“Παράδειγμα προς όλους! ”
Κριτική για: Nolan

Nolan
Γειτονιά: Πλάκα
Περιγραφή: Στο NOLAN σε καλωσορίζουν η αγάπη για το καλό φαγητό, η άνετη ατμόσφαιρα και ένα μενού που δεν ορίζεται γεωγραφικά . Ορίζεται μόνο από την όρεξη και τη διάθεση της ομάδας για νόστιμο και ‘φιλόξενο’ φαγητό – φαγητό που προκύπτει από την αγάπη για την ίδια τη διαδικασία της αναζήτησης των πρώτων υλών, των τεχνικών, των δοκιμών και της δημιουργίας . Φαγητό που, ‘πατώντας ‘ στην Ελλάδα έχει επιρροές από παντού– από το street food του Βιετνάμ και του Πεκίνο μέχρι το αγαπημένο σε όλους τηγανητό κοτόπουλο.
Η κριτική γράφτηκε 28 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Τι να πρωτογράψω απο τον ενθουσιασμό μου. Πολύ όμορφος χώρος, μικρός όσο πρέπει. Δε ξέρω γιατί αλλά τα μαγαζιά με λίγα τραπέζια μου αρέσουν περισσότερο. Επικεντρώνομαι κατευθείαν στο φαγητό χωρίς να χάνομαι στο χώρο και υπάρχει μια πιο άμεση επικοινωνία με το προσωπικό. Ένα προσωπικό εξαιρετικό, φιλόξενο με χαμόγελο, πρόθυμοι να σου εξηγήσουν τα πιάτα και τη φιλοσοφία του μαγαζιού. Παραγγείλαμε 4 πιάτα το μόνο που ήταν κάπως αδιάφορο ήταν το πιατο ημέρας πάπια με κάστανο και ρύζι. Το θράψαλο ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ θα το παραγγέλναμε ευχαρίστως και δεύτερη φορά. Συγχαρητήρια στο Σεφ Κοντιζά και στην ομάδα του για το αποτέλεσμα. Ένα παράδειγμα στους επαγγελματίες του είδους το NOLAN για τις φανταστικές ιδέες και εκτελέσεις του Σεφ που παντρεύει την Ανατολή με την Ελλάδα και τις προσφέρει στους πελάτες του σε πολύ λογικές τιμές.

2  Ευχαριστούμε, Sakis C

Η κριτική γράφτηκε 23 Νοεμβρίου 2017

Ένα εστιατόριο διαφορετικό που πραγματικά αξίζει της προσοχής σας. Διαφορετικά πιάτα με ενδιαφέρουσες γεύσεις ωραίοι συνδυασμοί ικανοποιητικές ποσότητες. Ευχάριστος απλός και καθαρός χώρος. Δεν εχω λόγια για την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε την Βιβη γελαστή βοηθητική και φιλική τόσο όσο. Σιγουρα θα το συστήσω σε φίλους που ειναι ανοιχτοί σε αλλιώτικες γεύσεις και εγώ θα το επισκεφτώ σύντομα!!!

