“Ο γερασμένος φίλος από τα παλιά”
Κριτική για: Prosopa

Prosopa
Κλείστε τραπέζι
Κουζίνες: Μεσογειακή
Καλό για: Ειδικές περιστάσεις, Επαγγελματικές συναντήσεις, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Υπαίθρια τραπέζια, Κρατήσεις
Γειτονιά: Ρουφ
Η κριτική γράφτηκε 27 Απριλίου 2019

Στα Πρόσωπα πηγαίνω χρόνια, με διαστήματα αποχής. Έβρισκα πάντα το φαγητό αξιοπρεπέστατο, το σέρβις επίσης, όπως και την κίνηση των κερασμένων γλυκών μια έξυπνη και ευγενική χειρονομία. Πήγα πρόσφατα μετά από λίγα χρόνια. Παραπλήσιο μενού, όλα στη θέση τους. Αυτό που έλειψε ήταν το ενδιαφέρον μου για τα πιάτα που δοκίμασα, αδιάφορες γεύσεις, σαν το κρασί που πήραμε μετά τις δύο προηγούμενες επιλογές μας, οι οποίες δεν υπήρχαν στο εστιατόριο λόγω αλλαγής της λίστας. Οι τιμές δυσανάλογα υψηλές για τα πιάτα, αν και σε λογικά σχετικά επίπεδα. Το προσωπικό ευγενικό, μου λειψε όμως ο επαγγελματισμός, έτσι όπως τον θυμόμουνα. Η γενικότερη εντύπωση ήταν σαν την επίσκεψη στον παλιό σου γνωστό, με τον οποίο κάποτε περνούσατε όμορφα, αυτήν τη φορά όμως η χρονική απόσταση που σας χώρισε ήταν καθοριστική για την οριστική (;) ίσως απομάκρυνση σας. Συμβαίνουν κι αυτά.

1  Ευχαριστούμε, DimitrisD976

Η κριτική γράφτηκε 21 Απριλίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Καλές πρώτες ύλες αλλά αδιάφορα πιάτα, χωρίς το κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την τιμή του. Πήγαμε δύο άτομα και από ορεκτικά πήραμε μανιτάρια (σιτακε, πλευρωτους) τα οποία ήταν αδιάφορα και συνηθισμένα και γαρίδες τυλιγμένες σε σπαγγέτι πατάτας, οι οποίες στην θεωρία ακούγονταν καλές αλλά στην πράξη ήταν μέτριες καθώς μία γλυκιά σάλτσα εσπεριδοειδων που υπήρχε στο πιάτο ήταν πολύ έντονη με αποτέλεσμα να κάνει το πιάτο αρκετά γλυκό. Από κυρίως πήραμε φιλέτο Σολωμού με φακές beluga (δύο κόκαλα στο φιλέτο)το οποίο ήταν αξιοπρεπές σαν μερίδα και ένα πιάτο με καρέ από ιμπερικο (στο πιάτο ήρθε ένα καρέ και ένα ψαρονεφρι), θυμάρι και πουρέ. Δυστυχώς εδώ ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση καθώς η γεύση ήταν ακριβώς σαν μια σπιτική τηγανιτη χοιρινή μπριζόλα. Το καλό στο κρέας ήταν οτι ενώ ήταν Well done ψημένο, είχε κρατήσει όλα τα υγρά του. Πέρα όμως από το καλό ψήσιμο στο κρέας, δεν υπήρχε κάτι στο πιάτο που να αναδεικνύει το ιμπερικο και ο πουρές ήταν αδιάφορος, σχεδόν άγευστος.
Θετική εντύπωση μου έκανε ότι μας κέρασαν μια πολύ λεπτή και νόστιμη πίτσα (το πιο νόστιμο πιάτο που ήρθε στο τραπέζι. Κρίμα να μην υπάρχει στο μενού) και ένα γλυκό σοκολάτας.
Γενικά πιστεύω οτι υπάρχουν καλύτερες επιλογές στα 30 € ανά άτομο.

Ευχαριστούμε, Kalamaris
Η κριτική γράφτηκε 18 Απριλίου 2019

Οι καλές κριτικές που διαβάσαμε, ανταποκρίνονται απόλυτα στην πραγματικότητα! Εξαιρετικά τα πιάτα, που δοκιμάσαμε! Πολύ ενημερωμένη λίστα κρασιών! Κι αυτό, που μας ξάφνιασε ευχάριστα είναι το γεγονός ότι οι άνθρωποι ξέρουν να συμπεριφέρονται άψογα και να κερδίζουν τον πελάτη, όχι με επιτηδευμένη ευγένεια αλλά με άμεσο και ανθρώπινο χαμόγελο! Μας πρόσφεραν εκτός απ' την φιλοξενία τους και ένα ακόμη πολύ νόστιμο ορεκτικό, καθώς και 2 υπέροχα γλυκά, που συνοδεύονταν από ένα εξαιρετικό λικέρ μανταρίνι.Ευχαριστούμε! Θα ξαναρθούμε!

Ευχαριστούμε, Katerinakibobota
Η κριτική γράφτηκε 14 Απριλίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Πήγαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί είχαμε ακούσει αρχικά καλά λόγια.Διαπιστωσαμε ότι είναι ένα από τα καλύτερα εστιατόρια που έχουμε φάει.Το προσωπικό εξυπηρετικό και πολύ ευγενικό, η σαλάτα, τα κυρίως πιάτα και το γλυκό ήταν πολύ νόστιμα! Πολύ όμορφος ο χώρος και πλούσιο το μενού με πολλές γαστρονομικές επιλογές!!! Φυσικά και θα ξαναπάμε και σίγουρα το συνιστώ ανεπιφύλακτα ☺️

Ευχαριστούμε, Thalia T
Η κριτική γράφτηκε 6 Απριλίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικός χώρος, ωραίο περιβάλλον, ευγενική εξυπηρέτηση, σαλάτα κ ορεκτικό πετυχημένα αλλά το ριζότο κολοκύθας μέτριο(η κανέλα υπερίσχυσε κ παρέπεμπε σε ρυζόγαλο) κ δυστυχώς η πικανια σκληρή, άνοστη (δεν ήταν αυτό το είδος κρεατος). Απογοήτευση για ενα πιάτο 28€.Λίστα κρασιών εξαιρετική.
Η προσπάθεια για γευσιγνωσία χάθηκε στην πολυπλοκοτητα.

Ευχαριστούμε, Konstadina B

Prosopa: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Prosopa: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!