Η κριτική γράφτηκε 17 Απριλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το χειροτερο ξενοδοχειο που εχω παει... αθλιο.
Το δωματιο πολυ μικρο και βρωμικο οπως και το κρεβατι ,η τηλεοραση ειναι της προηγουμενης 20ετιας 14" δεν πιανει τιποτα οι μισες πρίζες δεν δουλευαν.το κλιματιστικό πολυ παλιο, επρεπε να φτασω στα 2.5 μετρα ωστε να το βαλω σε λειτουργια... θελει επειγόντως ανακαίνιση!!!!!!!

Διαμονή: Απρίλιος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, taxidiotis2
Η κριτική γράφτηκε 6 Μαρτίου 2017

Ξενοδοχειο σε τέλειο μερος κοντα στ κεντρο. Η σταση μετρο ακροπολη ηταν 5 λεπτα με τα ποδια. Απο τν ταρατσα ειχε υπεροχη θεα, τον λυκαβηττο και το πισω μερος της ακροπολης. Τι προσωπικο ευγενεστατο. Το δωματιο ηταν μικρο αλλα καθαρο.
Καλο θα ηταν να υπαρχει ενα ψυγειο.
Για την τιμη του ειναι πολυ καλο!

• Διαμονή: Μάρτιος 2017, ταξίδι με φίλους
Ευχαριστούμε, Marinela M
Η κριτική γράφτηκε 22 Οκτωβρίου 2016

Ο μοναδικός λόγος για να μείνει κάποιος σε αυτό το ξενοδοχείο είναι λόγω της εξαιρετικής του τοποθεσίας σε μικρή απόσταση από το σταθμό Ακρόπολη του Μετρό ειδικά αν έχει κάποιος δουλειές στο κέντρο ή ως τουρίστας. κατά τα λοιπά, είναι ό,τι πιο άθλιο έχω μείνει ποτέ σε ολόκληρη την Ελλάδα (ταξιδεύω συχνά λόγω δουλειάς). Έκλεισα ένα μονόκλινο για δύο βράδια με χρέωση 50 ευρώ το βράδυ (υπάρχουν άπειρα ξενοδοχεία με σαφώς ανώτερες παροχές στην ίδια τιμή, αλλά σε περιοχές όπως το Μεταξουργείο και η Ομόνοια τις οποίες γενικά αποφεύγω). Το δωμάτιο ήταν τόσο στενό, που η πόρτα είχε σπάσει ακριβώς γιατί για να ανοίξει και να μπεις στο δωμάτιο χτυπούσε πάνω στο κομοδίνο! το μπάνιο επίσης μικρό, με ελάχιστες παροχές και όχι τόσο καθαρό. όλα ήταν τόσο παλιά, σχεδόν ξεχαρβαλωμένα που μέχρι και το στήριγμα από το χαρτί υγείας είχε μόνο μία βίδα και μια άλλη που τη βρήκα στο πάτωμα και την βίδωσα εγώ όπως-όπως για να στηριχθεί.μέχρι και το κουρτινόξυλο που κρεμόταν πάνω από ένα παράθυρο που έβλεπε στον πίσω ακάλυπτο και σε μία σκάλα κινδύνου ήταν έτοιμο να πέσει στο κεφάλι μου! Το κλιματιστικό όπως και ο εξαερισμός του μπάνιου κάθε φορά που τον άνοιγες έκανε σαν τρακτέρ, ενώ η μόνωση ήταν τόσο υπέροχη που μπορούσες ν'ακούσεις πεντακάθαρα ολόκληρο τον όροφο τι κάνει στο μπάνιο του και όχι μόνο (καζανάκια,πιστολάκια, συνομιλίες για να μην πω τίποτα άλλο κλπ κλπ). τα σκεπάσματα ήταν ανεπαρκή για το κρύο που είχε με μία κουβέρτα αμφιβόλου καθαριότητας που τη βρήκα πεταμένη μέσα στη ντουλάπα. υπήρχε μια παλιά τηλεόραση που έπαιζε μόνο χιόνια πεταμένη πάνω στην ντουλάπα.Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα αν αυτές οι τριτοκοσμικές παροχές κόστιζαν 20-30 ευρώ αλλά 50 ευρώ το βράδυ και με τελείως παραπλανητικές φωτογραφίες στο booking αλλά και στο site του ξενοδοχείου σχετικά με την ποιότητα του δωματίου είναι κοροϊδία και μάλιστα σε μία από τις πλέον τουριστικές περιοχές της Αθήνας.φανταστείτε κανέναν άτυχο ξένο τουρίστα να διαλέξει αυτό το κατάλυμα για τις διακοπές του, επιπλέον, κατά το check out, το κερασάκι στην τούρτα ήταν η μη ύπαρξη τιμολογίου!όταν ζήτησα τιμολόγιο για να δικαιολογήσω τα έξοδα στην εταιρία μου, μου έδωσαν μία χειρόγραφη "απόδειξη παροχής υπηρεσιών" χωρίς να αναφέρονται περαιτέρω στοιχεία του ξενοδοχείου ή δικά μου (τα οποία ο ευγενέστατος κατά τα λοιπά υπάλληλος συμπλήρωνε με το χέρι και μου έλεγε, τι άλλο θες να γράψουμε; ότι θες εσύ!) λέγοντας πως "αυτό" δίνει το ξενοδοχείο και δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους τιμολόγιο!!! για όλα τα παραπάνω προφανώς έχω φωτογραφίες αλλά και το περιβόητο "τιμολόγιο -απόδειξη" ότι ήταν τέλος πάντων. Τέλος και οι κοινόχρηστοι χώροι(τουαλέτες, τραπεζαρία πρωινού) δεν πληρούσαν καμία απολύτως προδιαγραφή. οι κοινόχρηστες τουαλέτες ήταν στριμωγμένες στον 1ο όροφο του ξενοδοχείου ανάμεσα στα υπόλοιπα δωμάτια ενώ ούτε εκεί άνοιγε η πόρτα τελείως γιατί έπεφτε πάνω στην λεκάνη της τουαλέτας.
κρίμα που το 2016, στην καρδιά της Αθήνας υπάρχουν ακόμη τέτοιες τριτοκοσμικές υπηρεσίες. κανένας σεβασμός για τους ανθρώπους που αφήνουν εκεί τα χρήματά τους. πλήρωσα την ευκολία της τοποθεσίας και μόνον.

