“Χαλαρό βράδυ στα Λουτρά της Κύθνου..”
Κριτική για: Άριας Restaurant

Άριας Restaurant
Περιγραφή: Στην Αγία Ειρήνη σ’ ένα μικρό κι απάνεμο όρμο, βρίσκεται το Άριας. Παλιό αρχοντικό γεμάτο αντίκες από την συλλογή των ιδιοκτητών και πινελιές εικαστικές από την Έλενα Σγαρδέλη.Θα βρείτε φρέσκα ψάρια, ζωντανούς αστακούς, σαλάτες με βιολογικά λαχανικά και μια μεγάλη ποικιλία κρασιών να συνοδέψετε το πιάτο σας. Απολαμβάνετε το φαγητό σας συντροφιά με την καταγάλανη θάλασσα και τον ένταστρον ουρανό!
Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2020

Στις αρχές Σεπτεμβρίου πήγαμε με τη γυναίκα μου ένα 3ήμερο στη Κύθνο. Μείναμε στα Λουτρά και ένα Σαββατόβραδο φάγαμε στο Αριας. Η εντύπωση μας ήταν γενικά θετική! Ωραίο μαγαζί, καλή κουζίνα, καθαριότητα, ευγενικά παιδιά στην εξυπηρέτηση. Πήραμε μύδια αχνιστά, κριθαρότο με γαρίδες, χόρτα, σαλάτα Ντάκο και ενα μπουκάλι κρασί. Σύνολο 75 ευρώ. Δεν είναι πανάκριβο αλλά δεν είναι και «σουβλακερί». Απορώ με τόσους κομπλεξικούς που το βρίζουν γιατί δεν «τονώθηκε» η ματαιοδοξία τους... Εμείς δεν είμαστε σκαφάτοι, πρώτη φορά πήγαμε, αλλά μια χαρά μας φέρθηκαν. Τις μόνες παρατηρήσεις που εχω είναι ότι ο σερβιτόρος δεν ήλθε ποτέ να βάλει κρασί στα ποτήρια (έτρεχαν γιατί είχε κόσμο..) και δεν έφεραν ένα μπόλ για τα κελύφη των μυδιών…αλλά αυτά είναι πταίσματα. Μια χαρά το συστήνουμε και μην ακούτε τα βιτριολικά σχόλια κακομαθημένων πελατών!

1  Ευχαριστούμε, Ilias P

Η κριτική γράφτηκε 31 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχη ατμόσφαιρα σε ένα απο τα πιο όμορφα μέρη του νησιού...πολύ ωραίο μενού...δυο άτομα, πήραμε γαριδομακαρονάδα (18€) και μερικά μπαρμπούνια (68€ το κιλό), χόρτα (6€) και τυροκροκέτες( κάπου 6-7€)...πολύ καλό σέρβις... όσοι λοιποί γράφουν ότι το μαγαζί είναι πανάκριβο, καλύτερα να πάνε σε σουβλατζίδικο...όσοι νομίζουν οτι τα γκαρσόνια είναι σνομπ, αυτό μάλλον ειναι καθρέφτης του δικού τους κόμπλεξ κατωτερότητας...τα παιδιά ειναι μια χαρά και εξυπηρετικοί...

Ευχαριστούμε, reppask
Η κριτική γράφτηκε 31 Αυγούστου 2020

Η Άρια είναι ένας άνθρωπος με φωτεινό χαμόγελο και ζεστή καρδιά. Μαζί με την οικογένειά της έχουν εξελίξει το παλαιό ψαράδικο του παππού της, σε μια εμπειρία εξαιρετικού φαγητού και εξυπηρέτησης, σε συνδυασμό με έναν μοναδικό χώρο.

Τα ψάρια είναι πάντοτε φρέσκα, τα υλικά είναι πάντοτε καλομαγειρεμένα με τα πιο καλά υλικά και η ατμόσφαιρα είναι φιλική και εξυπηρετική. Η Άρια και η ομάδα της, μας πλησίασαν (ενώ πήγαμε πρώτη φορά και δεν ήμασταν θαμώνες) με ευλάβεια και διακριτικότητα, ώστε να μας ρωτήσουν αν φάγαμε καλά, αν ήταν όλα εντάξει κτλ. Αυτόν τον σεβασμό ακόμα και προς τον περαστικό πελάτη, τον βρίσκεις σπάνια σε μαγαζιά με την φήμη του εν λόγω εστιατορίου. Δεν είναι απρόσωποι, αλλά είναι εκεί για να τους πεις ο,τι θελήσεις, για να γίνουν καλύτεροι. Αγαπούν το μαγαζί τους και αυτό που κάνουν και αυτό φαίνεται στο φαγητό και στην συμπεριφορά τους.

