Η κριτική έγινε: 15 Ιουλίου 2020

Η πρώτη φορά στην Αστυπάλαια μου επιφύλαξε διαρκείς εκπλήξεις, με κορυφαία τη διαμονή στα Studios Kilindra! Ξεκινώντας από τη θέα που σου κόβει την ανάσα, νομίζω στο καλύτερο σημείο όλου του νησιού. Με ορίζοντα στο Αιγαίο και την απέναντι πλευρά του νησιού, μαγεύεσαι, αφήνεσαι να ταξιδέψεις στο γαλάζιο του.. Τα studios, πλήρως εξοπλισμένα με κουζινάκι, ψυγειάκι;καφετιέρα,(και espresso!) στην άφιξη υπήρχε κρύο νερό και φακελάκια καφέ/ζάχαρη. Η διακόσμηση πολύ αρμονική, με ιδιαίτερη επίπλωση και προσεγμένες λεπτομέρειες. Ο ύπνος ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ς (ειδικά μετά την ταλαιπωρία που υπέστην από άλλο κατάλυμα σε άλλο νησί, κατάλαβα τη διαφορά..). Με ικανοποίησε ιδιαίτερα το πρωινό με χειροποίητες μαρμελάδες, ψητή ομελέτα και οι εναλλαγές ντόπιων εδεσμάτων, διαφορετικών κάθε ημέρα. Μετά από ερώτησή μου, έμαθα ότι ο Γιάννης (ιδιοκτήτης) κρύβεται πίσω από αυτές τις γεύσεις, όπως και έργα ζωγραφικής που θα δείτε τόσο στη reception όσο και στα δωμάτια (τουλάχιστον σε αυτό που ήμουν, ο δίσκος σερβιρίσματος ήταν φιλοτεχνημένος από τον ίδιο). Φιλικός και παράλληλα διακριτικός, απάντησε με υπομονή στις τόσες ερωτήσεις μου για το νησί, την ιστορία του, για τα βότανα, για τη ζωγραφική (όντας ο ίδιος πολυσχιδής και πολυτάλαντος). Τα κύρια σημεία που κάνουν τη διαφορά: το σημείο που βρίσκεται, η εκπληκτική θέα, εξαιρετικό πρωινό, λεπτομερής καθαριότητα, αισθητική όλου του χώρου, διακριτική παρουσία, τήρηση κανόνων υγιεινής με ευλάβεια!. Ότι ακριβώς χρειαζόμουν για να νιώσω διακοπές.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Η σουίτα έχει δικό της πολύ μεγάλο μπαλκόνι. Υπάρχει κρεβατοκάμαρα στο δώμα με εσωτερική σκάλα και χαμηλή οροφή) ή σε ενιαίο χώρο.
Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
1  Ευχαριστούμε, despina s
Η κριτική έγινε: 18 Αυγούστου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Η τοποθεσία που βρίσκεται το ξενοδοχείο είναι μοναδική, οι άνθρωποι που το στελεχώνουν .... απίθανοι. Η εξυπηρέτηση σε συνδυασμό με την ησυχία και τα μαγευτικά χρώματα του Αιγαίου πραγματικά σε κάνουν να περάσεις υπέροχα.

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2019
Ευχαριστούμε, MakisJenny
Ο/η Ioannis L, Ιδιοκτήτης του Studios Kilindra Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 16 Νοεμβρίου 2019

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια, την θετική σας ενέργεια και την διακριτική σας παρουσία. Η φιλία σας και η εκτίμηση σας μας κάνει να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο στην φιλοξενία απρόσκοπτα. Καλό χειμώνα και εύχομαι σύντομα να ξανασυναντηθούμε.

Η κριτική έγινε: 29 Ιουνίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Υπεροχο κατάλυμα..με απίστευτη θέα στην θάλασσα..στην πανέμορφη χώρα της Αστυπαλαιας!Πεντακαθαρο με πολύ καλό πρωινό και πολύ φιλόξενους και εξυπηρετικός ανθρώπους που το διαχειρίζονται!Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2019
1  Ευχαριστούμε, gianath70
Η κριτική έγινε: 23 Νοεμβρίου 2017

