“Πραγματικά εξαιρετικό!!!!”
Κριτική για: Salis Kafeneio Mezedopoleio

Salis Kafeneio Mezedopoleio
Η κριτική γράφτηκε 13 Ιουλίου 2021

Μείναμε επτά μέρες στην Αστυπάλαια και το επισκεφθήκαμε 3 φορές παρότι μας αρέσει να δοκιμάζουμε διαφορετικά μαγαζιά. Οτι φάγαμε ήταν εξαιρετικό.Πραγματικά παραδοσιακά προιόντα από το νησί αλλά και από τη Κρήτη. Ολα πολύ νόστιμα.Τα παιδιά που το έχουν πολύ εξυπηρετικά και ουσιαστικά φιλικά μας σύστησαν διαφορετικές γεύσεις. Λογικές τιμές. Νομίζω ότι στην Αστυπάλαια δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Εύχομαι να συνεχίσουν έτσι

1  Ευχαριστούμε, haroula2014

Η κριτική γράφτηκε 4 Ιουνίου 2021

Πολύ καλό για μεζεδάκια και ρακί, σε ωραίο σημείο. Φιλικό το προσωπικό. Αρκετές επιλογές στο μενού του.

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2021
Ευχαριστούμε, Nikos K
Η κριτική γράφτηκε 26 Αυγούστου 2020

Η κρητική φιλοξενία και γενναιοδωρία στην πανέμορφη Αστυπάλαια. Υπέροχοι μεζέδες και φοβερό περιβάλλον με θέα τη χώρα. Ο,τι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό. Μακάρι να είχαμε περισσότερες μέρες να δοκιμάσουμε όλο τον κατάλογο :)

Ευχαριστούμε, elenasO1269XA
Η κριτική γράφτηκε 18 Αυγούστου 2020

'...γιατί 'ναι ταξιδιάρικα και γρήγορα τα χάνεις' (Από το δημοτικό τραγούδι-ύμνο: 'Το Κάστρο της Αστροπαλιάς').

Δεν ξέρω πόσο ταξιδιάρικα πουλιά είναι ο Νίκος και η Λίλα (που πέταξαν από Χανιά και Ηράκλειο αντίστοιχα μέσα απ' όλο το Αιγαίο) για να προσγειωθούν στον Πέρα Γιαλό της Αστυπαλιάς πέρυσι μαζί με τον 'Σαλή' (για τον -υπαρκτό πρόσωπο- Σαλή γκουγκλάρησε) και τα όνειρα τους. Αυτό που ξέρω είναι πως τον πιάσαμε οικογενειακώς τον έρωτα με αυτά εδώ τα πουλιά.

Και πώς όχι; Τα παιδιά μάλαμα: καθαρή καρδιά και ματιά. Το μαγαζί, μόνο να το δεις (να πας να το δεις!) φτάνει. Το φαγητό, απίθανη κρητική κουζίνα και ρακή εξαίρετη: οι χοχλιοί μπουμπουριστοί ειδικά, ίσως οι καλύτεροι από όσους έχω φάει στα πέντε χρόνια που ταξίδευα στη Κρήτη (και έχω φάει πολλούς). Αλλά και οι λοιποί μεζέδες και καφέδες και ό,τι άλλο θες από ένα τέτοιο μαγαζί.

Εύχομαι μόνο να φώλιασαν για τα καλά στο νησί που πηγαίνουμε κάθε χρόνο (τα τελευταία είκοσι). Ειδικά μάλιστα τώρα που θα κλείσει ο 'Μουγγός,-ένα από τα πέντε-έξι καλύτερα καφενεία της Χώρας μας (για να γίνει άγνωστο τι)-, έχω την εντύπωση ότι ο 'Σαλής' έχει όλα τα φόντα να τον διαδεχθεί επάξια σαν τοπόσημο, σαν παράδοση, σαν νέα 'ιστορία' και σαν απόλαυση τελικά. Ελπίζω να είμαι εκεί και του χρόνου και για πολλά χρόνια ακόμα.

Πραγματικά και τα παιδιά και ο 'Σαλής' μπήκαν στην καρδιά μας, πραγματικά αν πας δεν θα το μετανιώσεις. Να πας λοιπόν....

1  Ευχαριστούμε, Αθανάσιος Κ
Η κριτική γράφτηκε 9 Αυγούστου 2020

Εξαιρετικές γεύσεις κατευθείαν από την Κρήτη. Διαλεγμένα όλα τα υλικά, ένα προς ένα. Και τα παιδιά που το έχουν υπέροχοι άνθρωποι!

Ευχαριστούμε, meniaams

Salis Kafeneio Mezedopoleio: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αστυπάλαια, Δωδεκάνησα

Salis Kafeneio Mezedopoleio: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!