“Εξαιρετικό”
Κριτική για: Ασημενός

Ασημενός

Τελικά δεν ήταν τυχαία όλα τα καλά σχόλια που διαβάσαμε εδώ πριν το επισκεφθούμε...ωραίο μαγαζί προσεγμένο,καθίσαμε επάνω με θέα την θάλασσα. Η εξυπηρέτηση άψογη, το προσωπικό ευγενέστατο. Ότι παραγγείλαμε πεντανόστιμο, η γαριδομακαρονάδα η καλύτερη που έχουμε δοκιμάσει. Δυστυχώς πήγαμε την τελευταία μας μέρα και έτσι δεν είχαμε την ευκαιρία να ξαναπάμε..Σε επόμενη επίσκεψη μας στο νησί , σίγουρα θα είναι η πρώτη μας επιλογή!

Ευχαριστούμε, Maroulaki26

Έχοντας όρεξη για θαλασσινά, μας προτάθηκε ο Ασημενός. Το μαγαζί είναι διακοσμημένο με παραδοσιακό, αιγαιοπελαγίτικο στυλ που σε κάνει να νιώθεις οικεία. Παραγγείλαμε ντάκο, αμπελοφασουλα, γαύρο μαρινάτο, γαριδακι παναρισμενο, χταπόδι ξυδατο, ψητό καλαμάρι, μύδια αχνιστα, ρυζοτο ανεμογιωργη. Τα θαλασσινά ολοφρεσκα και πεντανόστιμα. Οι μερίδες ικανοποιητικές. Το ρυζοτο μετά θαλασσινά και το μελάνι γευστικοτατο, χωρίς να είναι πολύ έντονο το μελάνι. Ιδιαίτερη προσοχή στο γλυκό που προσφέρεται στο τέλος. Ελαφρύ και δροσερό για να κλείσει ιδανικά αυτό το ωραίο γεύμα. Η σχέση ποιότητας -τιμης πολύ καλή αφού ο λογαριασμός μαζί με τα αναψυκτικά ήταν στα 74 ευρώ. Αξίζει!!!

Ευχαριστούμε, jimvlachos11

Μας την συνέστησαν σαν ίσως την καλύτερη ψαροταβέρνα του νησιού. Ο χώρος καλόγουστος με έμφαση στην λεπτομέρεια φανέρωνε φροντίδα και μεράκι. Οι άνθρωποι που μας εξυπηρέτησαν με πολύ ευγένεια μας έφεραν πρώτα τα μεζεδάκια...φτιαγμένα με έντιμα, φρέσκα υλικά από το πιο απλό με γεύσεις ξεκάθαρες τηγανισμένα σε φρέσκο λάδι όπως μαρτυρούσε η όψη και λίγο αργότερα το στομάχι μας. Για κυρίως παραγγείλαμε ψαρόσουπα. Στο τραπέζι έφτασε ένας τεράστιος δίσκος με το ψάρι και την σούπα. Στην πρώτη κουταλιά σούπας κοιταχτήκαμε αναμεταξύ μας. Χυμοί της θάλασσας αρωματισμένοι με λεμόνι παχύρευστοι από το αυγό και το ρύζι έδωσαν τέτοια χαρά στο μέσα μας που θ'αναφερόμαστε σ' αυτό το γεύμα λέγοντας "είχαμε φάει κάποτε μια σούπα, στην Σκύρο..."

Ευχαριστούμε, ValiaKot

Το καλύτερο στο νησί. Πήγαμε μια δύσκολη ώρα κατά τις 5:00 το απόγευμα και τόσο η εξυπηρέτηση όσο και το φαγητό ήταν εξαιρετικά. Πήραμε γόπες στα κάρβουνα, γαριδομακαροναδα και χταποδακι ξυδατο που δεν μπορούμε να πούμε ποιο ηταν το καλύτερο. Μπράβο στα παιδιά που το δουλευουν.

Ευχαριστούμε, georgec160361

Προ-παραγγείλαμε αστακο για αστακομακαρονάδα την προηγούμενη ημέρα και απολαύσαμε καταπληκτική κουζίνα το επόμενο βράδυ. Τέλειες γεύσεις, προσεγμένα πιάτα, λογικότατες τιμές, ευγενικό σέρβις. Μπράβο σε όλους τους. Κρίμα που πήγαμε την τελευταία ημέρα της διαμονής μας στο νησί και δεν είχαμε την ευκαιρία να ξαναπάμε.

Ευχαριστούμε, itsak69

Ασημενός: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χώρα της Σκύρου, Σκύρος

Σκύρος, Σποράδες

Ασημενός: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!