Η κριτική έγινε: 31 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

H συγκλονιστική εμπειρία διαμονής που μας πρόσφερε το Kallichoron Art Boutique Hotel στην μαγευτική Αστυπάλαια δεν περιγράφεται με λόγια .Το δωμάτιο ήταν εξαιρετικό, υπέρ του δέοντος άνετο με καλλυντικά apivita,άψογη καθαριότητα αφέψηματα και espresso bar που ανανεωνόταν καθημερινά .
Η βεράντα αποτελεί μια πραγματική αποκάλυψη με θέα που κόβει την ανάσα και προσφέρετε ανεμπόδιστα όλο το 24 Ώρο ακόμα κι απ' το πάραθυρο του δωματίου.
Το πρωινό έρχεται να εδραιώσει μια αίσθηση φιλοξενίας και οικειότητας που όμοια της δύσκολο να συναντήσεις σε ξενοδοχείο .Φτιαγμένο εξ ολοκλήρου με τοπικές πρώτες ύλες και περίσσιο μεράκι σου αφήνει την αίσθηση του grandma's breakfast σαν να φιλοξενήσε σπίτι σου .
Τέλος οι υπηρεσίες, η ευγένεια, η θέρμη και τα εγκάρδια κεράσματα με τοπικά καλούδια από την Καρολίνα και τη Μαρία συνθέτουν όλα μαζί μια εμπειρία που δεν μπορεί να αφήσει κανέναν ασυγκίνητο .
Κρινενται απαιτητό, να επιστρέψεις πάλι και να απολαύσεις το παράθυρο που ανοίγεται ανεπιτήδευτα στο "όνειρο" σαν να σαι σπίτι σου .

Ευχαριστούμε, T6816KDkaterinat
Ο/η Kallichoron Art Boutique Hotel Astypalea, Ιδιοκτήτης του Kallichoron Art Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 2020

Αγαπητή Κατερίνα,

Ευχαριστούμε πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια. Μας χαροποιεί ιδιαίτερα που η διαμονή σας στο Kallichoron Art Boutique Hotel συνέβαλλε στο να απολαύσετε τις διακοπές σας στο νησί της Αστυπάλαιας!

Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που μείναμε ευχαριστημένοι από το δωμάτιο, από την προσωποποιημένη υπηρεσία πρωινού "Grandma's Breakfast" και την υπηρεσία της καθαριότητας. Δημιουργώντας το Kallichoron, θέλαμε να εστιάσουμε σε μια διαφορετική, πιο προσωπική εμπειρία διαμονής και φιλοξενίας, αναβιώνοντας τις όμορφες αναμνήσεις που έχουμε από την παιδική μας ηλικία τα καλοκαίρια με τον παππού και την γιαγιά στο νησί και να κάνουμε τους ταξιδιώτες να νιώσουν σαν να επισκέπτονται το σπίτι τους στο νησί. Είναι γεγονός ότι η θέση του Kallichoron στην καρδιά της Χώρας προσφέρει μαγευτική και ανεμπόδιστη θέα στον επισκέπτη. Στόχος μας είναι να προσφέρουμε αξέχαστες διακοπές στο νησί της Αστυπάλαιας μέσα από αυθεντικές γεύσεις, εικόνες, χρώματα και αρώματα σε ένα ασφαλές περιβάλλον διακοπών και χαλάρωσης.

Θα χαρούμε πολύ να ανταμώσουμε ξανά σύντομα και να σας χαρίσουμε πάλι υπέροχες αναμνήσεις από το νησί μας.

Η κριτική έγινε: 23 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Καταπληκτικό ξενοδοχείο! Στο ομορφότερο σημείο της Χώρας με καταπληκτική θέα και μαγευτική ανατολή ηλίου!!
Πεντακάθαρο και πολύ προσεγμένο!
Εξαιρετικό πρωινό με πολύ νόστιμες και μοναδικές επιλογές!
Και πάνω από όλα υπέροχοι άνθρωποι πρόθυμοι και φιλικοί!
Τέλοιο!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
Ευχαριστούμε, GiannisCh71
Ο/η Kallichoron Art Boutique Hotel Astypalea, Owner του Kallichoron Art Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 24 Αυγούστου 2020

Αγαπητέ Γιάννη,

Σ’ ευχαριστούμε για τα τόσο καλά και επαινετικά σου λόγια. Χαιρόμαστε που βρήκες τη θέση του ξενοδοχείου προνομιακή, την προσωποποιημένη και βραβευμένη υπηρεσία πρωινού μας "Grandma's Breakfast" απολαυστική και που η φιλοξενία μας σε αντάμειψε. Το Kallichoron είναι ένα art boutique ξενοδοχείο που συνδυάζει την υψηλή αισθητική και την τέχνη με τη νησιωτική παράδοση και την σύγχρονη άνεση. Ένας καλαίσθητος χώρος, όπως υποδηλώνει και το όνομά του (κάλλος + χώρος) που στοχεύει στην πολυτέλεια της απλότητας. Ελπίζουμε να καλωσορίσουμε και πάλι σύντομα κοντά μας και να σου χαρίσουμε υπέροχες αναμνήσεις από το νησί μας!

