“Τέλεια φαγητά!!!”

Φανταστικό μαγαζί..!!
Υπέροχο φαγητό !!!!!!!
Υπέροχη τοποθεσία!!!!
Άψογη εξυπηρέτηση!!!!
Παρά πολύ ευγενικο προσωπικό που σε κάνει να νιώθεις σαν το σπίτι σου!!!!
Σίγουρα θα το ξανά επισκεφτούμε!!!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Σεπτέμβριος 2021
Ευχαριστούμε, 271theodorac

Η κριτική γράφτηκε 20 Αυγούστου 2021

Επιστρέφοντας απόψε στη Θεσσαλονίκη από το Βόλο, μπήκα στο Trip Advisor για ν’αξιολογήσω ένα εξαιρετικό εστιατόριο το οποίο ανακαλύψαμε κατά τύχη στο Κατηχώρι Πηλίου, «Το κατώφλι της Καίτης». Με έκπληξη μεγάλη διαπίστωσα ότι, ανάμεσα στις εξαιρετικές κριτικές άλλων πελατών, που δικαιωματικά αξίζει ένας τέτοιος χώρος εστίασης, υπήρχε και μια ιδιαίτερα αρνητική κριτική, και μάλιστα από ανθρώπους οι οποίοι δεν δοκίμασαν καν τα υπέροχα σπιτικά φαγητά του μαγαζιού! Παρατήρησα ότι η ημερομηνία της κριτικής συμπίπτει με τη δική μας πρώτη επίσκεψη στο «Κατώφλι της Καίτης» και θυμήθηκα την περίσταση. Έτσι, μου δίνεται η ευκαιρία να διορθώσω μιαν αδικία και -ως ουδέτερη αυτόπτης μάρτυς- να διηγηθώ αυτό που έζησα: όντως, θυμάμαι ένα ζευγάρι που έφυγε προτού σερβιριστεί και ήταν άλλωστε το μοναδικό. Οι υπόλοιποι παραμείναμε και ανταμειφθήκαμε για την υπομονή μας. Να αναφέρω λοιπόν τα εξής:
Α) Ο ευγενέστατος νεαρός που μας σέρβιρε αργότερα, προειδοποιούσε όλους πριν καθήσουν ότι οι παραγγελίες τους θ’αργούσαν, λόγω φόρτου εργασίας στην κουζίνα εκείνη την ώρα. Άρα: όσοι έμπαιναν και κάθονταν, το αποδέχονταν αυτό. Το μαγαζί άλλωστε δεν είναι φαστφουντάδικο!
Β) Οι υπεύθυνοι του μαγαζιού φρόντιζαν να κρατιέται αυστηρά η σειρά προτεραιότητας παραγγελιών, κάτι που δείχνει επαγγελματισμό
Γ) Σερβιριστήκαμε περίπου 30’ μετά που είχαμε καθήσει στο τραπέζι και δεν μας πείραξε, γιατί, έπειτα απ’ αυτό το διάστημα αναμονής, εξυπηρετηθήκαμε άψογα ΚΑΙ γρήγορα και φάγαμε καταπληκτικά σπιτικά φαγητά, φτιαγμένα με μεράκι από λαχανικά μαζεμένα απ’ τον μπαξέ της κυρίας Καίτης!
Δ) Στην κριτική τους, οι πελάτες που διαμαρτυρήθηκαν ανέφεραν «μια κουραστική μέρα στη θάλασσα». Εμείς -έχοντας σηκωθεί από τις 6.30 το πρωί για να φτάσουμε έγκαιρα απ’ τη Θεσσαλονίκη στο Βόλο- είχαμε περάσει όλη τη μέρα επιβλέποντας ένα εργοτάξιο μέσα στο λιοπύρι! Οι δε, εργαζόμενοι στο κατάστημα, είναι σίγουρο ότι είχαν περάσει ακόμα πιο κουραστική μέρα από μας, ώστε να ετοιμάσουν όλα τα νόστιμα πράγματα που φάγαμε εκείνη τη μέρα. Ποιος ήταν πιο κουρασμένος, λοιπόν;
Ε) Με όλο της τον κάματο, μόλις χαλάρωσε λίγο ο εξοντωτικός ρυθμός εργασίας που επικρατούσε την ώρα που πέσαμε όλοι οι πελάτες μαζί, η κυρία Καίτη βγήκε 2-3 φορές από την κουζίνα για να μας ρωτήσει, με το γλυκό της χαμόγελο, αν ευχαριστηθήκαμε. Και βέβαια ευχαριστηθήκαμε και μάλιστα πολύ, πράγμα που αποδεικνύεται από το ότι επιστρέψαμε την επομένη (χτες) και δοκιμάσαμε κι άλλες συνταγές, εξίσου πεντανόστιμες.
ΣΤ) Προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα το «Κατώφλι της Καίτης» για τη ζεστή του ατμόσφαιρα, την ποιότητα των καλομαγειρεμένων σπιτικών φαγητών, τις μεγάλες μερίδες, τη διακριτική, προσεγμένη ελληνική μουσική. Θα πρότεινα στο ζευγάρι των πελατών που έφυγε δυσαρεστημένο να δώσει στο εστιατόριο αυτό μια δεύτερη ευκαιρία και είμαι σίγουρη ότι αυτή τη φορά θα ευχαριστηθεί την επίσκεψή του αυτή. Εμείς, πάντως, πήραμε κάρτες του μαγαζιού, και στο επόμενό μας ταξίδι στο Βόλο θα ξαναπάμε σίγουρα!!!

