“Εξαιρετικό”
Κριτική για: Κάπα Οκτώ Point

Κάπα Οκτώ Point
Γειτονιά: Μοναστηράκι
Περιγραφή: Στο ρομαντικό σκηνικό Παλιάς Αθήνας του αίθριου του K8 Point θα απολαύσετε πιάτα από τη νέα μας ομάδα στην κουζίνα. Νέοι άνθρωποι με επικεφαλής τον Δημήτρη Ζύμπα που έχοντας συνεργαστεί δίπλα στους Ettore Botrini, Νίκο Ζερβό, Άρη Βεζενέ, ήρθε στην ομάδα μας και ανανέωσε ευχάριστα το μενού μας. Παραμένοντας στην λογική των άριστων πρώτων υλών, δημιούργησαν υπέροχα πιάτα που θα γαργαλίσουν υπέροχα τους ουρανίσκους σας. Τα μίνι γεμιστά με το πλιγούρι, το κουλί τομάτας, τη γη ελιάς και το χιόνι φέτας ή το αρνάκι σεφταλιά με την κρέμα κρεμμυδιού και τα αλμυρίκια καθώς και το διάφραγμα με αχλάδι την κροκέτα κεχρί και την κρέμα αχλαδιού είναι κάποια από τα πιάτα που θα σας μαγέψουν. Απαραίτητη συνοδεία στο μενού μας είναι μια επιλογή από τα αγαπημένα σας κοκτέιλ ή κάτι που θα σας προτείνουμε εμείς όπως το “Be The First “ που είναι ένας συνδυασμός από Gin, liqueur μανταρινιού με γεύσεις και αρώματα από βασιλικό, αγγούρι και την γλυκιά επίγευση του ευκάλυπτου ή το “Mai Tai Experience” που είναι ένα μείγμα από τρία διαφορετικά αρωματισμένα ρούμια με πικραμύγδαλο & μαριναρισμένο ανανά σε σιρόπι μαύρης ζάχαρης. Γλυκοί επίλογοι όπως ή τάρτα λεμόνι με μους λεμόνι και ψημένη μαρέγκα ή ο Μπαμπάς με την κρέμα μαστίχας και παγωτό παρφέ θα γαργαλήσουν τον ουρανίσκο σας και θα σας κάνουν να χαμογελάσετε.
Η κριτική γράφτηκε 27 Ιουνίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το προτείνω σε οποιονδήποτε θέλει να πιεί ένα καφέ για μεσημεράκι ή ένα ποτό αργότερα το βράδυ. ενθουσιάστηκα με το χώρο ο οποίος είναι καταπληκτικός αλλά και με τη γρήγορη εξυπηρέτηση. απλά τέλειο!!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2017
Ευχαριστούμε, Xrhstos K
Ο/η K8Point, Διευθυντής του Κάπα Οκτώ Point, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 28 Ιουνίου 2017

Σας ευχαριστούμε για την όμορφη κριτική αλλά και τη βαθμολογία που μας δώσατε. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε σύντομα.

Η κριτική γράφτηκε 26 Ιουνίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Στην πρόσφατη επίσκεψη μας στην Αθήνα ανακαλύψαμε μια μαγευτική αυλή στο κέντρο της Αθήνας. Ο χώρος ήταν μαγευτικός, τα πιάτα που δοκιμάσαμε συνοδευόμενα από πολυ ψαγμενα cocktails. Όσο για το service εξαιρετικό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ευχαριστούμε, elenaalhambra
Ο/η K8Point, Διευθυντής του Κάπα Οκτώ Point, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 27 Ιουνίου 2017

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας. Ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα στον χώρο μας στο επόμενο σας ταξίδι στην Αθήνα.

