“Κατάθεση ψυχής, όχι απλή συλλογή”

Deposito di Guerra - Μουσείο Πολεμικών Ευρημάτων
Πληροφορίες για το αξιοθέατο
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Ένα τεράστιο "ευχαριστώ" στον κ. Γιάννη για ό,τι έχει καταφέρει να συγκεντρώσει όλα αυτά τα χρόνια με πολύ κόπο και θυσίες. Μας τα εξήγησε ένα προς ένα, μας είπε την ιστορία του κάθε εκθέματος, μας ταξίδεψε σε χρόνια πολύ δύσκολα. Μείναμε κατάπληκτοι με το πάθος του και την σκληρή του προσπάθεια όλων αυτών των χρόνων. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Μακάρι αυτό το Μουσείο, γιατί δεν πρόκειται για απλή συλλογή, να στηρίζονταν από επίσημους φορείς και να γινόταν ευρέως γνωστό. Μη χάσετε την ευκαιρία να το επισκεφτείτε όταν βρεθείτε στο υπέροχο νησί της Λέρου.

1  Ευχαριστούμε, Angelos K
Φιλτράρισμα

Η κριτική γράφτηκε 4 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Προσπάθεια εξαιρετική από συνανθρώπους μας που βάζουν ψυχή. Μπράβο τους που αναδεικνύουν και μεταφέρουν σε εμάς την ιστορία της Λέρου με ευρήματα που ευχαριστούν ακόμη και μη "εξειδικευμένους".

1  Ευχαριστούμε, 37antigoni
Η κριτική γράφτηκε 7 Σεπτεμβρίου 2017

Η επίσκεψή μας στο μουσείο του κ.Γιάννη και του Θανάση ήταν μια μοναδική εμπειρία από τις διακοπές μας στην Λέρο.
Αγόρασα το βιβλίο "Τα τετράδια του Λαλλή " που αναφέρεται στη ζωή του πατέρα του κ.Γιάννη και έχω ταξιδέψει στη νεότερη ιστορία της Λέρου και των κατοίκων της που είναι πλασμένη με πολλή φτώχια, πόνο αλλά και πολλή αγάπη για την οικογένεια και τον τόπο τους.

1  Ευχαριστούμε, Zoi F
Η κριτική γράφτηκε 24 Αυγούστου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μία αξιοσημείωτη προσπάθεια αναβίωσης του πρόσφατου τραγικού παρελθόντος της Λέρου. Φανταστική τοποθεσία και τρομερά ευρήματα. Πολυ φιλόξενοι και μερακλήδες οι ιδιοκτήτες. Πρέπει οποσδήποτε να το επισκεφτείτε.

Ευχαριστούμε, Katerina P
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2017

Στο μουσείο αυτό υπάρχει όλο το υλικό εκείνο που αφορά την θρυλική μάχη των 54 ημερών της Λέρου και όχι μόνο. Εύκολα προσβάσιμο με μεταφορικό μέσο (υπάρχουν πινακίδες που σε καθοδηγούν) και χώρος για πάρκινγκ. Αξίζει τον κόπο να το δείς.

Ευχαριστούμε, Tasos K

Deposito di Guerra - Μουσείο Πολεμικών Ευρημάτων: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Deposito di Guerra - Μουσείο Πολεμικών Ευρημάτων: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!