Αποθήκευση
Άτυχοι

Δεύτερη φορά στην Λευκάδα, δεύτερη φορά που δεν είχαμε την δυνατότητα να απολαύσουμε αυτή την... διαβάστε περισσότερα

EleniTseliou
Αθήνα, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής
Επίγειος παράδεισος

Υπέροχη παραλία!! Καταγάλανα ,καθαρά νερα...πανέμορφο τοπίο!!! Η πρόσβαση με αυτ/το δεν εχει... διαβάστε περισσότερα

723agathak
Αθήνα, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής
Διαβάστε και τις 1.756 κριτικές

1.351
1.351
Η κριτική έγινε: 8 Σεπτεμβρίου 2020

"Μην φύγεις από τη Λευκάδα, αν δεν επισκεφτείς τους Εγκρεμνούς!" μου έλεγαν όλοι και τελικά είναι η συμβουλή που θα δίνω κι εγώ από εδώ και πέρα! Μετά το σεισμό του 2015, και μέχρι να φτιάξουν ξανά τον δρόμο που έπεσε, η πρόσβαση γίνεται μόνο από τη θάλασσα. Εμείς πήγαμε με το καράβι από Νυδρί που έκανε κρουαζιέρα ημερήσια και μείναμε εκεί 1 ώρα και 40 λεπτά. Όταν φτάσαμε, τα μάτια μας χόρτασαν μπλε! Τα πιο γαλανά νερά, παράλληλα με τα απότομα βράχια-βουνό από πάνω μας, μας άφηναν μια μοναδική αίσθηση! Ένα δέος! Πεντακάθαρα νερά, που δεν ήθελες να βγεις! Έτυχε και μέρα χωρίς καθόλου αέρα κι ήταν μαγικά! Προσοχή όμως, να είστε όσο το δυνατόν πιο κοντά στο νερό, γιατί ακόμα γίνονται μικρές κατολισθήσεις.

1  Ευχαριστούμε, markellav2016
Η κριτική έγινε: 5 Σεπτεμβρίου 2020

Η καλύτερη παραλία της Λευκάδας με διαφορά.Η καταγωγή μου είναι από το Μεγανήσι και πηγαίνω από μικρή εκεί και όπως είναι φυσιολογικό εχω πάει σε όλο το νησί και σε όλες τις γνωστες παραλίες του αλλά σαν αυτήν καμία.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
Ευχαριστούμε, Διονυσία Α
Η κριτική έγινε: 4 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μετά την μεγάλη καταστροφή του σεισμού είναι σοκαριστικο το πως ένα τέτοιο μέρος αναδύθηκε και πάλι. Ο δήμαρχος δηλώνει πως μέχρι του χρόνου θα φτιαχτούν ξανά τα 300 και σκαλοπάτια και η πρόσβαση με όχημα θα είναι δυνατή καθότι τώρα μόνο με καραβάκι μπορείτε να πάτε. Αξίζει όσο τίποτα, σε περικλυει ένα δέος όταν αντίκρυζεις πρώτη φορά αυτό το μέρος, πραγματικά δεν πιστεύεις στα μάτια σου. Από τα 2 χιλιόμετρα έχουν μείνει σχέδον 50 μέτρα και από αυτό το κομμάτι παραλίας πρέπει να μένετε πολύ κοντά στο νερό και να αποφύγετε τα βράχια. Εχουν περάσει αρκετές μέρες και το μυαλό μου τρέχει ακόμα εκεί. Είναι όπως το πορτο κατσίκι με βότσαλα και πέτρες, δεν έχει αμμουδιά μέχρι μέσα τα νερά είναι πεντακάθαρα και αξίζει όσο τίποτα!!

Ευχαριστούμε, H2229GIstephanief
Η κριτική έγινε: 2 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχη άμμος.καθαρα γαλάζια νερά.οι βράχοι πάνω από την αμμουδιά επιβλητικοί και άγριοι.Η πρόσβαση με σκάφος και οι βουτιές όλα τα λεφτά.

Ευχαριστούμε, angelvla
Η κριτική έγινε: 30 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Αν και έχω επισκεφτεί υπέροχες παραλίες στην Ελλάδα ( βλέπε Μηλος, Κρήτη) κλπ, το δέος που νιώθεις όταν βλέπεις αυτό το απέραντο μπλε δεν το έχω ξανανιώσει!! Την πέτυχα σε απόλυτη άπνοια χωρίς καθόλου κύμα και μαγεύτηκα!! Δεν φεύγεις από Λευκάδα αν δεν πας Εγκρεμνους!

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
Ευχαριστούμε, christ343434