Η κριτική γράφτηκε 26 Ιουνίου 2017

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο μήνα Ιούνιο. Ήμασταν μια παρέα 4 ατόμων για φαγητό βράδυ και καθήσαμε στην αυλή του μαγαζιού. Ο χώρος πραγματικά όμορφος με ωραία μουσική, στην κατάλληλη ένταση. Μια γενικά ευχάριστη ατμόσφαιρα.
Παραγγείλαμε 1 σαλάτα, 2 ορεκτικά και 4 κυρίως πιάτα. Η σαλάτα, η οποία ήταν μια πράσινη σαλάτα με γύρο κοτόπουλο πολύ ωραία και γευστική, ίσως το καλύτερο πιάτο θα έλεγα (παρότι αρκετά μικρή). Από τα ορεκτικά πήραμε ένα με 3 mini burgers και ένα με φιλέτο tartar. Το πίατο με τα 3 πραγματικά μιρά burger (θα μπορούσα να τα πω και μπουκιές) ωραίο αλλά χωρίς να έχει κάτι διαφορετικό από τις γνωστές και αντίστοιχες γεύσεις που όλοι μας είχαμε. Το πιάτο με τον ωμό κιμά δεν μπορώ να το κρίνω καθώς δεν το τρωω προσωπικά. Πάντως όσων αφορά τα άτομα που το τρώνε και το παραγγείλανε δεν ικανοποίησε καθόλου. Τα κυρίως αποτελούνταν από ένα πιάτο σεφταλιάς με κάποιο είδος απο φύκι και 3 πιάτα με κοτόπουλο, νιόκι γραβιέρας και σως καλαμποκιού.
Παρόλες τις διθυραμβικές περιγραφές τα πιάτα ήταν κάτω του μετρίου και τελείως αδιάφορα. Η δε ποσότητές τους στο επίπεδο gourmet πιάτου. Για να γίνω πιο λεπτομερής, το πιάτο με κοτόπουλο είχε 3 κομμάτια κοτόπουλο, όχι πολυ μεγάλα, πάνω σε μια κίτρινη σως αρκετά αδιάφορη συνοδευόμενο από 6 μικρά μπαλάκια τυροκροκέτας στο μέγεθος σταφυλιού. Ναι το νιόκι γραβιέρας ήταν απλά μια τυροκροκέτα. Η δε σεφταλιά 5-6 μικρές λωρίδες κρέατος η οποία σου έβγαζε μια αρνητκή γεύση ωμού κρέτος.
Κατανοώ και γνωρίζω πως το gourmet αποτελείται από μικρά και ακριβά πιάτα αλλά αυτό που αναμένω σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι γεύσεις που θα δοκιμάσω να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Στο συγκεκριμένο εστιατόριο αυτό δεν συνέβει.
Στη συνέχεια παραγγείλαμε 4 cocktails. 2 Mai Tai, 1 Mojito και ένα ακόμη για το οποίο δεν θυμάμαι την περιγραφή. Δοκιμάσα και από τα τρια και μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν τίποτα το ιδιαίτερο. Γνωρίζω πάρα πολλά μαγαζιά που προσφέρουν πολύ καλύτερο cocktail και πολλά από αυτά είναι πάνω στην παραλία. Θεωρώ πως μέσα στο καλοκαίρι για να τραβήξεις κάποιον να βγει στο κέντρο και να πιεί εκεί το ποτό του θα πρέπει να προσφέρεις κάτι καλό. Ωστόσο, παρότι γευστικά υστερούσαν πρέπει να αναγνωρίσω πως είχαν τη σωστή ποσότητα αλκοόλ, καθώς δεν μου αρέσει να μου φέρνουν cocktail και να είναι τοσο ελαφρύ που να νίωθω ότι πίνω milksheik.
Σχετικά με το κόστος, το δείπνο κόστισε 166,5 ευρώ. Εκτός των όσων έχω αναφέρει πήραμε 5 μικρά μπουκαλάκια coca-cola, το ψωμί και το νερό μπουκάλι που μας το ανανέωναν από μόνοι τους, τα οποία κόστισαν περίπου 35 ευρώ. Ποσό υπερβολικό θα έλεγα για ψωμί νερό και coca-cola.
Όσο αφορά την εξυπηρέτηση και εκεί τίποτα το ιδιαίτερο. Μας ρωτήσανε αν θα θέλαμε η coca cola να έρθει πριν το γευμα κατά την παραγγελία. Είπαμε ναι. Ήρθε μετά από 15 λεπτά! Σε ένα μαγαζί πάρα πολύ χαλαρό όσον αφορά τον κόσμο. Τα ορεκτικά με τη σαλάτα ήρθαν μετά απο 35 λεπτά. Τα κυρίως πιάτα ήρθαν μετά τη 1 ώρα. Τα cocktails μετά από 25 λεπτά. Αναμονές μεγαλες και αδικαιολόγητες σε ένα μαγαζί με λίγο σχετικά κόσμο. Δηλαδή αν είχε και κόσμο τι θα γίνοτανε;;; Επίσης, διακρίναμε όλοι ένα ύφος από το προσωπικό που δεν άρεσε και δεν ήταν και αντάξιο αυτού που θέλει να προσφέρει το μαγαζί. Σε ένα τέτοιο μαγαζί όταν ζητάς αυτά τα χρήματα θα πρέπει να ξέρει να συμπεριφέρεται και ανάλογα το προσωπικό.
Καταλλήγοντας, σε καμία περίπτωση δεν θα ξαναπροτιμήσουμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Υπάρχουν τόσες πολλές και αξιόλογες επιλογές που μπορούν να προσφέρουν πραγματικά το κάτι παραπάνω και ξεχωρίζουν. Ήταν αρκετά λυπηρό πως ένα τέτοιο μαγαζί όπου από τον χώρο και μόνο φαίνεται πως κάποιος έχει δαπανήσει ένα αξιόλογο ποσό για να φτιάξει το κάτι ξεχωριστό δεν κατάφερνε ούτε καν να πλησιάσει τις αναμενόμενες προσδοκίες. Γεγονός που άλλωστε μαρτυρούσε ο λίγος κόσμος για Σάββατο, καθώς επίσης οτι ήμασταν το ένα από τα 2 μοναδικά τραπέζια που εκείνο το βράδυ γευμάτισαν. Όταν Σαββάτο βράδυ έχεις μόνο 2 τραπέζια για φαγητό μάλλον δεν είναι στραβός ο γιαλός αλλά στραβά αρμενίζεις.

