“Φαγητο στην αυλή”

Αυλή
Κουζίνες: Ελληνική, Kαφέ, Φιούζιον, Wine Bar
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Ειδικές περιστάσεις, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Δείπνο, Μεσημεριανό, Κρατήσεις
Περιγραφή: Στην ΑΥΛΗ, απο το 1987, συνεχώς ψάχνουμε και προτείνουμε εδέσματα από την Κρήτη και την Ελλάδα σε ουρανίσκους περιπετειώδεις, απροκατάληπτους και φιλομαθείς. Σε ένα Βενετσιάνικο Αρχοντικό του 1530, με ένα κατάφυτο πολυεπίπεδο κήπο, με υψηλής αισθητικής διακόσμηση και μουσειακά εκθέματα, η ΑΥΛΗ είναι δύσκολο να αφήσει ασυγκίνητο τον επισκέπτη. Το μενού μας «κόπος πραγματικός» αντιπροσωπεύει τη διάσημη γαστρονομία της Κρήτης.Τα καλύτερα υλικά που προσφέρει η κάθε εποχή και η κρητική γη γίνονται βάση για τη νέα δημιουργική Κρητική Κουζίνα. Ο κοσμοπολίτης Κρητικός σεφ Γιώργος Στυλιανουδάκης, η Αριστέα Δαφνομήλη και η ομάδα της κουζίνας, μαγειρεύουν για σας, διαφυλάσσουν και εξελίσουν την αυθεντικότητα του πολιτισμού και της παράδοσης που μας περιβάλει.
Η κριτική γράφτηκε 11 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Κάναμε τη βόλτα μας στο κέντρο και μας είχαν συστήσει να πάμε για φαγητο στην αυλή! Ενθουσιαστηκαμε μόλις μπήκαμε μεσα.. πολυ όμορφος χώρος, παρα πολλά λουλούδια που νομίζεις οτι εισαι κυριολεκτικά στον παράδεισο! Δοκιμάσαμε παραδοσιακές λιχουδιές! Το σερβις παρα πολυ καλο και ζεστό περιβάλλον!

Ευχαριστούμε, pateris1977

Η κριτική γράφτηκε 1 Δεκεμβρίου 2017

Μας το συστήσανε το εστιατόριο ως ένα από τα πιό πάλια καλά μαγαζιά της πόλης.
Τα καλύτερά του χρόνια ομώς, πρέπει τα περάσανε.
Ο χώρος ωραίος, προσεγμένος. Το μαγαζί είχε έναν τύπο στην είσοδο (καμάκι) που δεν αρμόζει για τετοιο ίδος ετσιατορίου (τουλαχιστον κατά την γνώμη μας), του μηλούσαμε Ελληνικά, μας απαντούσε στα Αγγλικά... μέχρι να αποχωρίσουμε δεν κατάλαβε ότι μηλάμε Ελλήνικα... Η σερβιτόρα ήταν η καλυτερη που πετύχαμε σε 5 χρόνια στην πόλη του Ρεθυμνου. Το σερβις της, αψογο. Η κουζίνα... περασμένα μεγαλία θα λέγαμε, προσπαθούν για κάτι ιδιέτερο αλλά δεν πείθουν. Η τιμές θα ήτανε εντάξι, αν το φαγητό θα ητανε καλύτερο. Αξιζε μια δοκιμή, αλλά εμείς δεν ξαναπάμε εκεί, στο ίδιο στυλ υπαρχουν πολύ καλύτερα μαγαζια στην πολή.

Ευχαριστούμε, Andreas N
Ο/η AVLIRethymnon, Owner του Αυλή, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 12 Δεκεμβρίου 2017

Αγαπητέ Αντρέα σας ευχαριστούμε που επισκεφθήκατε την Αυλή.
Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε το καλύτερο σέρβις που έχετε βρει, εδώ και 5 χρόνια στο Ρέθυμνο και τον ωραίο, προσεγμένο χώρο μας. Ελπίζουμε ότι στην επόμενη επίσκεψή σας, θ΄απολαύσετε εξίσου και το φαγητό.
Με φιλικούς χαιρετισμούς

Η κριτική γράφτηκε 13 Νοεμβρίου 2017

Αρχικά μας τράβηξε το περιβάλλον, όμορφο και λουλουδατο αλλά το φαγητό ήταν σκέτη απογοήτευση. Τα πιάτα μας τα έβαλαν από μπωλ που τα είχαν στο ψυγείο.δεν το ζεσταναν καν Κ ο γκουρμέ δήθεν συνδυασμός ήταν πολύ κακός. Κ οι τιμές ψηλές για τέτοιο επιπεδο.

