“Πολύ καλό κρητικό φαγητό!”
Κριτική για: Ταβέρνα Διοματάρης

Ταβέρνα Διοματάρης
Η κριτική γράφτηκε 4 Μαρτίου 2018

Πολύ καλό κρητικό φαγητό, εξαιρετικό το γαμοπίλαφο, το ζυμωτό ψωμάκι ήρθε ζεστό, το σέρβις ευγενικό και γρήγορο, πολύ καθαρό μαγαζί...(πολύ καθαρές τουαλέτες), ο ιδιοκτήτης λίγο φωνακλάς αλλά μια χαρά Κρητικός! Το εσωτερικό της ταβέρνας ευχάριστο αλλά για κάποιο λόγο θορυβώδες....ήταν γεμάτο κόσμο έπαιζε μουσική και δύσκολα μπορούσες να κουβεντιάσεις....Ωραία γειτονιά, ήσυχη, δύσκολο πάρκινγκ....Να πάτε!

1  Ευχαριστούμε, SofiaKir

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Πρόκειται για μια μικρή κρητική δόση στο κέντρο των Πετραλώνων. Ακόμα και στην Κρήτη μπορώ να συγκρίνω πολύ λίγα εστιατόρια που τιμούν την κρητική κουζίνα όπως ο Διοματάρης.

Ευχαριστούμε, johny v
Η κριτική γράφτηκε 28 Ιανουαρίου 2018

Χτες βράδυ πήγαμε στο εστιατόριο με φίλο από το εξωτερικό στον οποίο είχα υποσχεθεί παραδοσιακή κρητική κουζίνα και εγκάρδια φιλοξενία.δυστυχως απογοητεύτηκα και μπορώ να πω ότι ρεζιλεύτηκα καθώς το φαγητό ήταν κάτω του μετρίου και η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη το λιγότερο αγενής .Στην ερώτηση μου σχετικά με τα γλυκά που διέθεσε το μαγαζί μου απάντησε με ένα ζαχαρωμένο περγαμόντο και μάλιστα μου τόνισε ότι μόνο μια αδαής δεν θα μπορούσε να το εκτιμήσει .Το αποκορύφωμα ήταν ότι κατα την αναχώρηση μας ο ιδιοκτήτης όχι απλώς δεν έκανε την κίνηση να μας ξεπροβοδίσει αλλά μας κοιτούσε σχεδόν απειλητικά παίζοντας το κομπολόι του.Πραγματικά ρεζιλεύτηκα στο φίλο μου.

1  Ευχαριστούμε, Evi P
Η κριτική γράφτηκε 23 Ιανουαρίου 2018

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα Σάββατο, Γενάρη. Παρέα 6 ατόμων. Κλείσαμε τραπέζι μέσω του etable το οποίο δίνει έκπτωση 20% κάτι το οποίο κάνει την τεράστια διαφορά.
Ο χώρος στο ισόγειο είναι λίγο αδιάφορος επειδή είναι μια ενιαία αίθουσα αλλά έχει κάποια όμορφα στολίδια από την Κρήτη που ομορφαίνουν το χώρο. Το service πολύ ευγενικό και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν, επίσης όλα τα πιάτα ήρθαν γρήγορα στο τραπέζι μας. Τον ιδιοκτήτη κατά τη γνώμη μου θα είστε τυχεροί αν καταφέρετε να τον αποφύγεται. Το φαγητό του μου άρεσε χωρίς να με εντυπωσιάσει. Δεν είναι το καλύτερο κρητικό που έχω φάει στην Αθήνα αλλά παρόλαυτα όλα όσα δοκίμασα με άφησαν ικανοποιημένο οπότε είναι θετικό. Οι μερίδες αρκετά μεγάλες, κάτι που σε παρέα βολεύει, για ζευγάρι ίσως δεν βολεύει ο συνδυασμός τιμών-μεγέθους πιάτων. Για όσους δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ και τους αρέσουν οι έντονες γεύσεις να πάρουν απάκι, το χανιώτικο μπουρέκι ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε από όσα πήραμε. Έχει και κρασί που είναι σπιτικό, σε όσους αρέσει αυτό να το προτιμήσουν, οι υπόλοιποι που έχουν μάθει μόνο το "εργοστασιακό" ας μην το επιλέξουν και γκρινιάζουν μετά χωρίς λόγο. Επίσης βρήκα αρκετά καλή τη χανιώτικη μπύρα και σε καλή τιμή.
Στο τέλος μας κέρασαν ρακί και ένα κεκάκι- γλυκό ενώ μας έφεραν κατευθείαν απόδειξη(δυστυχώς δεν είναι δεδομένο ακόμα σε όλα τα μαγαζιά). Σαν ιδέα , θα μπορούσαν να κερνάνε γιαούρτι με την φανταστική μαρμελάδα λεμονιού που βάζουν στο σαγανάκι, πραγματικά φανταστική αυτή η μαρμελάδα. Συνοψίζοντας με την έκπτωση του etable αξίζει και με το παραπάνω να το επισκεφτείτε , ενώ παραφωνία του μαγαζιού είναι μόνο ο ιδιοκτήτης. Αλλά ποιός είμαι εγώ να τον κρίνω.Μαγαζί του είναι ότι θέλει κάνει, απλά αν την επόμενη φορά δεν γλιτώσω απο την προσοχή του ίσως διαλέξω να μην ξαναπάω.
Μάλλον θα το ξαναεπισκεφτώ στο σύντομο μέλλον.

1  Ευχαριστούμε, Γιάννης Γ
Η κριτική γράφτηκε 23 Ιανουαρίου 2018

Πολύ καλό φαγητό, για γερά όμως στομάχια. Πιάτα δυναμίτες, κυριολεκτικά κ μεταφορικά, και μεγάλες μερίδες. Tip: Μην γεμίσετε το στομάχι σας με πατάτες τηγανητές. Είναι αμαρτία όταν είναι διαθέσιμες τόσες άλλες φοβερές επιλογές

Ευχαριστούμε, George K

Ταβέρνα Διοματάρης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ταβέρνα Διοματάρης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!