“Vintage και κοπή Πίτας!”
Κριτική για: Vintage Wine Bar & Bistro

Vintage Wine Bar & Bistro
Επιλογές δείπνου: Κρατήσεις
Γειτονιά: Πλάκα
Η κριτική γράφτηκε 13 Αυγούστου 2018

Στο Vintage επιλέξαμε να κόψουμε ως εταιρεία την Πρωτοχρονιάτικη Πίτα μας. Ο κύριος Κυριαζής φρόντισε η εκδήλωσή μας να είναι άψογη.
Το φαγητό που μας ετοίμασε και η επιλογή των κρασιών που μας έδωσε, άφησε σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις!
Αξίζει έστω και μια φορά να το επισκεφτεί κανείς και να δοκιμάσει από τη μεγάλη συλλογή των κρασιών του.

12  Ευχαριστούμε, Elena D

Η κριτική γράφτηκε 4 Ιουλίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ένα Μαγαζι που το είχα ακούσει πολλές φορές από εξόδους φίλων μου Αθηναίων και είχα την περιέργεια να το επισκεφτώ κι εγώ!!!! Πραγματικά ενθουσιάστηκα! Απίστευτα μεγάλη κάρτα κρασιών.....πολύ νόστιμα πιάτα......και απίστευτα καταρτισμένο προσωπικό!!!!!! Η κοπέλα στο Σερβις ήταν πολύ πρόθυμη να μας εξηγήσει και να μας προτείνει τι κρασί να πάρουμε με βάση σαν πιάτα μας!!!! Εύγε!!!! Ελπίζω να συνεχίσετε έτσι!!!

13  Ευχαριστούμε, stelioskarameros78
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουνίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η εμπειρία μου ήταν τόσο κακή που πραγματικά εξεπλάγην μόλις είδα την γενική βαθμολογία του.
Πήγαμε παρέα 7 ατόμων εκ των οποίων οι δύο πήραν κυρίως και οι υπόλοιποι μία ποικιλία τυριών. Όπως ενημερωθηκαμε μπορούσαμε να διαλέξουμε από τον κατάλογο με τα τυριά και να φτιάξουμε την δική μας ποικιλία. Έτσι και έγινε. Όταν έφτασε η ποικιλία, δεν μπορούσα καν να γελάσω με το θέαμα μιας και ο θυμός με κυρίευσε. Η ποικιλία αποτελούνταν από ένα κομμάτι μεγέθους σπυρτοκουτου, για κάθε τυρί που είχαμε διαλέξει. Δηλαδή 5 κομμάτια τυρί σε μέγεθος σπυρτοκουτου για πέντε άτομα και στη μέση άφθονα κριτσινια για να γεμίσει το πλατω. Προφανώς και δεν κατάφερε κανείς μας να δοκιμάσει και τα πέντε τυριά και προφανώς και δεν καταφέραμε να συνοδέψουμε τα δύο μπουκάλια κρασί που πήραμε. Και το αποκορύφωμα ήταν ο λογαριασμός. Εξωφρενικά και αδικαιολογητα πανάκριβα!
Έλεος.

2  Ευχαριστούμε, mairaam2009
Ο/η PanosKyriazis, Owner του Vintage Wine Bar & Bistro, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 16 Ιουνίου 2018

