“Η καλύτερη παραδοσιακή ταβέρνα!”
Κριτική για: Ταβέρνα Μαν-Τέλλα

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Κρατήσεις
Περιγραφή: Η Ταβέρνα Μαν-Τέλλα είναι γνωστή για τα αυθεντικά,παραδοσιακά,σπιτικά και μαγειρευτά φαγητά της,αλλά και για το ήσυχο περιβάλλον και καλό σέρβις.
Η κριτική γράφτηκε 18 Ιουλίου 2021

Ο κ Μαντελα (Παλαιολόγος) έβαλε στον γαστρονομικο χάρτη ένα ασημο κατά τα άλλα χωριό.Οποιος έρθει θα καταλάβει το γιατί. Μακράν η καλύτερη παραδοσιακή ταβέρνα του νησιού, το αποτέλεσμα θα αποζημιώσει την διαδρομή που χρειάζεται να διασχίσει κανείς για να φτάσει. Όλα του, ποιότητα, μερίδες, τιμή εξυπηρέτηση, περιβάλλον απλά τέλεια!

Ευχαριστούμε, Lidanat

Η κριτική γράφτηκε 17 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Είναι με διαφορά από τον δεύτερο η καλύτερη ταβέρνα στη Λήμνο . Φαγητό ιδιαίτερο , μεγάλες μερίδες , γρήγορο σέρβις και ο Μαντέλα να γυρνάει στα τραπέζια , να κερνάει , να συνομιλεί διακριτικά με τον κόσμο και να φροντίζει για την εξυπηρέτηση των πελατών . Είναι νομίζω από τα παραδοσιακά εστιατόρια που ξεχωρίζουν στην Ελλάδα . Το επισκεφτήκαμε τρεις φορές εφέτος . Δέκα με τόνο

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
1  Ευχαριστούμε, kosmasmykonos
Η κριτική γράφτηκε 12 Ιουλίου 2021

Όμορφο περιβάλλον, νόστιμα πιάτα, φιλική υποδοχή. Ταιριάζει να συνδυαστεί με επίσκεψη στις αμμοθίνες. Μας άρεσαν τα αφτούδια και το ροζέ κρασί.

1  Ευχαριστούμε, Δώρα Γ
Η κριτική γράφτηκε 11 Ιουλίου 2021

Μεγάλη απογοητευση,εκτός από τον έναν εκ των δύο σερβιτόρων που ήταν αριστος,και κάποιες εξαιρέσεις στα φαγητά που πήραμε!
Αρχικα,η πρώτη εικόνα που αντικρισαμε,ήταν ένας σερβιτόρος ειρωνικός αγενεστατος και καθόλου επαγγελματίας χωρίς μασκα!!!.
Η βρωμιά που επικρατούσε στο χωρο(σκουπίδια από προηγούμενους πελατες,λερωμένα τραπεζομαντηλα) ήταν άνευ προηγουμενου!Όταν είπαμε στο σερβιτόρο γι αυτό, μας αντιμετώπισε σαν να ήταν φυσιολογικό να είναι λερωμένο το τραπεζομαντηλο,με μια μούρη στραβωνενη, λες και του χρωστουσαμε.Αντι να σπεύσει ,χωρίς λόγια να το αλλαξει,μας ρώτησε αν θέλουμε να το αλλαξει!!Μετά μας έστειλε αλλο,ευγενέστατο, σερβιτορο!!Προφανώς κατάλαβε ότι δε θα τελειωνε ευχάριστα η βραδιά μαζι μας!!Δεν είμαστε πελάτες που δεχόμαστε ότι μας πασσαρουν!!
Οι καρεκλες παλιες,βρωμικες,για πεταμα!!Γάτες παντου ,που ανέβαιναν πάνω μας!!
Το φαγητο;;;;Από που ν'αρχισω;;;;;Φασόλια, αβραστα σκληρά αλμυρά !Συκώτι αψητο με άσχημη μυρωδια!Σαγανακι,σχεδόν αψητο!!Στιφάδο με κανέλλα ένα κιλο,και κάτι κρεμμύδια τεραστια!Κυριε μαγειρα....Υπάρχουν τα μικρά κρεμμυδάκια για το στιφαδο....Δεν το γνωριζετε;;;;Μπριζόλα tomahawk ,η μισή σωστα ψημενη,η άλλη μισή καμμενη....Για όλα τα γουστα!!Το φιλέτο μοσχαρι,τελεια ψημένο με έναν απαίσιο πουρέ μελιτζανας!Η τιμες,δυσαναλογες με την ολη ποιοτητα!!Δεν θα ξαναπατησουμε!Απορώ με το όνομα που εχει!Τουριστική πλανη!!
Ο βαθμός που έβαλα είναι για τις ελάχιστες εξαιρέσεις στο φαγητο(φιλετο,φέτα σε φύλλο με μελι),για τον δεύτερο σερβιτορο και για το κρασί με τους λουκουμάδες που μας κερασαν,τα οποια ήταν εξαιρετικα!!Αλλιώς ήταν για μηδεν!!

4  Ευχαριστούμε, zinlem
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Μοναδικές παραδοσιακές γεύσεις σε έναν προσεγμένο χώρο. Το σέρβις ταχύτατο και το προσωπικό πολύ ευγενικό και με ειλικρινή διάθεση να μας ενημερώσει και να μας εξυπηρετήσει. Πήγαμε κατόπιν υπόδειξης κατοίκων του νησιού και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Εκτιμώ ότι θα είναι παράλειψη για επισκέπτη της Λήμνου, να μην απολαύσει τις νοστιμιές του.

1  Ευχαριστούμε, Ododo1908

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μύρινα, Λήμνος
Λήμνος, Νησιά Του Βορειοανατολικού Αιγαίου

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!