“Απορώ με τις καλές κριτικές που διαβάζω”
Κριτική για: Άνταμαν

Άνταμαν
Κουζίνες: Ταϊλανδέζικη
Καλό για: Μεγάλες παρέες
Επιλογές δείπνου: Κρατήσεις
Περιγραφή: Το Andaman Thai Bar Restaurant αποτελεί το σημείο συνάντησης για τους λάτρεις της αυθεντικής Ταϋλανδέζικης κουζίνας.
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πηγαμε με την παρεα μου διότι διαβάσαμε καλές κριτικές!εχω φάει σε άπειρα ταιλανδέζικα-κινέζικα-ινδικά και λοιπά ,αυτό ηταν το χειρότερο!!!!!!άνοστα όλα,ένα γλυκόξινο που εγώ στ σπίτι μου το κάνω σαφώς καλύτερο και τα υπολοιπα πιάτα αδιάφορα εντελώς!οι μερίδες ικανοποιούσαν 1 άτομο και οι τιμές στα υψη!!!!!!!!!Απορώ με τις καλές κριτικές που βλέπω

Ευχαριστούμε, Emmanouela P

Η κριτική γράφτηκε 8 Μαρτίου 2018

Εντάξει δεν είμαι ειδήμων στη συγκεκριμένη κουζίνα αλλά εγώ το απήλαυσα!! Μπαίνεις στο μαγαζί και νομίζεις ότι είσαι κάπου διαφορετικά.. τα αρώματα και τα χρώματα σε ταξιδεύουν! Τρως διαφορετικά φαγητά, πίνεις το κοκτέιλ σου και με καλά χρήματα ξεφεύγεις από τα καθημερινά. Σκοπεύω μόλις ανοίξει ο καιρός να επισκεφτώ και την ταράτσα του γιατί οι φίλοι μου λένε ότι είναι πολύ ωραία.

Ευχαριστούμε, MariaApPakap
Η κριτική γράφτηκε 12 Φεβρουαρίου 2018

Η ατμόσφαιρα είναι αρκετά κιτς κι εφάμιλλη περιφερειακών εστιατορίων της Bangkok (όπου έχω ζήσει 3 χρόνια και έχω επισκεφθεί αρκετά). Δυστυχώς εκεί σταματούν και οι ομοιότητες με τα συμπαθή κατά τα άλλα ταβερνεία της πρωτεύουσας της Ταυλάνδης καθώς τουλάχιστον σε αυτά βρίσκεις και φαγητό αξιοπρεπές έως και πολύ καλό. Αντίθετα στο Andaman η κουζίνα είναι από μέτρια έως κακή, πολλά πιάτα κακομαγειρεμένα, ρύζι τελείως στεγνό λες κι ήταν βρασμένο πριν δύο ημέρες (πιθανώς και να ήταν), spring rolls επιπέδου ασιατικού fast food και κρεατικά παραψημένα που προσπαθούν να τα καλύψουν με διάφορες sauce. Η επιλογές φαγητού είναι παραπλανητικώς πολλές, αφού πολλά πιάτα έχουν την ίδια βάση με μικρές παραλλαγές σαλτσών ή καρυκευμάτων, υπάρχουν αρκετά γνωστά thai πιάτα, ενώ λείπουν άλλα κλασσικά (ΟΚ, σεβαστές οι επιλογές του chef). Αν σταματούσε εδώ η αξιολόγηση, θα ήταν στα πιθανώς στα 3,5 αστέρια. Όμως η εξυπηρέτηση και το service ήταν κάτω του μετρίου, με λάθη στις παραγγελίες, συνεχείς οχλήσεις στους/στις σερβιτόρους μέχρι να έρθουν στο τραπέζι μας (από 2 έως 4 καλέσματα κάθε φορά) κι επιφανειακή γνώση (μάλλον μη γνώση) της κουζίνας με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βοηθήσουν στην επιλογή των πιάτων ή του κρασιού.Η «εξαιρετικά» κακή όμως συμπεριφορά του προσωπικού από την στιγμή της τηλεφωνικής κράτησης έως τον λογαριασμό, με υφάκι του στιλ «και που σας μιλάμε χάρη σας κάνουμε» με οδηγεί πιο χαμηλά στην αξιολόγηση. Επίσης να αναφέρω, ότι στην δεύτερη επίσκεψή μου, υπήρχε κι ένας μεγάλος μαύρος σκύλος που εκοβε βόλτα ανάμεσα στα τραπέζια, που μπορεί να ήταν ήρεμος και συμπαθής, αλλά δεν νομίζω να συμβαδίζει ούτε με το ύφος που θα θέλανε να έχουν στο μαγαζί ούτε με τους κανόνες υγιεινής και υγειονομικής ενός εστατορίου.
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι η αξιολόγηση αφορά 2 επισκέψεις στο εστιατόριο (ναι ξέρω «ουκ ανδρός σοφού»), η μία ήταν με γεμάτα όλα τα τραπέζια κι άλλη με το 1/3 του μαγαζιού γεμάτο, όπου τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα, εκτός από την συμπεριφορά που παρέμεινε ψυχρά αντιεπαγγελματική, αλλαζονική κι ενίοτε εριστική (Τυχαίο;... δεν νομίζω!).

2  Ευχαριστούμε, Evangelos P
Η κριτική γράφτηκε 9 Φεβρουαρίου 2018

Πολύ καλό περιβάλλον. Πολύ ευγενικό προσωπικό, χωρίς να σημαίνει πως πέρα από συμπάθειες και συναισθηματισμούς δεν έχει θέματα το σέρβις. Έχει. Απλά η ευγένεια και το πώς το χειρίζονται, σε καλύπτει. Καλά, εμφανίσιμα κοκτέιλς. Γεύσεις όχι κακές, κάποια πιάτα δυνατά, κάποια με περιθώρια βελτίωσης.
Σε γενικές γραμμές, είναι ένας χώρος που δεν του λείπει τίποτα, θα μπορούσε να είναι το καλύτερο στην πόλη.
Το έχω επισκεφτεί τρεις φορές από το 2012, δύο από αυτές για φαγητό και μία μόνο για κοκτέιλς.

Ευχαριστούμε, Emma K
Η κριτική γράφτηκε 17 Ιανουαρίου 2018

Πραγματικά εξαιρετικό φαγητό και πάρα πολω ωραίος και προσεγμένος χώρος καθώς και το service. Ορεκτικά καλά, πάρα πολύ καλή σαλάτα, άψογο μαγειρεμένο και ισοροπημένο στην γεύση chicken satay όπως και ο σολομός. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

1  Ευχαριστούμε, Antonis S

Άνταμαν: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Άνταμαν: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!