτίρια αυτά τα έχουν εκμεταλλευτεί μετατρέποντας τα σε μουσεία τέχνης. Εμείς πήγαμε στο Upper Belvedere με τιμή εισιτηρίου κατά άτομο τα 16€ (13.5€ με επίδειξη φοιτητικού πάσου).
Κάθε εισιτήριο έχει συγκεκριμένη ώρα εισόδου στο μουσείο για να αποφεύγεται ο συνωστισμός, ενώ όταν μπαίνεις αφήνεις υποχρεωτικά στην γκαρνταρόμπα ρούχα, τσάντες, κτλ. Υπάρχει η επιλογή να δανειστείς voice guide με 5€.

Οι περισσότεροι πίνακες είναι δανεισμένοι από άλλα μουσεία και ιδιωτικές συλλογές, και με εξαίρεση το γνωστό "Φιλί" δεν θα δείτε κάτι εντυπωσιακό εκτός αν είστε λάτρης τους είδους.

Στο εξωτερικό του Μουσείου λειτουργεί Χριστουγεννιάτικη αγορά με το γνωστό Glühwein και αρκετές επιλογές σε γρήγορο φαγητό.

Ημερομηνία εμπειρίας: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, MichaelTsints
Η κριτική έγινε: 17 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ καλό και καθαρό ανάκτορο φιλοξενεί συνήθως εκθέσεις ζωγράφων και καλλιτεχνών ... Όταν πήγαμε είχε τον Klimt και άξιζε πραγματικά

Ημερομηνία εμπειρίας: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, 510dimitrisl
Η κριτική έγινε: 15 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτήκαμε όλα τα μουσεία του μπελβεντερε (κάτω, πάνω και το μπελβεντερε 21) σε τιμή πακέτου στα 22€. Το πιο εντυπωσιακό που πρέπει να πάτε σίγουρα είναι το πάνω που έχει την έκθεση του κλιμτ. Το μπελβεντερε 21 είναι μοντέρνας τέχνης και δεν μας άρεσε ιδιαίτερα. Το κάτω είχε επίσης αξιόλογες εκθέσεις. Αξίζει μια βόλτα στους κήπους ακόμα και το χειμώνα είναι πολύ όμορφοι. Τέλος για το γυρίσουμε όλα και να απολαύσουμε τις εκθέσεις αφιερώσαμε σχεδόν μια μέρα.

Ευχαριστούμε, Νικολέτα Α