Συμβουλή: το καλύτερα δωμάτια του ξενοδοχείου είναι ΣΕ ΑΛΛΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.
  • Διαμονή: Οκτώβριος 2016, ταξίδι για επαγγελματικούς σκοπούς
Ευχαριστούμε, MariaTips
Ο/η HOTELPHAEDRA, Ιδιοκτήτης του Ξενοδοχείο Φαίδρα, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 24 Οκτωβρίου 2016

Αξιότιμη κυρία,
Νομίζω ότι καταλαβαίνετε τη διαφορά μεταξύ ενός καταλύματος που βρίσκεται στην Ομόνοια και το Μεταξουργείο και κάποιου που βρίσκεται στην Πλάκα, και μάλιστα σε τόσο πλεονεκτικό σημείο, όπως η ίδια παραδέχεστε. Αυτό δε δικαιολογεί από μέρους μας παράλογα ακριβές τιμές, και δεν τις έχουμε. Οι τιμές μας θεωρούνται ανέκαθεν οι πιο οικονομικές στην περιοχή, γι αυτό και έχουμε πάντα-στα 52 χρόνια της λειτουργίας μας- σταθερή πελατεία.
Όσον αφορά την ποιότητα και την καθαριότητα, για να μην θεωρηθεί η γνώμη μου υποκειμενική, θα προτείνω στους ενδιαφερόμενους να συμβουλευτούν τις άλλες κριτικές που έχουν γίνει για το ξενοδοχείο μας.
Τέλος θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι μπορείτε να κάνετε χρήση του τιμολογίου που πήρατε, καθώς είναι το επίσημο.
Μαριάννα Μανωλάτου

