“Θεματικό καφέ”
Κριτική για: Spells Cafe Patisserie

Spells Cafe Patisserie
Περιγραφή: Το πολυθεματικό καφέ του Ηρακλείου της Κρήτης! Ένα μοναδικό, μαγικό μέρος όπου μπορείτε να ξεφύγετε από την καθημερινότητα και να περάσετε στο μαγικό κόσμο των παραμυθιών. Απολαύστε πρωινό / brunch, επώνυμο καφέ, φρέσκα μοναδικά γλυκά, σνακ, ή το ποτό σας στην αγαπημένη σας παραμυθένια γωνιά. Η Πεντάμορφη και το Τέρας, Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων, Game of Thrones και το τζάκι του Χάρι Πότερ είναι κάποιες από τις γωνιές που θα αγαπήσετε. Τα γλυκά παρασκευάζονται καθημερινά φρέσκα στο εργαστήριό μας από τους ζαχαροπλάστες μας. Μία μοναδική εμπειρία για όλους, που θα σας αφήσει άφωνους! Σας περιμένουμε καθημερινά από τις 10:00 το πρωί έως τις 24:00 το βράδυ.
Η κριτική γράφτηκε 16 Μαρτίου 2018

Ο λόγος για να πάει κανείς στο Spells είναι για να απολαύσει το θεματικό χώρο του με κυρίως την κλασσική γκόθικ θεματολογία και όχι μόνο. Σίγουρα βάζουν αρκετή προσπάθεια και μπόλικη φαντασία καθώς αλλάζουν την διακόσμηση τακτικά. Πέρα όμως από αυτό, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι μέτρια. Την πρώτη φορά το σέρβις ήταν αρκετά αργό, και ο καφές άνοστος αλλά καλό είναι να δίνονται ευκαιρίες ειδικά σε ένα νέο μαγαζί που ίσως να μην έχει βρει τα πατήματα του. Την δεύτερη φορά το σέρβις ήταν λιγάκι πιο γρήγορο, η σερβιτόρα πιο πρόσχαρη αλλά ο καφές - διπλός καπουτσίνο με σαντιγί του καταστήματος όπως ενημερώθηκα - ήταν πάλι άνοστος. Τόσο που δεν τον ήπια. Πιστεύω ότι έφταιγε που ήταν νερουλός. Ενώ σε άλλες καφετέριες δεν γεμίζουν το φλιτζάνι μέχρι πάνω με καφέ, αυτό ήταν γεμάτο. Η σαντιγί ήταν επίσης άνοστη. Ίσως να φταίει το χρώμα αν και εικάζω ότι φταίει η ποιότητα των υλικών. Ο διπλός εσπρέσο της παρέας μου ήταν επίσης κάπως άνοστος. Λιγότερο τουλάχιστον από τον δικό μου. Τα γλυκά δεν τα έχω δοκιμάσει. Τώρα όσον αφορά την κάπνα, επειδή διάβασα κάποια σχόλια, καθώς το μαγαζί χωρίζει τον εξωτερικό χώρο (καπνιστών) με τον εσωτερικό (μη καπνιστών) με δύο καμάρες, δεν είναι δυνατό να μην μπει καπνός και στον εσωτερικό χώρο, παρόλο που έχουν ανοικτή την πόρτα στην είσοδο (α, και κάνει λίγο κρύο...). Γενικά λοιπόν υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης!

Ευχαριστούμε, Korina S
Ο/η Spells C, Ιδιοκτήτης του Spells Cafe Patisserie, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 9 Απριλίου 2018

Κορίνα καλησπέρα,

Σε ευχαριστούμε που επισκέφθηκες το χώρο μας. Όντως ο χώρος απαιτεί πολλή προσπάθεια να διατηρείται ανανεωμένος και παραμυθένιος για να έχετε μια όμορφη εμπειρία και το κάνουμε με μεγάλη μας χαρά.
Καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια ο κόσμος να εξυπηρετείται όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ακόμα και τις ώρες αιχμής προσπαθούμε να μην υπάρχει καθυστέρηση τόσο στην εξυπηρέτηση όσο και στα προϊόντα μας, αν και όλα τα γλυκά μας παρασκευάζονται φρέσκα καθημερινά και στήνονται την ώρα της παραγγελίας.
Λυπάμαι που δε σου άρεσε ο καφές σου, αλλά μπορούσες να μας τον επιστρέψεις και να μας εξηγήσεις τι δε σου άρεσε, ώστε να το προσέξουμε περισσότερο και εμείς με μεγάλη μας χαρά θα σου τον αλλάζαμε. Ο καφές είναι επώνυμος και επιλεγμένος, ενώ η ποσότητα του καφέ είναι πάντα συγκεκριμένη (δεν αλλάζει πιο πολύ νερό ή πιο λίγο, εκτός αν το ζητήσεις εσύ).

