“.....”
Κριτική για: Cookoovaya

Cookoovaya
Γειτονιά: Πλατεία Μαβίλι
Περιγραφή: Η Cookoovaya είναι γιορτή, είναι ένα καθημερινό πανηγύρι και ως τέτοιο οφείλει να είναι φασαριόζικο: γέλια και ποτήρια και μαχαιροπήρουνα και πιάτα συνθέτουν τη μελωδία της κάθε βραδιάς. Είναι η φιλοξενία διαμέσου του φαγητού. Το μενού αλλάζει όσο αλλάζει η εποχή, όσο εξελίσσεται η κουζίνα. Να θυμάσαι τι ένιωσες, όχι απλώς τι έφαγες. Στη φωτεινή σάλα της Cookoovaya, την αρχιτεκτονική επιμέλεια της οποίας έχει ο Στέφανος Ψυλλάκης, το φαγητό συμμετέχει και συμπληρώνει την παρέα. Είναι το πανηγύρι της άγιας καθημερινότητας. Η Cookoovaya δεν εμφανίστηκε από σύμπτωση. Έγινε με τρόπο, στον σωστό χρόνο. Υπηρετεί τη σοφή κουζίνα, με την έννοια του σεβασμού στο μαγείρεμα, στα υλικά, στο σερβίρισμα και τη φιλοξενία. Η σοφή κουζίνα, εξάλλου, είναι χαρακτηριστικό της ελληνικής φιλοσοφίας του φαγητού. Της οικιακής οικονομίας, της θυμοσοφίας, της γνώσης, της εποχικότητας, να σκαρφιστείς ποιήματα με υλικά του ευλογημένου τόπου μας. Απλά και νόστιμα. Να φας το γουρουνόπουλο τα Χριστούγεννα, το μικρό αρνάκι το Πάσχα, την ελαφριά προβατίνα το καλοκαίρι. Βετούλι, ζαρκάδι, σφυρίδα, τόνος, φαγκρί ή άλλα, καθένα στον χρόνο του. Με δημιουργικές αντιθέσεις. Όλα παράγονται εδώ: από τα ψωμιά και τα φαγητά μέχρι τα παγωτά και τα ζυμαρικά. Η τροφή, το φαγητό, ο σπόρος που θα γίνει καρπός, η αναζήτηση του παραγωγού. Του παραγωγού που θα γίνει φίλος. Πέντε μάγειροι σε μια κουζίνα, στο δικό τους κάστρο, δεν κομίζουν γλαύκα εις Αθήνας, σερβίρουν το φαγητό όπως πρέπει: νόστιμο, τίμιο, φτιαγμένο με την εμπειρία, τις σκέψεις, τον θυμό ή την ανείπωτη χαρά του κάθε μάγειρα τη στιγμή που θα μπει να μαγειρέψει, τη στιγμή που θα δει τα υλικά.
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Ο μοναδικός λόγος που γράφω κριτική για το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι γιατί το βρήκαμε μέσο αυτής της σελίδας και λόγο των πολλαπλών θετικών σχολίων. Δυστυχώς για μας δεν ήταν καλή η εμπειρία, εξυπηρέτηση ανύπαρκτη...βάζαμε κρασί και νερό μόνοι μας, το μενού περιορισμένο και από θέμα φαγητού απλά θα αρκεστώ να πω ότι δεν μπορούσαμε να το φάμε. Θέλω να αναφέρω πως όταν κάναμε παράπονο για τα πολλά κ διάφορα μας απολογήθηκαν και μας είπαν να μην πληρώσουμε λογαριασμό κάτι που φυσικά δεν δεχτήκαμε γιατί το ζητούμενο σε αυτού του είδους εστιατόρια είναι να απολαύσουμε καλό φαγητό και ποτό και να περάσουμε μια ευχάριστη βραδιά.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2021
Ευχαριστούμε, Elena P

Η κριτική γράφτηκε 8 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχες γεύσεις σε ευχάριστο περιβάλλον
Όλα τα πιάτα προσεγμένα, με ιδιαίτερες γεύσεις και σπιτική νοστιμιά.
Η εξυπηρέτηση του προσωπικού υποδειγματική, καθαριότητα σε όλους τους χώρους και πολλαπλές επιλογές στο μενού και στην κάβα κρασιών.
Η περιοχή είναι κλασική αστική Αθήνα μακρυά όμως από το θόρυβο των μεγάλων οδικών αρτηριών.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, GRReisender
Η κριτική γράφτηκε 7 Ιουνίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Υπερτιμημενο 100%. Μικρό και μέτριο μενού. Όσο γιά το service? Χειρότερο μάλλον δεν έχω συναντήσει...Τη μοναδική γυναίκα της τετραμελούς παρέας μας την εξυπηρετούσαν πάντα τελευταία!!! Μας ρώτησαν αγενεστατα 3 φορές αν έχουμε τελειωσει τη στιγμη που μας έβλεπαν πως τρώγαμε ακομα...Προσπαθούσε να δικιολογήσει τα αδικαιολόγητα ο μεγαλύτερος των λοιπών σερβιτόρων μάταια πάντως...Κρίμα γιατί είχαμε επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζι αλλες 3 φορές και δεν είχε καμμια σχεση...

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, Ilias F
Η κριτική γράφτηκε 4 Δεκεμβρίου 2020

Μοναδική βραδια!!! Συγχαρητήρια!!!
Μία γαστρονομική πανδαισία!!!
Ο, τι καλυτερο!!! Υπέροχος χώρος κ ευγενέστατο προσωπικό!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάρτιος 2020
1  Ευχαριστούμε, SvDafni
Η κριτική γράφτηκε 24 Οκτωβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Το επισκεφτηκαμε Σάββατο βραδυ. Το προσωπικό εξυπηρετικοτατο και ευγενέστερο, το φαγητό εξαιρετικό, ιδίως το διαφραγμα και η τάρτα αχλάδι στο επιδόρπιο. Δοκιμάστε επίσης ντολμαδάκια και κεφτεδάκια μαυρου χοίρου!

2  Ευχαριστούμε, _Q4897HO

Cookoovaya: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Cookoovaya: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!