1  Ευχαριστούμε, LisaNavarino
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2021

Δεν υπήρχε κάτι αρνητικό στο μαγαζί. Με το που μπήκαμε εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα τόσο στο να καθίσουμε όσο και στο πόσο γρήγορα παραγγείλαμε και πόσο άμεσα μας έφεραν τα φαγητά. Πολύ νόστιμα πιάτα με τιμές που δεν βρίσκεις συχνά σε τουριστικά μέρη.

Ευχαριστούμε, korin11ri
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2021

Πολύ καλή εξυπηρέτηση πολύ καλό φαγητό τέλεια όλα εξαιρετική η κύρια καιτη και όλοι τέλειοι το προσωπικό το καλύτερο που έχω δει

Ευχαριστούμε, stergiosk125
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Γενικά δεν γράφω αρνητικές κριτικές. Μόνο αν κάτι είναι πολύ αρνητικο. Πήγαμε να φάμε χτες το βράδυ μετά από μία άκρως κουραστική μέρα στην θάλασσα, αφού μας έκλεισε τραπέζι άλλο άτομο που μας πρότεινε εκεί. Δεν υπήρχε κανείς στην είσοδο να μας εξυπηρετήσει οπότε ο σύζυγός μου πήγε στον εσωτερικό χώρο να πει για την κρατηση. Ήρθε εξω η κ. Καίτη κ μας είπε να καθίσουμε σε ένα τραπεζάκι που υπήρχε άδειο. Πριν ομως καθίσουμε, περιμέναμε απο τον μοναδικό σερβιτόρο που υπήρχε στο μαγαζί να καθαρίσει το τραπέζι από τους προηγούμενους. Καθίσαμε χωρίς καν να έχει βάλει τραπεζομάντηλο κ περιμέναμε...περιμέναμε...και ακόμα περιμένουμε να έρθουν να μας στρώσουν έστω ένα τραπεζομάντηλο! 20 λεπτά πέρασαν κ πήγε μέσα ο σύζυγός μου να ρωτήσει πολύ ευγενικά αν θα έρθουν να μας στρώσουν. Η απάντηση της κ.Καίτης ήταν ότι υπάρχουν κ άλλοι που περιμένουν κ αν θέλουμε να εξυπηρετηθουμε να περιμένουμε. Μόλις βγήκε κ μου είπε το πώς του μίλησε, νευρίασα πάρα πολύ. Πήγα μέσα κ ήταν στην κουζίνα η κ Καίτη χωρίς δείγμα βιασύνης ή άγχους κ την ρώτησα πόσο ακόμα θα περιμένουμε για να έρθουμε να μας στρώσουν. Απάντησε ατάραχα ότι κ αυτή θέλει να μας εξυπηρετήσει αλλά δεν προλαβαίνει. Δηλαδή δεν μπορεί να προλάβει 10 τραπέζια που έχει συνολικά το μαγαζί. Έχω φάει σε άπειρα μέρη με 5πλασια χωρητικότητα κ η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά. Είμαι σίγουρη ότι θα κάναμε τουλάχιστον 1.5 ώρα για να φάμε οπότε φύγαμε άρον άρον! Κ πήγαμε φάγαμε αλλού κ δεν το μετανιωσαμε.
Κ ένα ζευγάρι που περίμενε στην πόρτα να εξυπηρετηθεί κ είχε κλείσει τραπέζι έφυγε οπότε από την όλη υπόθεση μόνο η κ Καίτη βγαίνει χαμένη κ όχι εμείς....
Γιατί κ το άτομο που μας σύστησε, δεν πρόκειται να ξαναστείλει άτομα εκεί.

Ευχαριστούμε, 560vassilikiz

Το κατώφλι της Καίτης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Βόλος, Περιοχή Μαγνησίας

Το κατώφλι της Καίτης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!