“Παραδοση”
Κριτική για: Ταβέρνα Μαν-Τέλλα

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Κρατήσεις
Περιγραφή: Η Ταβέρνα Μαν-Τέλλα είναι γνωστή για τα αυθεντικά,παραδοσιακά,σπιτικά και μαγειρευτά φαγητά της,αλλά και για το ήσυχο περιβάλλον και καλό σέρβις.
Η κριτική γράφτηκε 9 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Θέλει λίγο δρόμο για να φτάσεις..σε ένα μικρό χωριοδακι έχει σπιτικά φαγητά και παρασιακα της Λήμνου,δοκιμάστε τα αυτουδια παραδοσιακό της λημνου

Ευχαριστούμε, Pardalis M

Η κριτική γράφτηκε 17 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Φοβερο φαγητο, μεγαλες μεριδες, γρηγορη σχετικα εξυπηρετηση, πολυ προσιτες τιμες!!! Πηγαμε παρεα 8 ατομων και ευχαριστηθηκαμε ολοι απολυτα το φαγητο μας!! Για επιδορπιο μας σερβιραν λουκουμαδες της ωρας!!!

Ευχαριστούμε, Dimitris S
Η κριτική γράφτηκε 3 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Διακοπές στην Λήμνο, απαραίτητα μία επίσκεψη στον Μαντέλλα, μας είπαν...
Και πήγαμε! Ατυχώς είχε βρέξει και καθίσαμε μέσα. Αυτό σήμαινε απίστευτη φασαρία, παιδιά να κλαίνε, ενήλικες να φωνάζουν, το μαγαζί γεμάτο, ένας χαμός... Δεν μας πείραξε, διακοπές κάναμε, χαλαροί ήμασταν, αλλά ήταν λίγο κουραστικό
Το σέρβις και η εξυπηρέτηση άψογα, ακόμα και με τόσο κόσμο. Το φαγητό του πολύ καλό, μεγάλες μερίδες, πολύ καλές τιμές
Φαντάζομαι, πως αν δεν αναγκαζόμασταν να καθίσουμε μέσα, όλα θα ήταν άψογα
Μπράβο στους ιδιοκτήτες, που διαχειρίστηκαν με επιτυχία την δυσκολία της μέρας...

1  Ευχαριστούμε, Katerina-K48
Η κριτική γράφτηκε 28 Νοεμβρίου 2017

Έχουμε επισκεφθεί το εστιατόριο πολλές φορές και στο παρελθόν και διαπιστώσαμε, για άλλη μια φορά, πως άξιζε να το επισκεφθούμε πάλι. Πήραμε κατσικάκι, κόκκορα κρασάτο με φλωμάρια, κεφτεδάκια, αυτούδια, μουστοκούλικα (αυτούδια με μούστο), μελιτζάνα ψητή σε πήλινο, αμπελοφάσουλα, χωριάτικη σαλάτα και 2 μπύρες. Στο τέλος μας προσέφεραν πολύ νόστιμο ρυζόγαλο και λουκούμια Το αγριοκούνελο στιφάδο το είχαμε δοκιμάσει επανειλημμένα παλιότερα και παρά το ότι ήταν εξαιρετικό δεν το επαναλάβαμε. Όλα τα πιάτα ήταν πολύ καθαρά, νόστιμα μαγειρεμένα, με μεράκι, παραδοσιακά και οι μερίδες ικανοποιητικές. Τα αυτούδια χειροποίητα και ο συνδυασμός με το μούστο εξαιρετικός, ώστε να γίνουν ανάρπαστα με το σερβίρισμα. Η ψητή μελιτζάνα ομοίως πολύ καλή, αν και παλιότερα συνδυαζόταν με κίτρινο τυρί και ήταν, κατά τη γνώμη μου, ακόμη πιο «γεμάτη» στη γεύση. Αν και επισκεφθήκαμε το εστιατόριο παραμονή δεκαπενταύγουστου, μεσημέρι, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα με ευγένεια, μας έφεραν απόδειξη και η τιμή κατά άτομο ήταν 12 ευρώ. Αν και δεν βρίσκεται σε τουριστικό σημείο του νησιού, αξίζει να το επισκεφθείτε, για το παραδοσιακό του φαγητό. Προτιμήστε περιόδους, και ημέρες με ήπια τουριστική κίνηση, αν θέλετε να έχετε πιο «προσωπική» εξυπηρέτηση, γιατί έχει υψηλή επισκεψιμότητα, για προφανείς λόγους.

1  Ευχαριστούμε, triav
Η κριτική γράφτηκε 3 Οκτωβρίου 2017

Όταν επισκεφτείτε την ωραία Λήμνο θα ήταν αμαρτία να μην περάσετε από την ταβέρνα του «Μαντέλα». Ωραίο παραδοσιακό και σηπτικό φαγητό με μοναδικές γεύσεις της Λήμνου. Οι μερίδες μεγάλες χορταστικές και οικονομικές, τα πιάτα όλα ένα και ένα, το προσωπικό χαμογελαστό και εξυπηρετικό πραγματικά τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα και ζεστά. Το φλωμάρι με το μοσχαράκι άπαιχτο όπως και τα παραδοσιακά γεμιστά, και οι παραδοσιακές πίτες τους. Ένα ταβερνάκι μπουκιά και συχώριο.

Ευχαριστούμε, rougatsi

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Λήμνος, Νησιά Του Βορειοανατολικού Αιγαίου
Μύρινα, Λήμνος

Ταβέρνα Μαν-Τέλλα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!