6  Ευχαριστούμε, Vasilis L
Η κριτική γράφτηκε 25 Ιουνίου 2017

Μετά από ένα δείπνο σε άλλο εστιατόριο, μας πρότειναν να έρθουμε εδώ για ποτό. Ήταν ότι καλύτερο μας είχε συμβεί τον τελευταίο καιρό. Απίστευτος χώρος με μια παρά πολύ ωραία αυλή και καταπληκτικά ποτά και μουσική. Ήταν όλα τέλεια για να κλείσει όμορφα το βράδυ μας. Σίγουρα θα ξανάρθουμε για φαγητό μια και είδαμε ότι έχει ένα πολύ όμορφο μενού.

Ευχαριστούμε, Sofia V
Ο/η K8Point, Διευθυντής του Κάπα Οκτώ Point, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 26 Ιουνίου 2017

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια. Θα είναι τιμή μας να σας έχουμε πάλι κοντά μας και να δοκιμάσετε το μενού μας.

Η κριτική γράφτηκε 24 Ιουνίου 2017

Tο φιλόξενο χώρο του Κ8 Point,τον έχω επισκεφτεί άλλες 3 φορές. Κάθε φορά η ίδια αίσθηση. Δεν νιώθεις πελάτης, αλλά φιλοξενούμενος σε ένα αρχοντικό της παλιάς ρομαντικής Αθήνας. Κτιριακά το K8 αποτελεί παράδειγμα αρχιτεκτονικής αναπαλαίωσης και ανακαίνισης. Ο χώρος αποπνέει το μεγαλείο της περιοχής, που πρέπει σύντομα να γυρίσει σελίδα και να αποτελέσει το αληθινό ιστορικό κέντρο της πόλης.Όμως τον χώρο δεν το κάνει μόνο το κτήριο, αλλά οι άνθρωποι. Από την υπεύθυνη του καταστήματος κ. Τσούκα, την υποδοχή, μέχρι το χαμογελαστό, γρήγορο και εξυπηρετικό προσωπικό του servic,e καταλαβαίνεις τη διαφορά. Η κουζίνα του χάρις τον νέο chef κ. Ζύμπα. με αγνά υλικά, φρέσκες πρώτες ύλες και πολύ νόστιμα πιάτα καθιστούν το χώρο σε Κ 8 gastro point. Tα coctails έχουν τιμητική τους με κορυφαίο το Be the first. Το wine list σωστά επιμελημένο από τον μετρ κ. Μιχαηλίδη, με ελληνικά κρασιά πρεσβευτές. Τιμές λογικές για το νέο του χαρακτήρα. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Κ8 point αποτελεί τον πιο φιλόξενο χώρο στην πολύβουη οδό Ερμού.

Ευχαριστούμε, allwinestories

Σας ευχαριστούμε πολύ για την εξαιρετική κριτική σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε για αυτήν. Τα καλά σας λόγια μας ενθαρρύνουν να συνεχίσουμε να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας. Χαρά μας να σας ξαναδούμε σύντομα στο χώρο μας.

Κάπα Οκτώ Point: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Νέα Χαλκηδόνα, Αθήνα

Κάπα Οκτώ Point: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!