Ευχαριστούμε, Mary-Stath
Η κριτική γράφτηκε 28 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Τηλεφωνήσαμε για να κλείσουμε τραπέζι, είπα στον κύριο ότι θα είμαστε εκεί γύρω στις 20:00-20:30. Τον ρωτάω πριν κλείσω αν έχει σημειώσει το κινητό μου σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι και με διαβεβαιώνει ότι το το έχει κρατήσει. Φτάνουμε στο εστιατόρια 20:25 και αυτό λόγω του ότι χάσαμε κάποια στιγμή τον δρόμο. Η υπεύθυνη, με ρωτάει για την κρατήσει και αρχίζει τα μμμμ αργήσατε και δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε τώρα. Της λέω ήρθαμε στην ώρα μας, σας είχαμε πει 20:00-20:30, εδώ μου έχουν σημειώσει 20:00 λέει και κοιτάει τα χαρτιά της. Της λέω είχατε και το τηλέφωνο μου, αν υπήρχε τέτοια ανάγκη γιατί δεν με καλέσατε; Εσείς λέει έπρεπε να πάρετε να πείτε ότι θα αργήσετε, εμείς της λέω δεν αργήσαμε. Μου λέει το τραπέζι σας είναι ξανά κρατημένο για τις 21:30 και μας το δείχνει, τύπου αυτό ήταν (μας δείχνει ένα δίπλα στη θάλασσα), δεν με νοιάζει της λέω εμείς έχουμε κάνει κράτηση και θέλουμε να κάτσουμε. (Στην τελική ποιος της είπε ότι σε 1μιση ώρα θα είχαμε τελειώσει το φαγητό μας και 8 να φτάναμε δεν ξέρω, για να κάνει διπλοκράτηση). Μετά άρχισε να μου λέει και γιατί μου επιτίθεστε και εγώ προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ. (Τπτ δεν προσπαθούσε να κάνει, όλο έλεγε είμαι γεμάτη και έχω όλη την Αθήνα και τη μισή Θεσσαλονίκη σήμερα). Εγώ εντομεταξυ έγκυος στον 7ο μήνα, δεν σεβάστηκε τπτ και έλεγε ότι της επιτίθεμαι κιόλας. Για να μην πολυλογώ, καθίσαμε με τα πολλά σε ένα τραπέζι στη βεράντα και όχι κάτω στην πλατεία ας το πούμε, το τραπέζι μας στη θάλασσα μέχρι τις 21:50 άδειο. 21:55 έρχεται και κάθεται ο Ανδρέας Λοβέρδος. Απλά γελάω, ακόμα και ο σερβιτόρος μας είπε ότι έχουμε δίκιο και ότι κάνει αυτά και χειρότερα. Για να μιλήσω και για το φαγητό το 90% των θαλασσινών μεζέδων ήταν κατεψυγμένα. Τα ψάρια δεν έχω άποψη δεν πήραμε. Η γαριδομακαρονάδα όχι τίποτα που δεν είχα ξαναφάει, ωστόσο οφείλω να παραδεχτώ ότι ήταν μπόλικη μερίδα. Οι σουπιές οι κρασάτες χάλια (υποτίθεται ότι ήταν από τα ελάχιστα πιάτα που δεν ήταν κατεψυγμένα). Γενικά μαζεύει αυτόν τον κόσμο που θα δεις και στα μεγάλα μαγαζιά της Αθήνας, σκαφάτους και εστί, με αυτούς κάνει δουλειά και δεν την ενδιαφέρουν όλοι οι υπόλοιποι. Αφήστε την με αυτούς και πηγαίνετε κάπου αλλού να δοκιμάσετε κάτι φρέσκο και ντόπιο. Εμείς χαλαστήκαμε με όλο αυτό και φάγαμε και πολύ μέτρια έως κακά.

1  Ευχαριστούμε, pelagiap2016
Η κριτική γράφτηκε 27 Αυγούστου 2020

Εμείς καθίσαμε για ένα κοκτέιλ στο μπαρ , εφόσον λόγω των λιγοστών τραπεζιών δεν βρήκαμε θέση αλλού. Ιδιαίτερο το κλίμα εφόσον προφανώς εάν δεν ξοδέψεις μια περιουσία δεν μετράς στα μάτια τους. Κακή συμπεριφορά του σέρβις με κορυφαία στιγμή της πληρωμής που θέλαμε με κάρτα, εφόσον μετά από τις 5 ανεπιτυχείς προσπάθειες που δεν περνούσε λόγω έλλειψης σήματος , μας ρώτησαν τι ποσοστό πουρμπουάρ θέλουμε να τους αφήσουμε. Κρίμα γιατί το σημείο είναι ειδυλλιακό.

Ευχαριστούμε, Ηλιάνα Α

Άριας Restaurant: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Άριας Restaurant: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.