“"Στην Ελευσίνα μια φορά..."”
Κριτική για: Ρακουν

Ρακουν
Περιγραφή: Τσιπουραδικο
Περιγραφή: Τσιπουραδικο
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018

«Στην Ελευσίνα μια φορά…» όπως λέει και το υπέροχο τραγούδι του Μανώλη Μητσιά. Η ηλιόλουστη μέρα στη καρδία του Χειμώνα ( ήταν βλέπετε των ‘ Φώτων ‘ η ημέρα που έγινε η επίσκεψη μας στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο ) μας καλούσε για μια μεσημεριανή έξοδο για φαγητό. Για να είμαι ειλικρινής η πρόταση να πάμε προς Ελευσίνα δεν έγινε δεκτή από όλη την παρέα με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, άποψη βέβαια που μετά το τέλος του φαγητού άλλαξε ριζικά μιας και όλοι ομόφωνα συμφώνησαν ότι τελικά η επιλογή μας άξιζε!! Το Ρακούν λοιπόν που μας τράβηξε την προσοχή και ήταν τελικά η επιλογή μας είναι ένα -όπως αυτοσυστήνεται -κρητικό μεζεδοπωλείο που βρίσκεται στο όμορφο πεζόδρομο με τις νεραντζιές που ξεκινά από την πλατεία της Ελευσίνας και φτάνει σχεδόν μέχρι την παραλία. Στο εσωτερικό οι επισκέπτες απολάμβαναν το φαγητό τους με συνοδεία παραδοσιακών κρητικών ακουσμάτων εμείς όμως επιλέξαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο έχοντας ακριβώς μπροστά μας σαν σε όμορφο κάδρο τον αρχαιολογικό χώρο της πόλης . Οτιδήποτε κι αν δοκιμάσαμε ήταν εύγευστο .Από τις ψητές πατατούλες με μυρωδικά έως και τα νοστιμότατα baby σουβλάκια κοτόπουλο με τιμές που κυμαίνονταν από 3,00 e έως 9,00 e.
Το σέρβις φιλικό, αρκούντως .επεξηγηματικό στις όποιες ερωτήσεις μας αλλά και γρήγορο συνέβαλε και αυτό στην θετική μας εμπειρία. Ο λογαριασμός ήρθε στα 52,50 e κάτι που σημαίνει γύρω στα 13e /άτομο. Συμπέρασμα: αξίζει να το επισκεφτείτε ιδιαίτερα τώρα που ανοίγει ο καιρός.
Εμείς πάντως θα ξαναπάμε σίγουρα!

1  Ευχαριστούμε, Σταύρος Π
Ο/η P T, Ιδιοκτήτης του Ρακουν, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 12 Μαρτίου 2018

Σας ευχαριστούμε πολύ για τoν χρόνο που αφιερώσατε για την κριτική σας.θα χαρούμε να σας δούμε ξανά στο χώρο μας και στην πόλη μας γενικότερα.

