“Φοβερές γεύσεις ”
Κριτική για: Nolan

Nolan
Γειτονιά: Πλάκα
Περιγραφή: Στο NOLAN σε καλωσορίζουν η αγάπη για το καλό φαγητό, η άνετη ατμόσφαιρα και ένα μενού που δεν ορίζεται γεωγραφικά . Ορίζεται μόνο από την όρεξη και τη διάθεση της ομάδας για νόστιμο και ‘φιλόξενο’ φαγητό – φαγητό που προκύπτει από την αγάπη για την ίδια τη διαδικασία της αναζήτησης των πρώτων υλών, των τεχνικών, των δοκιμών και της δημιουργίας . Φαγητό που, ‘πατώντας ‘ στην Ελλάδα έχει επιρροές από παντού– από το street food του Βιετνάμ και του Πεκίνο μέχρι το αγαπημένο σε όλους τηγανητό κοτόπουλο.
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μια επιλογή που θα μείνει αξέχαστη!
Πολυ εξυπηρετικό το προσωπικό και ιδιαιτερα δημιουργική κουζίνα.
Πολύ καλή πρόταση για φαγητό στο κέντρο της Αθήνας!

5  Ευχαριστούμε, Georgios21

Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Όλα ήταν οκ....Πήραμε 4 πιάτα. Cheviche ψάρι, σε χοντρά σχετικά κομμάτια, άτονο σε γεύση γνκ όχι καλό. Το cod burger νόστιμο. Καμμένα λαχανικά και κουνουπίδι με blue cheese, ευχάριστα το έτρωγες αλλά όχι να το ξαναφας. Θραψαλο σε μια σάλτσα βούτυρο & φινόκιο πολύ ωραιο και το ρύζι που το συνόδευσε αρκετά καλο. Γλυκό κρέμα με μαρέγκα, ωραιο αγλυκο, πρωτότυπη η γρανίτα χαμομήλι από πάνω. Σέρβις κ περιβαλλον πολύ καλό!

Ευχαριστούμε, Guide617685
Η κριτική γράφτηκε 9 Μαρτίου 2018

Μας πρότειναν 2 πιάτα το άτομο στη μέση (4 πιάτα δηλαδή). Ωραία λέω, ένα μαγαζί που υποστηρίζει την κοντινότητα... Και μετά είπαν: σε 2 ώρες να έχετε φύγει όμως!
Απαράδεκτη πολιτική μαγαζιού, που το μόνο τελικά που κατάλαβα ότι υποστηρίζει το Νολαν ήταν η τσέπη του. Όχι... για το καπιταλιστικό νέο-χιπστερικό άρωμα: μικρές μερίδες, μόνο ορεκτικά, σε ακριβή τιμή, (απλά) ένα οκ φαγητό, αλλά φυσικά ένα Σεφ τηλεοπτικό σταρ!

6  Ευχαριστούμε, kartifos
Ο/η Costas P, Ιδιοκτήτης του Nolan, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 10 Μαρτίου 2018

Καλησπέρα σας,

λυπόμαστε που δεν ευχαριστηθήκατε την επίσκεψη σας στο εστιατόριο μας.

Θα θέλαμε μόνο να κάνουμε μια διευκρίνηση σχετικά με την ανακρίβεια που αναφέρετε ότι σας είπαμε "σε 2 ώρες να έχετε φύγει", αφού είχατε παραγγείλει. Εάν ήρθατε χωρίς κράτηση, η υπεύθυνη σας ενημέρωσε στην πόρτα για το εάν υπάρχει άδειο τραπέζι και για ποιο χρονικά διάστημα μέχρι την άφιξη της επόμενης κράτησης.
Εάν ήρθατε με κράτηση, η υπεύθυνη σας είχε ενημερώσει από το τηλέφωνο για τη διαθεσιμότητα τραπεζιών τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα που θέλατε να μας επισκεφθείτε.

Σε κάθε περίπτωση όμως θα θέλαμε να διευκρινήσουμε ότι γνωρίζατε προκαταβολικά πριν καθίσετε ότι το τραπέζι σας ήταν διαθέσιμο για συγκεκριμένο χρόνο όχι επειδή αυτό είναι "πολιτική" του εστιατορίου μας (δεν έχουμε σε καμία περίπτωση τέτοια "πολιτική") αλλά επειδή αυτή ήταν η διαθεσιμότητα τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα που μας επισκεφτήκατε, οπότε η επιλογή ήταν δική σας.
Όπως ελπίζουμε να καταλαβαίνετε, ο χώρος μας είναι περιορισμένος οπότε καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να εξυπηρετήσουμε τον κόσμο που θέλει να μας επισκεφτεί σεβόμενοι απόλυτα την εμπιστοσύνη που μας δείχνει επιλέγοντας μας για την έξοδο του.

Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Nolan ειναι μικρό, χρειάζεσαι οπωσδήποτε κράτηση (ειδικά λόγω της άνοδου δημοτικότητάς του λόγω της παρουσίας του Chef Σ. Κοντιζά στο Master Chef). Με το που ανοίγεις την πόρτα μπορεις να δεις αμέσως την κουζίνα και να διακρίνεις μυρωδιές «χαρακτηριστικών», έντονων υλικών.

Τα πιάτα ήταν γευστικά, τα υλικά προσεγμένα και αυτο φαίνεται. Οι μεριδες δεν ειναι μεγάλες, ο κατάλογος μικρός, η διακόσμηση λιτή.

Το Service καλό. Οταν ανακαλύψαμε κάποιο προβλημα με το περιεχόμενο ενός πιάτου, η υπεύθυνη απολογήθηκε αμέσως και προς τιμήν της μας έφερε καινούργιο και αφαίρεσε το συγκεκριμένο πιάτο απο τον κατάλογο.

Παρόλα αυτά (λίγο η τηλεοπτική προβολή, λίγο η εμπειρία μας από κορυφαία Ιαπωνικά εστιατόρια του εξωτερικού), περιμέναμε κάτι “wow”, που όμως δεν το ζήσαμε/γευτήκαμε. Και όσο γευστικά και προσεγμένα να ηταν τα πιάτα, οι γεύσεις σίγουρα δεν ειναι «συνηθισμένες» για «ελληνικούς» ουρανίσκους και καποιες σχεδον ξενίζουν. Επίσης η λογική της Ιαπωνικής κουζίνας δεν ειναι το «τρώω ποσότητες λόχου και φεύγω έτοιμος να σκάσω», οποτε - αν και πήραμε 5 πιάτα - δε φύγαμε νοιώθωντας τελείως «χορτασμένοι». Το γεγονός οτι δεν «ειναι στις γεύσεις μου» και το οτι οι τιμές ειναι υψηλές, δε βάζουν το Nolan στις προτιμήσεις μου για να το επισκεφτώ ξανά.

Τα 3 αστέρια για την προσπάθεια, την ποιότητα υλικών και την ευγένεια του Service.

1  Ευχαριστούμε, pgecon
Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το επισκεφθήκαμε με συναδέλφους με κράτηση μην πάτε χωρίς. Μικρός αλλά σωστά κατενεμημενος ο χώρος και με ιδιαίτερη διακόσμηση. Το service ήταν επαγγελματικό ενώ όλοι ενθουσιαστήκαμε με το φαγητό. Βλέπεις στην πρώτη 20αδα μαγαζιά που δεν αξίζουν να βρίσκονται εκεί και αναρωτιέσαι τι δολιους τρόπους έχουν χρησιμοποιήσει για να φτάσουν εκεί.

5  Ευχαριστούμε, Patrick B

Nolan: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Nolan: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!