“Wine bar κρυμμένο στα στενά του ψυρρης”
Κριτική για: Cinque Wine & Deli Bar

Cinque Wine & Deli Bar
Γειτονιά: Ψυρρή/Γκάζι
Περιγραφή: Το Cinque wine & deli bar είναι ένα μικρό μπαρ για κρασί στην καρδιά του ιστορικού κέντρου.Σερβίρει ελληνικά κρασιά σε ποτήρι των 150 ml και η λίστα του αποτελείται από περίπου 30 ετικέτες.Μπορείτε να συνοδεύσετε το κρασί σας με πλατώ ελληνικών τυριών και αλλαντικών αλλά και πολλές επιλογές σάντουιτς με πρωτότυπους συνδυασμούς υλικών.Ακόμη προσφέρονται ειδικά σχεδιασμένες οινικές επιλογές,για γευστικές δοκιμές.Τέλος προσφέρεται εσπρέσσο,τσάι,σπιτική λεμονάδα και ανθρακούχο νερό.Πρωτεύουσα σημασία έχει η προσωπική εξυπηρέτηση,γι αυτό αν διαθέτετε λίγη υπομονή,στην περίπτωση που είναι πλήρες, θα ξεναγηθείτε στον υπέροχο ελληνικό αμπελώνα!!!
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ γλυκός μικρός χώρος για να δοκιμάσεις ελληνικές ετικέτες με ποικιλίες τυριών αλλαντικών και εγχώρια προϊόντα! Κατάλληλο για τσιμπολόγημα με κρασάκι αλλά δεν προτείνεται για φαγητό! Η Ευαγγελία φροντίζει τον πελάτη εξηγώντας του τα πάντα γύρω από το τι σερβίρει το μαγαζί! Διαφορετικού ύφους από τα υπόλοιπα μαγαζιά στου ψυρρη, συστήνεται ανεπιφύλακτα!

1  Ευχαριστούμε, Nora_orf
Ο/η Grigorios P, Ιδιοκτήτης του Cinque Wine & Deli Bar, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 13 Μαρτίου 2018

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την κριτική σας και που ήρθατε στο μικρό μας wine bar!
Αγαπάμε πάρα πολύ το κρασί και προσπαθούμε να σας περάσουμε αυτή μας την αγάπη με κάθε ευκαιρία και χαιρόμαστε ιδιαιτέρως όταν το καταφέρνουμε και σας κάνουμε να περνάτε τόσο όμορφα!
Γι' αυτό και προσπαθούμε να λύσουμε κάθε απορία σας και να σας κάνουμε να νιώσετε άνετα!
Ανυπομονούμε να σας ξαναδούμε!
Yamas!

Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η επιτομή του σέρβις και του σεβασμού στον πελάτη. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!! Το ζεύγος Πρασσα αναδεικνύει όλη την Ελλάδα σε ένα χώρο που αξίζει την επίσκεψη όλων!

Ευχαριστούμε, Stavros M
Ο/η Grigorios P, Ιδιοκτήτης του Cinque Wine & Deli Bar, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 28 Φεβρουαρίου 2018

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την επίσκεψη σας στο μικρό μας wine barί! Αγαπάμε πολύ τα ελληνικά κρασιά και τα ελληνικά προϊόντα, γι'αυτό προσπαθούμε να αναδείξουμε. Κάθε βράδυ νιώθουμε σα να έχουμε φιλοξενούμενους στο σπίτι μας και κάνουμε ότι μπορούμε για να έχουν όμορφες στιγμές! Μακάρι να σας ξαναδούμε!
Cheers!

Η κριτική γράφτηκε 25 Φεβρουαρίου 2018

Ιδανική επιλογή για καλό ελληνικό κρασί. Χώρος με ταυτότητα, ενώ οι ιδιοκτήτες χαρίζουν στον επισκέπτη απόλυτη προσοχή. Μικρός και ζεστός χώρος, εξαιρετικό πλατώ ντόπιων τυριών-αλλαντικών

Ευχαριστούμε, eliamod

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την επίσκεψη αλλά και για το χρόνο που διαθέσατε γι αυτήν την τόσο θερμή κριτική! Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να βλέπουμε πως οι στιγμές που περνάτε στο μικρό μας wine bar, είναι στιγμές μεγάλης απόλαυσης! Θέλουμε ο κόσμος να νιώθει τόσο χαρούμενος όσο εμείς για αυτά που του προσφέρουμε. Ο ελληνικός αμπελώνας είναι πραγματικά μοναδικός και γι'αυτό τον στηρίζουμε! Cheers!