Η κριτική γράφτηκε 27 Ιουνίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Το πιο απαισιο ξενοδοχειο που εχω παει ποτε μου...πηγα με τον αντρα μου και κατσαμε μονο την πρωτη νυχτα...δεν μπορω να πω ηταν φτηνα αλλα δεν αξιζε...τηλεοραση δεν επιανε και δεν ηταν καινουργια θερμανση δεν ειχε το air condition ηταν μονο το καλοκαιρι και η θερμανση ανοιγε μονο το βραδυ και κλ...ποτε δεν ανοιξε τλκ..απο φασαρια αλλο τιποτα πηγαινε ο απο πανω στο μπανιο ακουγες καθαρα τι εκανε...το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα δωματια..η εξυπηρετηση αυτων που το εχουν απαισια πληρωνεις λιγα λενε...δεν ξαναπαω ποτε εκει και δεν το προτεινω....

Διαμονή: Μάρτιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, Alexandra H

Γειά σας,

Στη φιλοσοφία μας προέχει ο σεβασμός στον πελάτη και η δική μας αξιοπρέπεια.
Παρόλο που δεν ήταν υποχρέωσή μας- καθώς είχατε κάνει κράτηση χωρίς δικαίωμα επιστροφής χρημάτων- και σεβόμενοι τη θέλησή σας, επιστρέψαμε τα χρήματα στην πιστωτική σας κάρτα τη στιγμή της αποχώρησής σας.
Η συμπεριφορά σας ήταν ανεπίτρεπτη τόσο στο ξενοδοχείο όσο και στο τηλεφώνημα που λάβαμε από εσάς λίγες μέρες μετά. Ενώ είχατε πάρει, φεύγοντας από το ξενοδοχείο, την απόδειξη επιστροφής των χρημάτων σας από το μηχάνημα πιστωτικών καρτών, στην προσπάθεια να σας επιβεβαιώσουμε άλλη μια φορά την επιστροφή, δεχθήκαμε μια χωρίς λόγο επίθεση και παράλογη αμφισβήτηση.
Ενημερωτικά, και όσον αφορά τη θέρμανση, έχουμε κεντρική με φυσικό αέριο. Φροντίζουμε να είναι περισσότερο από επαρκής με αποτέλεσμα πολύ συχνά να έχουμε παράπονα για υπερβολική ζέστη.
Για τις τηλεοράσεις έχετε δίκιο και θα τις αλλάξουμε σύντομα.
Ευχαριστώ.
Μαριάννα Μανωλάτου

Η κριτική γράφτηκε 22 Οκτωβρίου 2014

Πρόκειται για πολύ παλαιό ξενοδοχείο, ευτυχώς με ανακαινισμένα τα κουφώματά του, που κρατούν μακριά το θόρυβο το βράδυ. Τα δωμάτια είναι μικρά και με υποτυπώδεις ανέσεις, αλλά καθαρά ( όμως μία από τις κουβέρτες της ντουλάπας που θελήσαμε να χρησιμοποιήσουμε, ήταν λερωμένη από αίματα και φυσικά την αφήσαμε στην άκρη). Το πρωινό εντελώς τυπικό, το προσωπικό του ξενοδοχείου (φαίνεται πως πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση) ευγενέστατο. Το μεγαλύτερο προσόν του για κάποιον που θέλει να επισκεφθεί την Αθήνα ως τουρίστας είναι η θέση του στην Πλάκα, σε απόσταση αναπνοής από το Μουσείο Ακρόπολης και όλους τους μεγάλους αρχαιολογικούς χώρους της πόλης.

• Διαμονή: Οκτώβριος 2014, ταξίδι για επαγγελματικούς σκοπούς
1  Ευχαριστούμε, Anthi A