Έχω βαθμολογήσει την συγκεκριμένη μονάδα ως μέτρια για το value for money και σε αναλογία με τις παροχές.
Μείναμε Αύγουστο του 2017 για 10 ημέρες, 1 ζευγάρι με ένα παιδί 12 ετών.
Θετικά: Η θέα από το ξενοδοχείο μαγευτική. Μοναδική!
Μικρή μονάδα, ήσυχη, με στούντιος εξοπλισμένα πλήρως με κουζίνα, καφετιέρα nespresso, air condition, CABLE TV, ανεμιστήρα οροφής.
Μεγάλοι εσωτερικοί χώροι στα δωμάτια. Αποφύγετε τα δίπατα στούντιος. Η κρεββατοκάμαρα είναι πάνω και το ύψος της οροφής είναι 1 μέτρο! Όταν σηκώνεσαι το πρωί και δεν προσέξεις χτυπάς το κεφάλι σου.
Μικρή πισίνα με θέα και παροχή πετσετών πισίνας.
Καθαριότητα στους κοινόχρηστους χώρους καλή.
Αλλαγή πετσετών δωματίου καθημερινά.
Πολύ cozy, παραδιακά διακοσμημένος χώρος πρωινού, με σπιτικά προιόντα, και παράθυρα στην απίστευτη θέα.
Έκπτωση στις παραπάνω μέρες διαμονής.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συγκεκριμένου ξενοδοχείου εκτός της θέας του είναι ότι βρίσκεται σχεδόν μέσα στην Χώρα οποτε μπορείς να μετακινηθείς παντού με τα πόδια. Αυτοκίνητο χρειάζεται φυσικά για τις παραλίες.
Αρνητικά: Το πρωινό έχει ελάχιστη ποικιλία και πάρα πολύ μικρή ποσότητα. Δεν υπάρχει μπουφές. Για παράδειγμα για 3 άτομα όπως είμασταν εμείς, το πρωινό μας ήταν χυμός πορτοκάλι 3 μικροσκοπικά μπολάκια μαρμελάδας, 1 καλαθάκι με ψωμί & 1-2 κομματάκια κέικ ή 1 κομμάτι πίτα (ανάλογα τι υπήρχε διαθέσιμο) και ένα μικρό πιατάκι με λίγο τυρί και λίγες ελίτσες. Για αβγά ούτε λόγος. Ούτε με επιπλέον κόστος όπως ζητήσαμε.
Δεν έχαμε ξαναδεί πιο φτωχό πρωινό. Έτσι προτιμήσαμε να τρώμε πρωινο εκτός ξενοδοχείου.
Καθαριότητα στα δωμάτια μέτρια.
Πάρα πολύ μικρό μπάνιο με κουρτίνα στο ντους η οποία κόλαγε επάνω σου την ώρα που έκανες μπάνιο, χωρίς χώρο για προσωπικά αντικείμενα ούτε κρεμάστρα για τις πετσέτες και τα μπουρνούζια..
Πολύ μικρή βεράντα στα δωμάτια με μικρό στενό χτιστό καναπέ που δεν βολευόσουνα να αράξεις καθώς δεν χωρούσες.
Το χειρότερο ήταν η μη αλλαγή των πετσετών πισίνας. Δεν τις άλλαξαν ούτε μία φορά καθ'όλη την διαμονή μας αν και το ζητήσαμε χωρίς όμως να επιμείνουμε. Οι πετσέτες ήταν στο πάτωμα της βεράντας βρεγμένες και τις βρίσκαμε βρεγμένες και διπλωμένες πάλι πάνω στον καναπέ. Τις ξαναπέταγα στο πάτωμα της βεράντας-δείγμα ότι θέλουν αλλαγή- και ξανά τις βρίσκαμε πάνω στον καναπέ!
Ο ιδιοκτήτης ήρεμος, cool αλλά αγέλαστος και όχι ιδιαίτερα πρόθυμος.
Δεν αισθανθήκαμε άνετα, φιλοξενία ή καλοσώρισμα.
Ευχαριστούμε τον σερβιτόρο στο πρωινό (μου διαφεύγει το όνομά του) ο οποίος ήταν ευγενέστατος, ομιλητικός χαμογελαστός και εξυπηρετικός.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Αποφύγεται τα δίπατα δωμάτια. Είναι μεγάλα αλλά η οροφή στον πάνω όροφο της κρεββατοκάμαρας είναι πάρα πολύ χαμηλή.
Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
1  Ευχαριστούμε, KaterinaTKifisia
Ο/η Kilindra, Ιδιοκτήτης του Studios Kilindra Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 7 Δεκεμβρίου 2017

Σας ευχαριστώ πολύ για την κριτική σας και τις υποδείξεις σας και την ευκαιρία που μου δώσατε να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με το κατάλυμα μας. Οι πετσέτες της πισίνας σε αντίθεση με τις άσπρες των δωματίων δεν αλλάζονται καθημερινά. Δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάθε βουτιά στην πισίνα να παρέχουμε καινούριες πετσέτες. Δεν είναι στις προθέσεις μας για λόγους οικονομικούς και περιβαντολογικούς.
Λυπάμαι πολύ που δεν περάσατε καλά μαζί μας παρ’ όλη μας την προσπάθεια και την αγάπη για αυτό που κάνουμε και παρέχουμε. Θα περίμενα να εκτιμήσετε το γεγονός ότι σας καλοδεχτήκαμε ενώ είχατε κάνει κράτηση για δύο άτομα, εμφανιστήκατε τρία ξαφνικά και χωρίς ειδοποίηση, χωρίς καμία οικονομική επιβάρηνση. Σκέφτηκα να μην σας χαλάσω τις διακοπές.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα (κρεβατοκάμαρα- πρωινό) σας προσφέραμε αυτά ακριβώς που είχαμε συμφωνήσει και σας είχα περιγράψει τηλεφωνικά και που αναλυτικά παρουσιάζονται στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείου καθώς και στην είσοδο της υποδοχής.
Λυπάμαι πολύ δεν είμασταν το κατάλυμα που θα θέλατε.
Καλές γιορτές

Η κριτική έγινε: 21 Ιουλίου 2017

Πανοραμική Θέα στο απέραντο γαλάζιο. Όμορφα νησιώτικα διακοσμημένοι χώροι. Ηρεμία και γαλήνη μόλις 2 λεπτά από το κέντρο της χώρας. Πεντανόστιμο σπιτικό πρωινό φτιαγμένο με αγάπη από τον κ Γιάννη - που υπήρξε ο πιο ευγενικός- φιλόξενος -ιδανικότερος οικοδεσπότης που θα μπορούσε κάποιος να ζητήσει.
Ο απόλυτος ορισμός της ευγένειας.Μοναδικοί άνθρωποι. Υπέροχο boutique hotel!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2017
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους
Ευχαριστούμε, Georgia G
Ο/η Ioannis L, Ιδιοκτήτης του Studios Kilindra Boutique Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 22 Ιουλίου 2017

Σ ευχαριστώ πολύ για τα τόσο καλά σου λόγια. Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι. Μη ξεχνάς την υπόσχεση. θα τα ξανά πούμε του χρόνου.