“Υπεροχα ζυμαρικα”

Κουζίνες: Ιταλική
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Με το φίλο μου βγήκαμε έξω για βραδινό και είχαμε όρεξη να φάμε ζυμαρικά. Γι’ αυτό πήγαμε στο Italian Rethymno και κάτσαμε στον πάγκο μπροστά απ’ την κουζίνα, επειδή μας αρέσει να βλέπουμε την προετοιμασία των φαγητών. Κοιτάξαμε τον κατάλογο και μας τράβηξαν την προσοχή τα τορτελίνια, που είχαμε και αρκετό καιρό να φάμε, οπότε είπαμε να πάρουμε μια μπολωνέζ και μια ρούστικα. Και τα δυο πιάτα ήταν εξαιρετικά, αλλά ειδικά η ρούστικα με την κρέμα γάλακτος και τα μανιτάρια ήταν το κάτι άλλο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με λευκό κρασί και χορτάτοι συνεχίσαμε το βράδυ μας.

Ευχαριστούμε, pateris1977

Η κριτική γράφτηκε 21 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ήμασταν με την παρέα μου στην Παλιά Πόλη και θέλαμε να φάμε πίτσα. Ψάχνοντας βρήκαμε το Italian Rethymno και φανταστήκαμε απ’ τον τίτλο ότι ως ιταλικό εστιατόριο θα ειδικεύεται στην πίτσα. Είπαμε λοιπόν να το δοκιμάσουμε. Παραγγείλαμε για αρχή μια σαλάτα με αντζούγια και μία με ρόκα, ενώ από πίτσες επιλέξαμε μια pepperoni και μια inferno. Μου άρεσε πολύ η αφράτη ζύμη της πρώτης και ειδικά η σως μπάρμπεκιου που είχε. Στην inferno, από την άλλη, ήταν πολύ γευστικό το μίγμα τυριών. Μας φάνηκαν πολύ νόστιμες πάντως και οι δύο. Παρέα με το φαγητό, ήπιαμε και από ένα ποτήρι κόκκινο κρασί. Αν βρεθείτε στο Ρέθυμνο και θέλετε να φάτε καλή πίτσα, προτιμήστε το.

Ευχαριστούμε, vasia n
Η κριτική γράφτηκε 20 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Συναντήθηκα με δυο φίλους μου από Ρέθυμνο και με πήγαν για φαγητό στο Italian Rethymno. Είπαμε να ξεκινήσουμε με μια μεσογειακή σάλατα και για κυρίως να πάρουμε κάτι σε μακαρονάδα. Αρκετά νόστιμη η San Marino, που πήρα έγω, με τις γαρίδες και το ούζο, καλή επιλογή και η καρμπονάρα, αλλά ειδικά η πουτανέσκα από τις καλύτερες που έχουμε δοκιμάσει. Ήπιαμε κρασάκι και συζητήσαμε με την ησυχία μας. Ωραία η ιδέα των παιδιών να έρθουμε για φαγητό.

Ευχαριστούμε, Kostas X
Η κριτική γράφτηκε 5 Φεβρουαρίου 2018

Ο χώρος ήταν πολύ ωραίος και το κλίμα που επικρατούσε αρκετά φιλικό. Αρχικά παραγγείλαμε μια σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο, iceberg, λόλα, παρμεζάνα, κρουτόν και dressing Caesar’s. Ήταν μεγάλη σε ποσότητα και αρκετά νόστιμη. Στη συνέχεια επιλέξαμε λιγκουίνι Tritato Bianco με κρέμα γάλακτος, κιμά, φρέσκα μανιτάρια και κουκουνάρι. Αρκετά καλό πιάτο. Ήταν πολύ ωραία δεμένες οι γεύσεις μεταξύ τους. Περισσότερο από τα πιάτα που πήραμε ήταν οι πέννες ολικής άλεσης Caprese με ντοματίνια, πέστο βασιλικού, μοτσαρέλα, προσούτο, βαλσάμικο και παρμεζάνα. Από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό. Το φαγητό γενικά ήταν εξαιρετικό, οι τιμές χαμηλές και η εξυπηρέτησή μας άμεση. Σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσουμε

Ευχαριστούμε, Dimitris P
Η κριτική γράφτηκε 15 Ιανουαρίου 2018

Ήθελα να παω τα παιδιά μου για πίτσα και επέλεξα το Italian Job μιας και ξέρω την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιεί και είμαι σίγουρη ότι θα τρώγαμε ένα πολύ νόστιμο και ποιοτικό μεσημεριανό. Καθίσαμε στο μπαρ μπροστά στην κουζίνα γιατί τα παιδιά βρίσκουν πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθούν τη διαδικασία του μαγειρέματος. Πήραμε μια πίτσα Χωριάτικη με σάλτσα ντομάτας, γκούντα, μοτσαρέλα, ελιές, ντομάτα, πράσινη πιπεριά και φέτα -και όπως πάντα τα υλικά ήταν νοστιμότατα και ολόφρεσκα- και σπαγγέτι μπολωνέζ πολύ χορταστικά. Ένα εστιατόριο που πάντα συστήνω.

Ευχαριστούμε, ioannavrotsou

Italian Rethymno: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ρέθυμνο, Νομός Ρεθύμνου

Italian Rethymno: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

;