2  Ευχαριστούμε, MIZANANTHI
Η κριτική γράφτηκε 18 Νοεμβρίου 2017

Επισκεφτήκαμε βράδυ Παρασκευής το συγκεκριμένο μαγαζί 5 άτομα και η αίσθηση που μας άφησε ήταν πολύ θετική. Είναι από τις λίγες περιπτώσεις εστιατορίων αυτού του επιπέδου, των οποίων αν τρέχει η φήμη τους πριν από αυτά αλλά ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα. Καταρχήν όταν κάποιος το επισκεφτεί, θα πρέπει να έχει κατά νου τρία πράγματα: πρώτον ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός (για χειμώνα δυσκολεύει την κατάσταση), δεύτερον ότι οι ποσότητες του φαγητού είναι μέτριες και τρίτον ότι οι γεύσεις δεν είναι συνηθισμένες και ως εκ τούτου θα πρέπει να πας ανοικτός να δοκιμάσεις. Η λογική είναι να παίρνεις πιάτα στη μέση, από το μενού 18 πιάτων, και να δοκιμάζεις και αν βρεις κάτι που θα σου αρέσει πολύ μπορείς να το ξαναδοκιμάσεις. Τα πιάτα που δοκιμάσαμε και η αίσθηση που μας άφησαν, είναι τα εξής: 1)soba με καπνιστό σολωμό και ταχίνι (από τα πιο ενδιαφέροντα πιάτα), 2)γαρίδα και τόνος σε φύλλο ρυζιού (το συστήνω ανεπιφύλακτα, απίστευτη γεύση και νοστιμιά), 3)θράψαλο με μαραθόριζα (ψιλοκομμένο θράψαλο, σε γλυκιά σως με τον μάραθο να μην επισκιάζει τη γεύση) συνοδεία ρυζιού με βουτυράκι (φοβερή γεύση), 4)ceviche φρικασέ με μαγιάτικο (από τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού), 5)δύο ΜΕΡΊΔΕςμπέργκερ μπακαλιάρου (η μόνη παρατήρηση είναι ότι είχε παραπάνω λάδι στο τηγάνισμα το ψάρι), 6)τηγανητό κοτόπουλο (το πιο αδιάφορο πιάτο και το πιο απογοητευτικό καθώς πραγματικά θύμιζε τηγανητό κοτόπουλο γνωστής αλυσίδας, μην το πάρετε), 7) ψωμάκια ατμού με χοιρινά μάγουλα(απίστευτη γεύση, τα ψωμάκια δε θύμιζαν λίγο bao bun και ήταν γευστικότατα). Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι το φαγητό ήταν πολύ ιδιαίτερο, είχαμε την ευκαιρία να γευτούμε πολύ ιδιαίτερους συνδυασμούς, από αυτούς που σε εξελίσσουν ως άτομο, με κάποιες μικρές παρατηρήσεις. Από οικονομικής απόψεως, θεωρώ ότι για την κουζίνα και τη φήμη του μαγαζιού, οι τιμές ήταν ικανοποιητικές (30€ το άτομο, συν μπουκάλι κρασί, συν δύο γλυκά). Στις παρατηρήσεις μου τα εξής: 1)επειδή τα περισσότερα πιάτα έχουν αρκετά ζουμιά, ίσως θα ήταν χρηστικότερο να έχετε πιάτα τύπου μπωλάκια, 2)λίγο περισσότερη προσοχή στην επιλογή ορισμένων από το προσωπικό (οι απαιτήσεις είναι μεγάλες- η επιείκεια μικρότερη), 3)η σερβιτόρα ανακοινώντας μας ότι κλείνει η κουζίνα, θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ευγενική και διακριτική συν το γεγονός ότι πριν πληρώσουμε και φύγουμε είχε ήδη βγει η σφουγγαρίστρα ( σε εστιατόριο με αυτοκόλλητο που ενημερώνει ότι διαθέτει αστέρι michelin αυτό είναι ανεπίτρεπτο). Καταλήγοντας, θεωρώ ότι αξίζει κανείς να το επισκεφτεί, λόγω των πολύ ιδιαίτερων γεύσεων και της πρότασης του σεφ.

4  Ευχαριστούμε, ΜΑΡΙΚΑΙΤΗ Π
Η κριτική γράφτηκε 12 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Δοκιμασαμε περιπου 10 πιατα εκ των οποιων αν εξαιρεσουμε την κοτοσουπα η οποια ηταν εξαιρετικη τα περισσότερα ηταν μέτρια και μερικα αδιάφορα, το σερβις ηταν ευγενικό και εξυπηρετικο

22  Ευχαριστούμε, madox_salonica
Η κριτική γράφτηκε 11 Νοεμβρίου 2017

όταν έχω διαβάσει ένα μπαράζ δημοσιευμάτων για το ξεκίνημα κάποιων εστιατορίων αναβάλω την επίσκεψή μου για να κατακάτσει ο κουρνιαχτός. Τώρα θα αναρωτηθείς (αγαπητέ αναγνώστη που ξοδεύεις το χρόνο σου για να διαβάσεις), μα ποιος είσαι; Γευσιγνώστης, κριτικός, ψώνιο; Τίποτε από αυτά, αν και για το τελευταίο δεν παίρνω όρκο. Μου αρέσει ο κλάδος της εστίασης, τον παρακολουθώ. Παίρνω ευχαρίστηση δοκιμάζοντας είτε παραδοσιακά πιάτα, είτε καινούριες γεύσεις. Χαίρομαι από την επιτυχία ενός εστιάτορα. Στενοχωριέμαι με την προσπάθεια ενός άλλου να τα αρπάξει πουλώντας φρου φρου. Θυμώνω με τη δηθενιά. Φέτος πήγα στο Nolan. Όχι απλά ευχαριστήθηκα. Ενθουσιάστηκα. Το προσωπικό ευγενικό και κατατοπιστικό. Καθίσαμε σε τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο να χαίρετε το μάτι μας τις καλοντυμένες νεανικές αθηναϊκές παρουσίες, που τόσο στερηθήκαμε το προηγούμενο επτάμηνο. Ότι πιάτο παραγγείλαμε ήταν ποίημα. Το να παντρεύεις δυο κουλτούρες χρησιμοποιώντας μοντέρνες τεχνικές παρουσίασης είναι κατόρθωμα. Δεν είμαι ειδικός, αλλά η γεύση μου ψηφίζει ναι! Ένοιωσα ευδαιμονία στο τέλος του γεύματος, ακόμα και μετά την πληρωμή του λογαριασμού. Πολλά άξιος ο σεφ και μπράβο για την τόλμη του.

3  Ευχαριστούμε, Filaretos P

Nolan: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Nolan: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!