Με ειλικρίνεια σου μεταφέρω ότι "Μέτρια" ποιότητα δε θα βρεις σε κανένα προϊόν στο μαγαζί μας, καθώς χρησιμοποιούμε μόνο επώνυμες και ακριβές πρώτες ύλες. Μάλιστα, αυτή είναι η φιλοσοφία του μαγαζιού μας. Τα προϊόντα να παρασκευάζονται στο εργαστήριό μας από τους ζαχαροπλάστες μας καθημερινά φρέσκα, βασισμένα σε σπιτικές συνταγές, με εκλεκτές πρώτες ύλες και όχι έτοιμα μείγματα. Έτσι εξασφαλίζουμε την ποιότητά μας!
Το χρώμα δεν επηρεάζει τη γεύση ή την ποιότητα της σαντιγί, η οποία είναι επίσης επώνυμη και δοκιμασμένη. Η γεύση της απλά δε μοιάζει με την τυποποιημένη σαντιγί σε σπρέι που πιθανόν να έχεις συνηθίσει.

Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών πρέπει να αερίζεται. Παρόλο που δεν είναι εντελώς ανοικτός, είναι εξωτερικός χώρος και είναι λογικό να έχουμε ανοικτά για να ανανεώνεται ο αέρας και να μην είναι αποπνικτική η ατμόσφαιρά. Η εμπειρία σαφώς είναι καλύτερη από το εάν καθόσουν σε μία οποιοδήποτε καφετέρια έξω. Αλλά και όταν έχουμε κλειστά υπάρχει εγκατεστημένος εξαερισμός για την ανακύκλωση του αέρα.
Στον εσωτερικό χώρο σε διαβεβαιώνω η ποιότητα του αέρα δεν επηρεάζεται και είναι κάτι στο οποίο έχουμε δώσει ιδιαίτερη βάση με ειδικούς εγκατεστημένους μηχανισμούς.

Σε ευχαριστούμε για τα σχόλιά σου!
Καλή συνέχεια και ευχόμαστε να μας επισκεφτείς ξανά με την παρέα σου.

Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Φανταστικό περιβάλλον με θεματικές γωνίες ,φιλικό προσωπικό,γρηγορο σερβις..Τα γλυκά σαν μερίδες πολύ πολύ ικανοποιητικά(τεράστια θα έλεγα),η παρουσίαση καταπληκτική αλλα η τόση ζαχαρη σε κάνει να μη μπορείς να το απολαύσεις..Και τα δύο γλυκά έμειναν σχεδόν ανέγγιχτα εξαιτίας αυτού...!!

Ευχαριστούμε, Mara_Ktl
Ο/η Spells C, Ιδιοκτήτης του Spells Cafe Patisserie, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 25 Φεβρουαρίου 2018

Καλησπέρα Μάρα.
Σας ευχαριστούμε που μας επισκεφθήκατε αλλά και για τα καλά σου λόγια!
Ο χώρος μας έχει πολλά πράγματα να απολαύσετε από Ροφήματα έως αγνά Γλυκά που παρασκευάζονται καθημερινά φρέσκα στο εργαστήριό μας.
Καταλαβαίνεις ότι ονομάζονται Γλυκά, οπότε πρέπει να είναι γλυκά. Σίγουρα υπάρχουν κάποια γλυκά όπως αυτά που περιέχουν γνήσια σοκολάτα γάλακτος, η οποία εκ φύσεως είναι πολύ γλυκιά από μόνη της, τα οποια ίσως σου φάνηκαν λίγο πιο γλυκά. Φροντίζουμε όμως να υπάρχει ισορροπία στη γεύση ώστε να αναδεικνύεται το γλυκό σωστά.
Σε επόμενη επίσκεψή σας θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε να επιλέξετε κάτι πιο κοντά στα γούστα σας.
Και πάλι ευχαριστούμε!
Φιλικά,
Μπάμπης

Η κριτική γράφτηκε 12 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ονειρικό μαγαζί! Πανέμορφος χώρος με πολύ εξυπηρετικό σέρβις και καλο καφέ! Σίγουρα θα ξαναπάω!!!!!!!

Ευχαριστούμε, Fro E
Ο/η Spells C, Ιδιοκτήτης του Spells Cafe Patisserie, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 14 Φεβρουαρίου 2018

Ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη κριτική σου!

Η κριτική γράφτηκε 10 Φεβρουαρίου 2018

Υπέροχος χώρος με θεματικές γωνίες όπως Game of thrones, Harry potter, Cinderella κ.ά. Τα διακοσμητικά θέματα αλλάζουν τακτικά και κάθε φορά που πηγαίνεις βλέπεις κάτι καινούριο. Πυκνή διακόσμηση, όμορφα φορτωμένος χώρος υπερβολλή και δίχως να κουράζει. Το προσωπικό είναι πολύ φιλικό. Σε λάθος επιλογή μπύρας εκ μέρους μου και μένοντας μη ικανοποιημένος, μου την αντικατέστησαν δωρεάν.

Ευχαριστούμε, Ioannis L
Η κριτική γράφτηκε 1 Φεβρουαρίου 2018

Καταπληκτικό μαγαζί με υπέροχη και ιδιαίτερη διακόσμηση σε ταξιδεύει σε μια άλλη παραμυθένια ατμόσφαιρα. Καλή εξυπηρέτηση οι τιμούλες θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλύτερες και τα γλυκά δεν έτυχε να τα δοκιμάσω ακόμα λόγο διατροφής ..
Αξίζει να το επισκεφτείτε όμως για λίγες ώρες εκτός πραγματικότητας.

Ευχαριστούμε, Tzagaraki E

Spells Cafe Patisserie: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ηράκλειο, Νομός Ηρακλείου

Spells Cafe Patisserie: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!