Η κριτική γράφτηκε 25 Φεβρουαρίου 2018

Ιδιαίτερη προσωπική περίσταση απαιτούσε να περάσω μια εξαρετική βραδιά μαζί με τη σύντροφό μου. Θα περιγράψω όλη την εμπειρία μου σχολαστικά.
Για αρχή ψάχνω στο internet για το καλύτερο wine bar στην Αθήνα, βλέπω ένα με όνομα Cinque. Όνομα και πράμα! 5 στα 5 του έδωσα όπως βλέπετε. Διαβάζω κριτικές, καλά πράγματα κι από ανθρώπους που φαίνεται να ξέρουν το κάτι τις παραπάνω από το μέσο καταναλωτή. Αποφασίζω να κλείσω τραπέζι, γιατί αντιλήφθηκα πως ο χώρος είναι μικρός.
Παίρνω τηλέφωνο. Ευγενέστατη η Κα Ευαγγελία, μου εξηγεί πως υπάρχει χώρος σε ένα μικρό τραπεζάκι κι ενδελεχώς με ενημερώνει για κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζω, ένα εκ των οποίων είναι πως εντός του καταστήματος απαγορεύεται το κάπνισμα. Εύγε γι' αυτο κι όχι μόνο! Ρωτάω μερικές άλλες πληροφορίες που ήθελα, λαμβάνω άμεσες, ειλικρινείς και σαφείς απαντήσεις. Με μεγάλη χαρά κλείνω το τραπέζι για 24 Φεβρουαρίου.
24 Φεβρουαρίου επισκέπτομαι το εν λόγω wine bar. Υποδοχή υπέροχη από την Κα Ευαγγελία, το τραπεζάκι Reserved με πολυτελή κάρτα η οποία έγραφε το επίθετό μου και το πλήθος ατόμων της κράτησης. Με άλλα λόγια, σοβαρά πράγματα. Αν και μικρό το τραπεζάκι είναι πρακτικότατο.
Η σερβιτόρα μας πλησιάζει με ένα υπέροχο ειλικρινές χαμόγελο και μας παίρνει τα μπουφάν μας να μας τα κρεμάσει, αφού μας άφησε νερό. Μας αφήνει καταλόγους, ενώ η Κα Ευαγγελία μας προτείνει αν θέλουμε, γευσιγνωσία, για να διαλέξουμε κάτι στο προσωπικό μας γούστο. Με άλλα λόγια, εξατομικευμένη εξυπηρέτηση. Ήξερα τι ήθελα, οφείλω όμως να αναφέρω τη φανταστική της πρόθεση. Ήθελα Cabernet Sauvignon. Ψάχνω, και τι να δω; Cabernet Sauvignon του 2004! Λέω εδώ είμαστε. Να αναφερθεί πως η τιμή του ποτηριού ήταν φανταστικά προσιτή. Ιδιαίτερα για οίνο 14 ετών. Ελληνικότατα κρασιά και γιατί όχι άλλωστε, η Ελλάδα έχει να αναδείξει πολύ καλές ποικιλίες, σε πολύ καλές ποιότητες. Γευσιγνωσία - δοκιμή πρώτα, πολύ μου άρεσε κι αυτό. Πως σερβίρισαν το κρασί; Μπροστά στα μάτια μου με τη μέθοδο Coravin.
Μια παύση εδώ. Ακούγεται πολύ κυριλίκι κι εφέ μέχρι εδώ, έτσι δεν είναι; Μη σας ανησυχεί. Είναι πολύ πολύ ζεστό μαγαζί. Οι επιχειρηματίες είναι σοβαρότατοι με τη δουλειά τους, αλλά δεν έχουν ούτε τουπέ ούτε το ξερό και παγερό κυριλίκι που συναντώ σε παρόμοια μαγαζιά. Ένιωσα τόσο φιλόξενα ενώ παράλληλα έλαβα υπηρεσίες τόσο υψηλής ποιότητας, που απλά με κάνει να θέλω να ξαναπάω! Με άλλα λόγια δεν είναι εφετζήδες, έχουν ουσία όσα κάνουν και νοιάζονται όντως για τον πελάτη.
Μπροστά στα μάτια μου λοιπόν, όπως έλεγα, με τη μέθοδο Coravin, γεμίζουν τα ποτήρια μας. Το κρασί έπρεπε να συνοδευτεί με κάτι φυσικά. Παραγγείλαμε το κανονικό πλατό τυριών κι αλλαντικών. Μέχρι να ετοιμαστεί, μας φέρνουν σε μικρά βαζάκια με οδοντοφλύφίδα, ελιές να συνοδεύσουμε με κάτι άμεσα το κρασί μας.
Κοιτάζω γύρω μου, πεντακάθαρος χώρος, ένα ψυγείο με ιδιαίτερα υλικά απ' όλη την Ελλάδα και δίπλα ένα μηχάνημα κοπής αλλαντικών, διότι το αλλαντικό εδώ, θα το φας φρεσκοκομμένο! Μου έκανε εντύπωση.
Αποφασίζω να πάω στο WC. Πάω στο WC, καθαριότητα να ντρέπεσαι να χρησιμοποιήσεις το WC. Κυριολεκτικά υψηλότατο επίπεδο, η κουλούρα είναι με μηχανισμό κυλιόμενης nylon μεμβράνης, που συναντά κανείς σε lux δωμάτια ξενοδοχέιων ή ιδιωτικών κλινικών. Υψηλής ποιότητος κρεμοσάπουνο για τα χέρια, ήταν η κατακλείδα στο να με κάνει να νιώσω το πόσο σέβονται τον πελάτη. Πάυση εδώ. Είμαι στο WC, και νιώθω ακόμα κι εκεί το πόσο μας σέβονται. Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.
Επιστρέφω στο τραπέζι μου εις διπλούν εντυπωσιασμένος. Περιμένουμε λίγο κι έρχεται το πλατό. Ήταν πλατό! Το τονίζω. Σωστό πλατό. Δε μας το άφησε κι έφυγε, αντιθέτως μας περιέγραψε ενδελεχώς τι θα φάμε. Πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να εκτιμούν και να σέβοονται τα υλικά τους τόσο πολύ. Θα συμφωνήσω πως η πρώτη ύλη είναι το παν. Όλα ήταν ελληνικά αγαθά, ένα γευστικό ταξίδι σε όλη την Ελλάδα. Θα μακρυγορήσω πολύ για να σας περιγράψω ένα προς ένα τα υλικά. Αρκεστείτε στο γεγονός ότι αυτή ποικιλία ήταν ένα φανταστικό συνοδευτικό για το ποτό μας, και πως με τα chutneys που είχε, μπορούσαμε να κάνουμε δεκάδες γευστιοκούς συνδυασμούς.
Η ποικιλία συνοδεύτηκε από φανταστικά εύγευστες πιτούλες. Λίγο πριν τελειώσουμε την ποικιλία μας, ερωτηθήκαμε αν θέλαμε κι άλλες και μας έφεραν πάλι, ζεστές ζεστές. Ανέφερα πως οι πιτούλες ήταν δωρεάν;
Λογαριασμός. Προσιτότατες τιμές, κανονικά κόβουν αποδείξεις, αξιοπρεπέστατο μαγαζί. Με μεγάλη χαρά άφησα και φιλοδώρημα κι έφυγα με ένα ιδιαίτερο χαμόγελο, μιας και το ζεύγος που έχει το μαγαζί ήταν υπέροχοι άνθρωποι κι αυτό ακριβώς είναι που κάνει τη διαφορά.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια, δικαίως είσαστε μία από τις κορυφαίες επιχειρήσεις στο Trip Advisor. Κι από μένα θα πάρετε ένα ολοστρόγγυλό 5 στα 5, για το Cinque!