Η κριτική έγινε: 20 Αυγούστου 2020

Ένα ξενοδοχείο που σου προσφέρει την απόλυτη θέα! Το κάστρο του νησιού, το απέραντο της θάλασσας, τους μοναδικούς ανεμόμυλους!! Σημείο-σταυροδρόμι για τις εξορμήσεις σου, ακριβώς στην αρχή της χώρας. Πρωινό μοναδικό με ντόπια παραδοσιακά υλικά,αποτυπωμένο σε λίστα προκειμένου να κάνεις τις επιλογές σου. Η Μαρία και η Καρολίνα, επέλεξαν ένα διαφορετικό δρόμο, δίνοντας στο πελάτη μια άλλη αίσθηση της διαμονης. Σε κάνουν να νιώσεις οικεία από τη πρώτη στιγμή, να γελάς μαζί τους και να μαθαίνεις τις χαρες του νησιου. Να σου πουν για τις γεύσεις του, για τις θάλασσες του. Να σε κεράσουν το τσιπουρακι, να ενδιαφερθούν πως ήταν η μέρα σου.Να σε εξυπηρετησουν στο κάθε τι! Τα δωμάτια πεντακάθαρα και το service άμεσο. Το Κallichoron δε θα το ξεχάσεις!!! Πόσο μάλλον τώρα που στη παρέα είναι και ο Kazanova, ένα υπέροχο σκυλακι!!
Όλα ήταν υπέροχα κορίτσια, όλα ήταν Αστυπάλαια!!!
Θα ξαναγελασουμε μαζί σίγουρα!!!

Δημητρης / Σοφια

Ευχαριστούμε, DimitrisSiatis
Ο/η Kallichoron Art Boutique Hotel Astypalea, Ιδιοκτήτης του Kallichoron Art Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 21 Αυγούστου 2020

Αγαπημένοι μας Σοφία και Δημήτρη,

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα τόσο καλά σας λόγια και χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε τη διαμονή σας στο Kallichoron Art Boutique Hotel, σε ένα ασφαλές περιβάλλον διακοπών και χαλάρωσης. Με έμφαση στην ουσία των πραγμάτων, στην αληθινή νησιώτικη ζωή, στις αναμνήσεις από την παιδική μας ηλικία, στις γεύσεις που χάνονται στο χρόνο, στις μοναδικές εικόνες και την απεριόριστη θέα, θέλουμε να κάνουμε τους επισκέπτες να νιώσουν "σαν στο σπίτι τους" στο νησί. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που απολαύσατε την τοποθεσία του ξενοδοχείου, τις υπηρεσίες που προσφέρουμε, την προσωποποιημένη υπηρεσία πρωινού μας “Grandma’s Breakfast”. Φέτος είχαμε μία ακόμη σημαντική προσθήκη στην ομάδα του Kallichoron, τον Chief Fetch Officer του ξενοδοχείου μας, τον κύριο Καζανόβα. Ευχόμαστε με το καλό να ανταμώσουμε ξανά και να σας χαρίσουμε υπέροχες αναμνήσεις από το νησί μας.

Η κριτική έγινε: 16 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Τι να πεις για αυτό το ξενοδοχείο. Ότι και να πεις δεν είναι αρκετό να περιγράψει την εμπειρία που ζήσαμε. Καταρχας η Καρολίνα και η Μαρία είναι η προσωποποίηση της φιλοξενίας . 2 υπέροχα άτομα με πραγματική αγάπη για αυτό που κάνουν. Μείναμε 8 μέρες σε ένα ωραίο δωμάτιο με απίστευτη θέα, απολαύσαμε το υπέροχο χειροποίητο πρωινό του ξενοδοχείου και τα δωμάτια μας καθημερινά έλαμπαν από καθαριότητα (Πραγματική καθαριότητα όχι αυτά που βλέπει η πεθερά . ) είναι η τριτη φορά που επισκέπτομαι το νησί και η πρώτη που χάρηκα τόσο ένα δωμάτιο. Μπράβο Καρολίνα και Μαρία, όταν θα έρθουμε ξανά πάλι το Kallichoron θα προτιμήσουμε. Ευχαριστούμε και για Τις υπέροχες μάσκες που μας δώσατε και το δώρο όταν φύγαμε . Η φωτό που μας βγάλατε ήδη κοσμεί το ψυγείο μας .