Η κριτική γράφτηκε 30 Ιανουαρίου 2018

Κυριακή μεσημέρι με λιακάδα,στον υπέροχο πεζόδρομο της Ελευσίνας που οδηγεί απ΄π τον αρχαιολογικό χώρο ώς τη θάλασσα,στο πιο κεντρικό του σημείο,με την καλύτερη θέα στα μάρμαρα και την Ιστορία τού τόπου,ένα μαγαζί αληθινό κόσμημα!Ατμοσφαιρικός χώρος με vintage αισθητική,παρε'ί'στικο,άνετο,ολόφωτο,πεντακάθαρο και αληθινά ζεστό-για χειμωνιάτικο παγωμένο καιρό,τα καινούργια παράθυρα κρατούν τη θερμοκρασία και νιώθεις υπέροχα-και η καθαριότητα μέσα στο μαγαζί και στις τουαλέτες επίσης!-το βασικό,συνεχίζεται στα Μάτια των Ανθρώπων που το δουλεύουν-εγκάρδιοι,δοτικοί,χαρούμενοι,φιλικοί,ανθρώπινοι-ένα χαμόγελο που έρχεται απ'ευθείας σε σένα!και πανόστιμα πιάτα,μεγάλες μερίδες,χορταίνεις,χωρίς να νιώσεις πως σ'εκμεταλλεύονται-εμείς επιλέξαμε ψαρικά(παρ'ότι ο κατάλογος έχει μεγάλη πιοικιλία κρεατικών)γαριδάκια ψιλά ,7,5 ευρώ και σαγανάκι μύδια 6,5 ευρώμε καταπληκτική κόκκινη σάλτσα,μ'επίγευση ούζο και σκορδάκι,θαυμάσιο!μανιτάρια με λευκή σάλτσα,5,9 ευρώλαχταριστά,πατατούλες τηγανητές,μλιχουδιά σίγουρη-γευστικότατη η ρακή τους-βαρελίσια κάιζερ μπίρα 3,5 ευρώ το μεγάλο,2,8 το μικρό ποτήρι-(μπορώ να πω η σαλάτα iceberg αδιάφορη κι υπερτιμημένη για 5,5 ευρώ...δεν προλάβαμε ντοματοκεφτέδες,κρίμα που χαζεύαμε και δεν φάγαμε κολοκυθοκεφτέδες...μα είχες τόσες επιλογές!!-θα ξαναπάμε σίγουρα!!!-και θυμηθείτε...κάθεσαι μέσα στο μαγαζί(ή αν νατέχεις με μεσημεριανό ήλιο στα τραπεζάκια έξω...)και νιώθεις να σ'αγγίζει αιώνιος μύθοςτού εξαίρετου αρχαίου Ελευσίνου χώρου-σχεδόν συγκινητική η αύρα!-μπράβο παιδιά!

2  Ευχαριστούμε, pantallou

Σας ευχαριστούμε Όχι μόνο Εμείς Αλλά κι ολόκληρη η πόλη για τα καλά σας λόγια. Εις το επανιδείν.

Η κριτική γράφτηκε 11 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το επισκέπτομαι κυρίως μετά την άνοιξη έως και πριν τα τραπέζια μπουν μέσα. Αποτέλεσμα αυτού είναι πως θα μιλήσω μόνο για το εξωτερικό περιβάλλον. Άριστο, επάνω στον πεζόδρομο κάτω από τις νερατζιές. Απολαμβάνεις τους καταπληκτικούς μεζέδες με θέα τον αρχαιολογικό χώρο και το ρολόι όπου σου υπενθυμίσει την ωρα. Το προσωπικό θέλει λίγο την ώρα του αλλά ευτυχώς ειναι ευγενικά και πρόσχαρα τα παιδιά.

1  Ευχαριστούμε, degleris
Η κριτική γράφτηκε 12 Σεπτεμβρίου 2017

Εξαιρετικό και ευγενικό σέρβις
Υπέροχες γεύσεις
Πιάτα γεμάτα γούστο και μεράκι
ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!

2  Ευχαριστούμε, Γιαννης Σ
Η κριτική γράφτηκε 21 Ιουλίου 2017

Ενδιαφέρων χώρος, αν και μπορεί να βελτιωθεί λίγο ακόμη, και ποιοτικό φαγητό. Δοκιμάσαμε τέσσερα διαφορετικά πιάτα και μείναμε ικανοποιημένοι. Ήταν όλα καλοφτιαγμένα και νόστιμα. Επίσης, οι μερίδες ήταν καλές, δεδομένου ότι επρόκειτο για μεζέδες. Πιστεύω ότι θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως, και θα δοκίμαζα κι άλλες γεύσεις.

1  Ευχαριστούμε, Pippi L

Ρακουν: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

το Κερατσίνι, Περιοχή Πειραιά

Ρακουν: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!