Αγαπητή mariaam2009

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω που επισκεφτήκατε το Vintage και που αφιερώσατε χρόνο για να αποτυπώσετε τη γνώμη σας στην κριτική σας.
Καταλαβαίνω ότι ο θυμός σας πρέπει πραγματικά να ήταν πολύ μεγάλος ώστε να αξιολογήσετε την εμπειρία σας ως “απαράδεκτη”.
Θα ήμουν ιδιαίτερα χαρούμενος εάν μου είχατε εκφράσει αυτόν τον θυμό σας προσωπικά στη διάρκεια της επίσκεψής σας ώστε να μου δώσετε την ευκαιρία να σας εξηγήσω τη φιλοσοφία μας πρόσωπο με πρόσωπο.
Παίρνω όμως την ευκαιρία να σας απαντήσω από εδώ αλλά επίσης και να αναφέρω μερικά στοιχεία σε όσους ίσως διαβάσουν την αξιολόγησή σας.
Εδώ και 4 χρόνια είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι που αντί να σερβίρουμε απλά ένα πλατό τυριών ή ένα αλλαντικών ή ένα ανάμεικτο όπως συνηθίζεται, έχουμε επιλέξει να προσφέρουμε μία λίστα με επιλεγμένα τυριά και αλλαντικά από μικρούς παραγωγούς τόσο από την Ελλάδα όσο και από άλλες χώρες. Η λίστα αυτή έχει μια δυναμική και αλλάζει συνεχώς. Αποτελείται δε από προϊόντα υψηλής ποιότητας και περιορισμένης παραγωγής που είναι δύσκολο κανείς να τα βρει εύκολα στην αγορά.
Στην παρούσα φάση περιλαμβάνει 22 διαφορετικά τυριά και 7 αλλαντικά από τα οποία μπορούν οι επισκέπτες μας να επιλέξουν και να φτιάξουν το δικό τους πλατό.
Κάθε προϊόν έχει δίπλα στην περιγραφή και την ανάλογη τιμή του. Επισης αναφέρεται ότι οι μερίδες είναι μερίδες γευσιγνωσίας, παρόλο που η κάθε μερίδα είναι στα πρότυπα μιας μερίδας όπως σερβίρεται διεθνώς (50gr).
Η πλειοψηφία όσων επισκέπτονται το Vintage εκτιμούν αυτήν μας την προσπάθεια, γεγονός το οποίο καταννοώ ότι σας προκάλεσε έκπληξη καθώς δεν περιμένατε να έχουμε τόσο θετικές αξιολογήσεις από τόσους πολλούς ανθρώπους από την Ελλάδα αλλά και από όλον τον κόσμο.
Πέρα όμως από την λίστα αυτή σερβίρουμε και ένα αριθμό διαφορετικών πιάτων ειδικά σχεδιασμένων ώστε να συνοδεύουν τις περίπου 700 ετικέτες κρασιών από τις οποίες πάνω από 600 σερβίρονται και σε ποτήρι.
Επιστρέφοντας όμως στα πλατό, όλα τα τυριά και τα αλλαντικά κόβονται με την παραγγελία ώστε να εξασφαλίζουμε την υψηλότερη δυνατή ποιότητα και σερβίρονται στην κατάλληλη θερμοκρασία ώστε να αναδειχτούν τα χαρακτηριστικά τους.
Από αυτά τα προϊόντα τα 14 έχουν τιμή κάτω από τα 4 ευρώ ανά μερίδα 50 γραμμαρίων και 8 από αυτά ξεκινάνε από τα 3.5 ευρώ.
Φυσικά υπάρχουν και κάποια τυριά με τιμή 8 ευρώ ανά μερίδα που είναι ανάμεσα στα καλύτερα και τα πιο βραβευμένα τυριά του κόσμου.
Μέσα λοιπόν από αυτήν μας την τακτική δίνουμε τη δυνατότητα στους επικέπτες μας να επιλέξουν τον αριθμό, αλλά και το επίπεδο τιμής των υλικών που θέλουν να προσθέσουν στο πλατό τους.
Επίσης δίνεται και σε εμάς η ευκαιρία να επιλέξουμε ανάμεσα στα υλικά εκείνα που θα ταιριάξουν καλύτερα με το κρασί της επιλογής σας όταν μας ζητηθεί
Όσο για τα κριτσίνια και τα προϊόντα ζύμης θα ήθελα να τονίσω ότι δε σερβίρονται δωρεάν στο πλατό, αλλά το κάθε ένα έχει επίσης συγκεκριμένη τιμή και όλα είναι χειροποίητα με εξαιρετική ποιότητα.
Κατ' αυτόν τον τρόπο δε χρειάζεται κάποιος ο οποιός δεν επιθυμεί προϊόντα ζύμης στο πλατό του να χρεωθεί έτσι κι αλλιώς γι' αυτά.
Χαίρομαι όμως που αναφέρατε ότι στη μέση του πλατό σας είχατε ένα σωρό από κριτσίνια.
Όσο για τις μερίδες που είναι 50 γραμμάρια η κάθε μία, θα ήθελα να αναφέρω από την εμπειρία μας ότι είναι αρκετή ποσότητα ώστε να δοκιμάσουν 5 άτομα. Επίσης να επισημάνω ότι όταν ερωτηθούμε προτείνουμε όταν κάποιος παραγγέλνει μόνο πλατό να επιλέξει 2 μερίδες ανά άτομο.
Βέβαια η τελική επιλογή είναι δικιά σας για το πόσα, ποιά υλικά και σε ποιο επίπεδο τιμής θα επιλέξετε.
Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο σας.

Πάνος Κυριαζής

Η κριτική γράφτηκε 29 Μαρτίου 2018

Ωραίος χώρος, ακριβές τιμές... Τα τραπεζάκια για δύο άτομα είναι μικρά και στριμωχτά αν θέλετε να φατε κανονικά, βολεύουν περισσότερο για κρασί και ένα μικρό πιάτο για τσιμπολόγημα.

1  Ευχαριστούμε, AthanasiaGreece
Η κριτική γράφτηκε 25 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφθηκαμε χθες το μαγαζί για ένα χαλαρό κρασάκι! Ο χώρος πολύ ωραίος, μεγάλος χωρίς όμως υπερβολική φασαρία που δυσχεραίνει τη συζήτηση . Οι επιλογές κρασιού αμέτρητες και ο κατάλογος των συνοδευτικων φαινόταν ιδιαίτερα ελκυστικός.. Πήραμε ένα μπουκάλι κρασί και ένα πλατό τυριών, το οποίο αναγκάστηκαμε να ακυρώσουμε μετά από 1 ώρα και 40 λεπτά αναμονής και 5 οχλησεων στο προσωπικο. Ήπιαμε το κρασί σκέτο και όταν ρωτήσαμε το σερβιτόρο το λόγο μας είπε ότι ο σεφ παραιτήθηκε εκείνη τη στιγμή! Ενώ βλέπαμε τα διπλανά τραπέζια να εξυπηρετούνται κανονικά με ζεστά συνοδευτικά μάλιστα! Δεν έκαναν κάτι για να διορθώσουν το λάθος τους. Κατά την πληρωμή του λογαριασμού,ηρθε ο ιδιοκτήτης (πραγματικά ευγενέστατος) και ζήτησε συγγνώμη, παραθέτοντας διαφορετική αιτιολογία. Η κοπέλα που έκοβε τα τυριά άρρωστησε και έφυγε! Ωστόσο, για ένα παράξενο λόγο το πλατό τυριών που παρήγγειλαν πολύ αργότερα φίλοι που προστέθηκαν στην παρέα ήρθε κανονικά! Αξίζει πραγματικά σα μαγαζί εν γενει, εκτιμήθηκε επίσης η ευγενική συγγνώμη του ιδιοκτήτη, αλλά θα μπορούσαν να προβούν σε κάτι πιο έμπρακτο δεδομένης της απογοήτευσης που προκάλεσαν σε μια παρέα 5 ατόμων !

1  Ευχαριστούμε, Eleni V

Vintage Wine Bar & Bistro: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Vintage Wine Bar & Bistro: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!