“montagnes blanches”
Κριτική για: Πέτασος

Πέτασος
Περισσότερες λεπτομέρειες για το αξιοθέατο
Πληροφορίες για το αξιοθέατο
Περιγραφή ιδιοκτήτη: Ποια είναι τα ταξίδια που θυμόμαστε; Ποιες από τις ταξιδιωτικές εμπειρίες μας έχουν εντυπωθεί στη μνήμη και τις ανασύρουμε με κάθε ευκαιρία, όταν θέλουμε να αναπολήσουμε δυνατές στιγμές από το παρελθόν μας; Αυτά είναι ερωτήματα που θέτει ο ΠΕΤΑΣΟΣ σε κάθε ταξίδι που διοργανώνει. Γιατί αυτά τα ερωτήματα αποτελούν την πρώτη ύλη, τη μαγιά, για να πλαστεί η έμπνευση ενός οδοιπορικού στο χώρο και στο χρόνο και να πάρει μορφή. Γιατί ο ΠΕΤΑΣΟΣ δεν αντιλαμβάνεται το ταξίδι μόνο σα μία μετακίνηση στο χώρο. Η μετακίνηση αποτελεί απλά και μόνο την αφορμή για να διαμορφωθούν οι ευκαιρίες εκείνες που θα επιτρέψουν την ουσιαστική περιήγηση στην ανθρώπινη εμπειρία και στο σκηνικό του κόσμου που μας περιβάλλει. Γιατί ο ΠΕΤΑΣΟΣ προτείνει εξορμήσεις με ταξίδια που αναπαριστάνουν ένα ιστορικό γεγονός, μία ανθρώπινη δραστηριότητα, μία ιχνηλάτηση ενός φυσικού φαινομένου. Οι αναπαραστάσεις αυτές έχουν αρχή, μέση και τέλος. Οι πρωταγωνιστές αυτών των αναπαραστάσεων είναι οι ίδιοι οι συνοδοιπόροι μας. Σ’ αυτά τα «έργα» δεν υπάρχουν σιωπηλοί κομπάρσοι… Γιατί τα ταξίδια του ΠΕΤΑΣΟΥ «διδάσκονται» από έμπειρους ειδικούς όλων αυτών των θεμάτων με τα οποία καταπιάνεται το κάθε ταξίδι: γεωλόγους, βιολόγους, ανθρωπολόγους, ιστορικούς, αλλά και ανθρώπους με βιωματική εμπειρία πάνω σε δραστηριότητες που έχουν πια εξαφανιστεί από τη σύγχρονη ζωή της πόλης. Γιατί οι ταξιδιωτικές ομάδες του ΠΕΤΑΣΟΥ δημιουργούν παρέες. Και οι παρέες των ταξιδιωτικών εμπειριών δε χάνονται ποτέ. Όσα χρόνια και να περάσουν πάντα οι ταξιδιωτικές εμπειρίες συνδέονται με άλλους ανθρώπους, τους συνοδοιπόρους…. Γιατί πάνω στη δική τους παρουσία, στο γέλιο τους, στο σχόλιό τους, εγγράφεται και η εμπειρία μας στο θυμικό. Πάνω σε αυτές τις γραμμές σκιαγραφείται το έργο του ΠΕΤΑΣΟΥ. Η εταιρεία αυτή θα έχει πετύχει μόνο όταν διαπιστωθεί ότι στη θύμηση των οδοιπόρων μας διατηρούνται βαθιά χαραγμένες οι εμπειρίες και οι άνθρωποι…
Η κριτική γράφτηκε 9 Μαΐου 2016

1  Ευχαριστούμε, rabreauyves
Ο/η PETASOS_TRAVEL, Διευθυντής του Πέτασος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 31 Μαΐου 2016

Η κριτική γράφτηκε 29 Αυγούστου 2015

1  Ευχαριστούμε, Sylvie S
Η κριτική γράφτηκε 31 Μαΐου 2015 μέσω κινητής συσκευής

2  Ευχαριστούμε, Germain F

Πέτασος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ηράκλειο, Νομός Ηρακλείου

Πέτασος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!