“Απολαυστική τάρτα φιστίκι”
Κριτική για: Spollati

Spollati
Νο 1.015 από 2.632 Εστιατόρια για: Αθήνα
Γειτονιά: Μοναστηράκι
Περιγραφή: Για ένα ξεχωριστό πρωινό, καφέ όλη μέρα και υπέροχα coctail, το Spollati διαθέτει πλούσιο κατάλογο φαγητού για μεσημέρι και βράδυ
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Αφού τελειώσαμε τα ψώνια μας στο κέντρο, πήγαμε με τη φίλη μου στο Spollati για καφέ. Καθίσαμε στα έξω τραπεζάκια για να χαζεύουμε και την περαντζάδα και ζητήσαμε έναν ελληνικό και έναν καπουτσίνο. Ο ελληνικός μπορώ να πω ότι ήταν από τους καλύτερους που έχω πιεί. Μας άρεσαν και τα γλυκά του καταλόγου, οπότε μπήκαμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε από ένα. Επιλέξαμε μια τάρτα φιστίκι και μια πορτοκαλόπιτα. Ειδικά η τάρτα με το σιρόπι βύσσινο και το παγωτό βανίλια μας ενθουσίασε.

Ευχαριστούμε, jimlaex

Η κριτική γράφτηκε 1 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μετά από μια πρωινή βόλτα κάτσαμε με τη φίλη μου στο Spollati για να φάμε κάτι. Εγώ πήρα ένα κρουασάν με πραλίνα φουντουκιού και εκείνη, που είναι της υγιεινής διατροφής, μια φρουτοσαλάτα. Το κρουασάν ήταν αφράτο και γευστικό και η φρουτοσαλάτα πολύ δροσιστική. Μαζί με το κρουασάν εγώ ήπια έναν καφέ φίλτρου και η φίλη μου ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι. Το πρωινό μας μας χόρτασε και ήταν ό,τι πρέπει για να πάρουμε ενέργεια και να συνεχίσουμε τη μέρα μας.

Ευχαριστούμε, Kostas X
Η κριτική γράφτηκε 28 Φεβρουαρίου 2018

Την Κυριακή πήγαμε στην πλατεία Αγίας Ειρήνης με δυο φίλους για brunch και μετά από αρκετό ψάξιμο μπήκαμε στο Spollati. Κάτσαμε στον πάνω όροφο και μας άρεσε o φωτισμός που ήταν χαμηλός και οι πολύχρωμες πολυθρόνες. Από τον κατάλογο είδαμε ότι έχει ωραίες επιλογές για brunch και επιλέξαμε ένα μαύρο ψωμί με καπνιστό σολομό και αυγό ποσέ, μια μπρουσκέτα με κατσικίο τυρί και δυο ψωμάκια με αυγό, το ένα με παστράμι και το άλλο με μπιφτέκι black angus. Η σως που είχε το μαύρο ψωμί ταίριαξε πολύ ωραία με το σολομό, ενώ τα ψωμάκια με το παστράμι και το μπιφτέκι ήταν κι αυτά πολύ νόστιμα. Είχαν ωραίο αφράτο ψωμί και ειδικά αυτό με το black angus ήταν πολύ γευστικό.

2  Ευχαριστούμε, ilias g
Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Σταθερή αξία στην Πλατεία Αγ. Ειρήνης. Ζεστός χώρος, αισθητικά άψογος και μ' ενα από τα πιο όμορφα πατάρια του κέντρου. Προνομιακή θέα Ακρόπολη από τα τραπεζικά στον πεζόδρομο. Έχω δοκιμάσει πολυ ιδιαίτερες ποικιλίες espresso κι ένα απο τα ποιοτικότερα αποστάγματα της Ελλάδος, το τσίπουρο Βασιλιά. Ιδανικό all day στέκι..

Ευχαριστούμε, Theodoros B
Η κριτική γράφτηκε 25 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Spollati το επισκεφθήκαμε με τη φίλη μου Παρασκευή απόγευμα και μας φάνηκε πολύ όμορφος ο χώρος. Κάτσαμε στους μέσα καναπέδες για να είμαστε άνετα και παραγγείλαμε δύο κοκτέιλ, ένα με τζιν, λεμόνι και ανανά και ένα με τεκίλα, βερμούτ και λεβάντα. Μας άρεσαν αρκετά οι συνδυασμοί των γεύσεων. Θέλαμε να πάρουμε και κάτι να τσιμπάμε παράλληλα, οπότε επιλέξαμε κάτι ωραία ταρτάκια με λαχανικά και cheddar. Όλα ήταν προσεγμένα και ήρθαν αρκετά γρήγορα. Από τα πολύ ωραία σημεία που έχουμε πάει στο κέντρο για ποτό και φαγητό.

1  Ευχαριστούμε, Νίκη Ξ

Spollati: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Spollati: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!