2  Ευχαριστούμε, kate V
Ο/η AVLIRethymnon, Owner του Αυλή, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 7 Δεκεμβρίου 2017

Αγαπητή Kate V, σας ευχαριστούμε που ασχοληθήκατε με την Αυλή, αλλά αυτό που διαβάζουμε ΔΕΝ υπάρχει. Η περιγραφή δεν αντικατοπτρίζει την Αυλή, την καθημερινή πρακτική, την ποιότητα των πρώτων υλών, το ενδιαφέρον, την αγάπη, τον κόπο και την προσπάθεια 30 χρόνων! Στο a la cart εστιατόριο μας, το φαγητό παρασκευάζεται αμέσως μετά την παραγγελία του επισκέπτη με ολόφρεσκα υλικά, άριστης ποιότητας. Δεν υπάρχουν προπαρασκευασμένα φαγητά ή μπολ με έτοιμο φαγητό. Στα ψυγεία φυλάσσονται μόνο πρώτες ύλες που ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ πρέπει να μαγειρευτούν πριν σερβιριστούν στον επισκέπτη. Σας καλούμε να επισκεφθείτε, όποτε θέλετε, την Αυλή creative cuisine, τα ψυγεία και την κουζίνα μας! Τότε σίγουρα θα καταλάβετε ότι κάπου έχει γίνει λάθος. Μάλλον μπερδευτήκατε και περιγράφετε άλλο χώρο. Σας παρακαλούμε επικοινωνήσετε μαζί μας στα τηλ 2831058250 ή στο mail manager@avli.gr. Με ειλικρινή χαρά θα σας υποδεχτούμε.
Με φιλικούς χαιρετισμούς

Η κριτική γράφτηκε 26 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μέσα στην παλιά πόλη σε μια καταπράσινη αυλή , μπορεις να γευτείς υπέροχα πεντανόστιμα πιάτα , που δικαιώνουν τον Χρυσό Σκούφο που έχει πάρει!!

2  Ευχαριστούμε, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Τ
Η κριτική γράφτηκε 24 Οκτωβρίου 2017

ο χώρος ιδιαίτερα όμορφος κάναμε βόλτα στο Ρέθυμνο στα στενά και πεινούσαμε πολύ βρεθήκαμε στην Αυλη είχαμε ακούσει καλά σχόλια απο κάποιο φίλο καθίσαμε Το φαγητό σκέτη απογοήτευση... Για πρώτη φορα στη ζωη μου εφαγα τοσο μπερδεμενες γευσεις αταίριαστες μεταξύ τους στο ίδιο πιάτο που δεν ξέρω αν αυτός ήταν σεφ που της ταίριαξε, σέρβις μέτριο με προσπάθεια στο χαμόγελο προς το τέλος, τα πιάτα ήρθαν στην ώρα τους χωρίς καθυστέρηση,φάγαμε ομανιτους με απακι λεει..,αρνί με αγκινάρες , ανθούς γεμιστούς (αν ηταν ανθοι..)τιμές τσιμπημένες για αυτό που προσφέρουν

Ευχαριστούμε, Persefoni P
Ο/η AVLIRethymnon, Owner του Αυλή, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 31 Οκτωβρίου 2017

Αγαπητή Πηνελόπη σας ευχαριστούμε για την επίσκεψή σας στην Αυλή. Αν και γνωρίζουμε πόσο προσωπικό και στενά συνδεδεμένο με τις εμπειρίες του κάθε ανθρώπου, είναι το κριτήριο της γεύσης, τα σχόλια σας μας προβλημάτισαν ιδιαίτερα. Αναρωτιόμαστε τι άραγε θα μπορούσε να είναι οι ανθοί εκτός από ανθοί, γιατί στα μανιτάρια με γραβιέρα και απάκι, το απάκι ήταν " λέει..." και ποιο το μπέρδεμα και το αταίριαστο στο αρνάκι με αγκινάρες; Οι 3 διαφορετικές υφές αγκινάρας; οι πατάτες ή η σάλτσα; Τελικά όμως, το πιο σημαντικό είναι ότι δεν απολαύσατε το φαγητό σας και λυπόμαστε γι αυτό. Ο κ. Στυλιανουδάκης και η ομάδα της κουζίνας ελπίζουν την επόμενη φορά που θα έλθετε να σας προσφέρουν μια αξέχαστη εμπειρία.
Με εκτίμηση
Κατερίνα Ξεκάλου

Αυλή: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ρέθυμνο, Νομός Ρεθύμνου

Αυλή: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!