4  Ευχαριστούμε, MarketBlade

Το " ευχαριστώ" είναι πραγματικά λίγο!
Ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας τις σημαντικές σας στιγμές!
Ευχαριστούμε που εκτιμήσατε αυτά που προσφέρουμε!
Ευχαριστούμε για το χρόνο και κόπο που διαθέσατε για να τα αποτυπώσετε στην κριτική σας και να διευκολύνετε έτσι τους μελλοντικούς επισκέπτες μας, αλλά πολύ περισσότερο εμάς!
Ευχαριστούμε γιατί άνθρωποι σαν εσάς και σχόλια σαν τα δικά σας μας δίνουν τη δύναμη να συνεχίσουμε το πάθος μας!
Είμαστε εδώ για ανθρώπους σας κι εσάς και μακάρι να μπορούμε διαρκώς να βελτιωνόμαστε!
Το Cinque είναι ένα τυπικό ελληνικό "σπιτικό", φιλόξενο και ανοιχτό σε όλους αρκεί να διαβούν την πόρτα του!
Με χαρά μας θα σας ξαναδούμε!
Yamas!!

Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018

Πέμπτη βράδυ μετά από θέατρο επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί όπου ενθουσιαστήκαμε από τον ζεστό και φιλόξενο χώρο , από το υπέροχο ροζέ κρασί, από την ευγένεια της ιδιοκτήτριας, τα φρεσκοκομμένα, φρεσκότατα τυριά κα αλλαντικά. Υπέροχη επιλογή ,για να περάσεις ένα όμορφο βράδυ με καλή συντροφιά.

1  Ευχαριστούμε, apap2018

Ευχαριστούμε πολύ που είμασταν η επιλογή σας για να απολαύσετε το κρασί με τους φίλου σας!
Ευχαριστούμε ακόμη γι αυτήν την θερμή κριτική!
Μας βοηθά πολύ να βλέπουμε πως οι προσπάθει'ες μας αναγνωρίζονται!
Yamas!

Cinque Wine & Deli Bar: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Cinque Wine & Deli Bar: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!