Ευχαριστούμε, georgei589

Αγαπητέ Γιώργο,

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια. Χαιρόμαστε πολύ που μείνατε ευχαριστημένοι από τη διαμονή, τη θέα, την υπηρεσία καθαριότητας, και τη συνολική εμπειρία διαμονής που προσφέρουμε στο Kallichoron Art Boutique Hotel. Η τοπική γαστρονομία κατέχει βασικό ρόλο στην συνολική εμπειρία που προσφέρουμε στους επισκέπτες μας, με χειροποίητα, αστυπαλίτικα καλούδια φτιαγμένα με αγάπη και μεράκι, προσεγγίζοντας τις διατροφικές προτιμήσεις του κάθε επισκέπτη ατομικά. Αυτό που θέλουμε να προσφέρουμε μία διαφορετική, πιο προσωπική εμπειρία διαμονής και φιλοξενίας, αναβιώνοντας τις όμορφες αναμνήσεις που έχουμε από τα καλοκαίρια των παιδικών μας χρόνων στο νησί. Ευχόμαστε με το καλό να ανταμώσουμε ξανά σύντομα και να σας χαρίσουμε υπέροχες αναμνήσεις από το νησί μας.

Η κριτική έγινε: 16 Αυγούστου 2020

Ότι και να πω για τις οικοδέσποινες Μαρία και Καρολίνα θα είναι λίγο....Και λέω οικοδέσποινες γιατί μας έκαναν να νιώθουμε ότι είμαστε διακοπές στο εξοχικό μας με την οικογένειά μας...Με την άφιξή μας, μας υποδέχθηκαν με ένα πλατύ χαμόγελο, με χειροποίητα δώρα για όλους μας και έκαναν ότι ήταν δυνατόν για να αισθανθούμε σαν στο σπίτι μας! Μας παραχώρησαν ένα πολυτελέστατο σπιτάκι με δύο ορόφους-πατάρι για να είμαστε άνετα με τα 2 παιδάκια μας, πεντακάθαρο, παραδοσιακό, με όλες τις ανέσεις και φυσικά με υπέροχη αυλή με την καλύτερη θέα του νησιού! Τις νύχτες δεν θέλαμε να κοιμηθούμε γιατί μας μάγευε η θέα της χώρας και του κάστρου! Η Καρολίνα και η Μαρία φιλικότατες, τα παιδιά μου τις λάτρεψαν καθώς τα κορίτσια τους έδιναν δώρα, βιβλία και τους απασχολούσαν δημιουργικά ακόμα και στο πότισμα του κήπου που είναι η αγαπημένη ασχολία των παιδιών μου. Καθαριότητα καθημερινή, αύρα νησιώτικη, ότι καλύτερο υπάρχει στην Αστυπάλαια για ονειρεμένη διαμονή! Και όλα αυτά χωρίς κανένα οικονομικό όφελος, καθώς η Καρολίνα και η Μαρία είχαν την καλοσύνη να προσφέρουν δωρεάν διανυχτερεύσεις σε γιατρούς ΕΣΥ ως αναγνώριση της προσφοράς μας (μια από τις πολλές δράσεις προσφοράς του Kallichoron)!
Μαρία και Καρολίνα, σας ευχαριστούμε από καρδιάς!
Σίγουρα θα ξαναέρθουμε, μας το ζητάνε ο Δημητράκης και ο Θάνος κάθε μέρα!
Συγχαρητήρια για κάθε σας προσπάθεια!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
Ευχαριστούμε, mirellaaba

Αγαπητή Μιρέλλα,

Ευχαριστούμε πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια. Μας χαροποιεί ιδιαίτερα που περάσατε με την οικογένειάς ευχάριστα τις διακοπές σας στο Kallichoron Art Boutique Hotel.

Δημιουργώντας το Kallichoron, θέλαμε να εστιάσουμε σε μια διαφορετική, πιο προσωπική εμπειρία διαμονής και φιλοξενίας για τον επισκέπτη, αναβιώνοντας τις όμορφες αναμνήσεις που έχουμε από την παιδική μας ηλικία τα καλοκαίρια με τον παππού και την γιαγιά στο νησί. Έτσι, δημιουργήσαμε έναν καλαίσθητο χώρο, όπως υποδηλώνει και το όνομά του, που στοχεύει στην πολυτέλεια της απλότητας και παροτρύνει τον επισκέπτη να γνωρίσει το νησί συνδυάζοντας τη διάθεση του ταξιδιώτη για εξερεύνηση με την εμπειρία του ντόπιου και να του χαρίσει αξέχαστες διακοπές σε ένα ασφαλές περιβάλλον διακοπών και χαλάρωσης στην Αστυπάλαια.

Νιώθουμε βαθιά ευγνωμοσύνη για τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή της μάχης ενάντια στον COVID-19. Η προσφορά δωρεάν διαμονής από μέρους μας μέσα από το πρόγραμμα Εταιρικής Κοινωνικής Υπευθυνότητας "Kallichoron Room2Give" αποτελεί μία ελάχιστη ένδειξη αναγνώρισης της ακούραστης προσπάθειας και του κόπου όλων σας για το κοινό καλό. Ευχόμαστε καλή δύναμη και με το καλό να ανταμώσουμε ξανά και να σας χαρίσουμε υπέροχες αναμνήσεις από το νησί μας.