TripAdvisor
Πόρος
Αναζήτηση
Η κριτική έγινε: 1 Απριλίου 2014

Μείναμε Παρασκευή και Σάββατο , δύο βραδυές του Μαρτίου στον Ξενώνα που εφτιαξε η Κυρία Μαριλίζ Αντωνιάδου στον Πόρο και ονομάζεται LITTLE TOWER. Μαζί με το ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ είναι ξενώνες με γούστο, ανακαινισμένοι και προσαρμοσμένοι πολύ πετυχημένα στην εποχή που κτίστηκαν τον περασμένο αιώνα αλλά με σύγχρονες ανέσεις. Η θέα είναι καταπληκτική, τα χρώματα και τα έπιπλα που διάλεξε η Κυρία Αντωνιάδου πάρα πολύ ωραία.Είχαμε μπαλκονάκι και πίναμε με την απίθανη θέα το καφεδάκι μας που το φτιάχναμε στο κουζινάκι που πάρχει στον ξενώνα.Το κουζινάκι έχει όλα τα απαραίτητα για να φτιάξει κανείς μόνος του πρωινό αν θέλει ή να μαγειρέψει κάτι. Οι πετσέτες στο μπάνιο αρίστης ποιότητας, όπως επίσης και τα σαμπουάν και σαπούνια που προσφέρονται στον ξενώνα .΄Ολα πεντακάθαρα.
Στην αυλή μοσχοβολούσαν το δενδρολίβανο και τα διάφορα μυρωδικά που έχει φυτέψει και που όλα αυτά ο ήλιος της Ελλάδας τα κάνει ακόμα πιό όμορφα. Ο καιρός ήταν θαύμα. Μακάρι όλοι οι ξενώνες στην Ελλάδα να έχουν αυτό το επίπεδο με τις λογικές τιμές που έχει ο ξενώνας της Κυρία Αντωνιάδου. Περπατάς περίπου 5-6 λεπτά από την παραλία για να φτάσεις στον ξενώνα και βρίσκεις τον παράδεισο.Διαβάσαμε , ησυχάσαμε, περπατήσαμε φάγαμε παρα πολύ ωραία και φτηνά στα ταβερνάκια του Πόρου και επιστρέψαμε με πολύ ωραίες εικόνες στις υποχρεώσεις μας.

Ημερομηνία διαμονής: Μάρτιος 2014
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους
Ευχαριστούμε, ZOZOD2014
Η κριτική έγινε: 10 Αυγούστου 2013

