Μουσείο Στρατιωτικής Ιστορίας (Heeresgeschichtliches Museum)
Αποθήκευση
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

πολύ ενδιαφέρον, το μόνο κακό είναι ότι είναι όλα στα γερμανικά!! θα χρειαστείτε ξεναγό ή να... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 11 Μαρτίου 2020

Καρδίτσα, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής
Διαβάστε και τις 1.555 κριτικές

Η κριτική έγινε: 11 Μαρτίου 2020

πολύ ενδιαφέρον, το μόνο κακό είναι ότι είναι όλα στα γερμανικά!!
θα χρειαστείτε ξεναγό ή να κατεβάσετε την εφαρμογή του μουσείου αν το καταφέρετε.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάρτιος 2020
2  Ευχαριστούμε, 438sofiah
Η κριτική έγινε: 29 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Η Βιέννη έχει πολύ μεγάλη ιστορία σε πολέμους και υπάρχουν πολλά και αξιόλογα εκθέματα!!! Μεγάλη αναφορά στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο!! Φθηνό εισιτήριο (7€) αλλά οι πιο πολλές αναλύσεις είναι γραμμένες στα γερμανικά!!!

2  Ευχαριστούμε, Spiros_anast
Η κριτική έγινε: 7 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Φιλοξενεί πολύτιμες συλλογές από την αυστριακή ιστορία και οι πιο σημαντικές από αυτές είναι αυτή που αφιερώνεται στις οθωμανικές πολιορκίες της πόλης (περιλαμβάνει πληθώρα όπλων και σημαιών των πολιορκητών Τούρκων, ακόμα και την τεράστια σκηνή του Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπούς) κι αυτή που περιγράφει τη συμμετοχή της Αυστροουγγαρίας στον Α’ Παγκόσμιο (τανκς, αεροπλάνα αλλά και το αυτοκίνητο μέσα στο οποίο δολοφονήθηκε το 1918 ο αρχιδούκας Φραγκίσκος Φερδινάνδος στο Σαράγεβο πυροδοτώντας τον Μεγάλο Πόλεμο).

Ξεχωρίζει επίσης το τμήμα για τους Ναπολεόντειους Πολέμους αλλά και το πάρκο των τεθωρισμένων.

2  Ευχαριστούμε, Captain_Athens
Η κριτική έγινε: 6 Ιανουαρίου 2020

Ξεκινήσαμε από το ξενοδοχείο έχοντας στο μυαλό μου κάτι μικρό πόσο μεγάλο θα μπορούσα να φανταστώ σε μια πόλη που τα πάντα είναι πολύ λοιπών φτάνοντας και μόνο απ´εξω κατάλαβα ξανά ανάκτορο μόνο που ένας πελώριος μπρούτζινος στρατιώτης μπροστά ακριβώς μας προετοίμασε για το τι θα βλέπαμε . Εισιτήριο οικονομικό αρχίσαμε την αναδρομή από τους οθωμανικούς πολέμους τον πρώτο παγκόσμιο με εκθέματα συγκλονιστικά μέχρι και τον δεύτερο παγκόσμιο με αναφορές στην προπαγάνδα μέχρι και αγάλματα προτομές που θυμίζουν μαύρες μέρες . Εντύπωση μας έκανε το πλήθος των εκθεμάτων και σε αρίστη κατάσταση . Περάσαμε υπέροχα προτείνετε για οικογένειες με παιδιά .

Ημερομηνία εμπειρίας: Δεκέμβριος 2019
2  Ευχαριστούμε, alexandroszisis
Η κριτική έγινε: 5 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Εντυπωσιακό κτίριο με εντυπωσιακά εκθέματα! Γενικά μας φάνηκε τεράστιο.Εμείς πήγαμε την πρώτη Κυριακή του μήνα που ήταν δωρεάν. Το μόνο που με ενόχλησε αρκετά ήταν ότι τα πάντα ήταν στα γερμανικά. Καθόλου αγγλικά... Έτσι δεν καταλάβαινα πολλές φορές τι έβλεπα... Με ενοχλεί γιατί ενω εμείς στην Ελλάδα έχουμε παντού και αγγλικά, εδώ στην Βιέννη έχουν μόνο γερμανικά....

3  Ευχαριστούμε, 48elenia