Ψάχναμε έναν κοντινό στην Αθήνα αλλά “ιδιαίτερο” προορισμό, για μια πρώτη μικρή απόδραση στις αρχές του καλοκαιριού... Ο Πόρος ήταν ιδανικός, αφού γρήγορα και ξεκούραστα με την μηχανή βρεθήκαμε στον Γαλατά και από εκεί απέναντι στο όμορφο νησάκι! Είχαμε κάνει ήδη την κράτησή μας για το “Μικρό Λημέρι” μέσω του http://www.storoloi-poros.com και έτσι φθάνοντας στο λιμάνι του Πόρου μας περίμεναν οι συνεργάτες της κας Μαρί-Λουίζ (ιδιοκτήτριας των ξενώνων) οι οποίοι μας υποδέχτηκαν με πολύ ζεστή και φιλική διάθεση! Ομολογώ ότι για εμάς πάντα παίζει ρόλο εκτός από το μέρος και το τι “εισπράτουμε” από τους ίδιους τους ανθρώπους... οπότε μας ¨κερδίσαν” με τη μία! Μας οδήγησαν στο “Μικρό Λημέρι” όπου η πρώτη εντύπωση ήταν πως... οι φωτογραφίες τελικά αδικούν το μέρος! Ο λόγος είναι πως και ο καλύτερος φωτογράφος δεν μπορεί να αποδώσει την υπέροχη αύρα που έχει και την θετική διάθεση που σου δημιουργείται με το που μπαίνεις στον ξενώνα! (ξεχνάς και τα σκαλιά! -που ίσως κουράζουν κάποιους στο ανέβασμα) Οι δροσεροί συνδυασμοί των χρωμάτων και η μοντέρνα διακόσμηση του χώρου φανερώνουν το γούστο και την εξαιρετική αισθητική της ιδιοκτήτριάς του, καθώς επίσης η καθαριότητα αλλά και η προσοχή ακόμη και στις λεπτομέρειες το πόσο επαγγελματίες είναι όλοι οι συνεργάτες της. Είχαμε ότι ακριβώς χρειαζόμασταν για ένα ξεκούραστο, ρομαντικό και υπέροχο 3ήμερο! Υπήρξαν εναλλαγές στον καιρό... (μια μικρή καλοκαιρινή μπόρα που μας βρήκε στην πισίνα!) όχι όμως στην διάθεση μας... που ήταν και παρέμεινε όσο καλύτερη γίνεται! Ο χώρος γύρω από την πισίνα ήταν ιδιαίτερα προσεγμένος και περιποιημένος -με ανθισμένα λουλούδια και δέντρα- κάνοντας το πρωινό μας εκεί υπέροχο! (στο δωμάτιο υπήρχαν ήδη προμήθειες με τα βασικά για πρωινό και καφέ και έτσι δεν χρειάστηκε να πάρουμε κάτι επιπλέον όσο βρισκόμασταν εκεί). Η θέα από το βεραντάκι ... εντυπωσιακή όλες τις ώρες της ημέρας! Το βράδυ η πισίνα φωτιζόταν δημιουργώντας ένα ρομαντικό σκηνικό για να τελειώνουμε την μέρα με ποτάκι και χαλάρωση. Ο ύπνος στο υπέρδιπλο κρεβάτι με το μαλακό στρώμα, την ρομαντική κουνουπίερα και τα κεράκια ρεσώ στο προσκέφαλό μας για ρομαντική ατμόσφαιρα θα μας μείνουν αξέχαστα! Συλλογή από βιβλία και cds, ντουζ με υδρομασάζ και σάουνα ατμού, μικρές δόσεις πολυτέλειας παντού χωρίς υπερβολή, τόσο όσο να κάνουν τη διαμονή στο "Μικρό Λημέρι" ξεχωριστή! Σίγουρα θα ξαναπάμε! .

ΥΓ: Διαβάζοντας το "Βιβλίο Εντυπώσεων" που βρίσκεται πάνω στο τραπέζι του δωματίου διαπιστώσαμε πως ο ενθουσιαμός που είχαμε εμείς τελικά ήταν ο ίδιος και σε όλους τους άλλους επισκέπτες που πέρασαν από το "Μικρό Λημέρι" όλα αυτά τα χρόνια... άρα... κάτι "μαγικό" συμβαίνει εκεί!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2013
1  Ευχαριστούμε, Olga K
Η κριτική έγινε: 22 Μαρτίου 2013

Ενα υπεροχο παραδοσιακο κτισμα, πολυ κοντα στο λιμανι ,ολα βρισκονται διπλα σου
και λιγα σκαλοπατια πιο πανω η υπεροχη πανοραμικη θεα της πολης .
Η εξυπηρετηση και η καθαριοτητα ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικη , σιγουρα θα ξαναπαμε.

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2012
3  Ευχαριστούμε, Achilleas_immortal
Η κριτική έγινε: 15 Οκτωβρίου 2012

Ο Πορος για μας ειναι αγαπημενος προορισμος εδω και χρονια.Εχουμε μεινει σε ολα τα καταλυματα του ξενωνα "ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ" και εχουμε τις καλυτερες των εντυπωσεων.Προσεγμενα μεχρι την τελευταια τους λεπτομερεια,ρομαντικα με ομορφη θεα τα περισσοτερα και πολυ κοντα
στις ταβερνες και τα μπαρακια του νησιου.Πεντακαθαρα και λειτουργικα ,με την προσωπικη φροντιδα της κας Μαριας Λουιζας ιδιοκτητριας και την επιμελεια του κου Περιβολιωτη, για οτιδηποτε προκυψει κατα την διαμονη.Τωρα πια ειναι φιλοι μας και τωρα πια δεν τους αλλαζουμε, αφου ολα ειναι τελεια!!

Ημερομηνία διαμονής: Απρίλιος 2012
2  Ευχαριστούμε, 07EVI08