“Χάλια”

Πεϊνιρλή Ελευθεριάδης
Νο 1.327 από 3.006 Εστιατόρια για: Αθήνα
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Κάτσαμε 14:30. Μας έφεραν σχετικά γρήγορα το ψωμι τις σαλάτες και λίγο αργότερα τα της ώρας. Όσοι πήραμε πεϊνιρλί, "την πατήσαμε". Μιάμιση ώρα μετά διαμαρτυρηθήκαμε και ο σερβιτόρος μας είπε "Δεν ξέρω, τι να σας πω". Λιγο αργότερα ξαναδιαμαρτυρηθήκαμε και, άλλος σερβιτόρος, έψαξε την πρώτη απόδειξη που μας έκοψαν και "μας την είπε" ότι έγραφε 15:08, άρα δεν πήγαμε 14:30. Βέβαια, 15:08 ήταν η ώρα που μας είχε φέρει το ψωμί και τις σαλάτες... Λίγο μετά μας είπε ότι ήμασταν οι πρώτοι στη σειρά, μόλις βγουν τα πεϊνιρλί, και όταν επιτέλους βγήκαν, βλέπαμε να σερβίρουν άλλους, που είχαν έρθει μετά από μας. Ο κόσμος έβριζε και γκρίνιαζε, τρεις παρέες σηκώθηκαν και έφυγαν.
Όταν τελικά ήρθαν τα πεϊνιρλι, δεν ήταν κάτι σπουδαίο, τσάμπα η αναμονή.
Αν σκέφτεστε να πάτε, πάρτε νά χετε μαζί κανα κολατσιό στην τσάντα, μέχρι να σας σερβίρουν.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2020
Ευχαριστούμε, manatourka

Πήγαμε στον εν λόγω κατάστημα απόγευμα Κυριακής. Υπήρχαν άλλες τέσσερις παρέες δύο ατόμων στα άλλα τραπέζια οι οποίοι είχαν ήδη εξυπηρετηθεί.ολοι έκαναν πώς δεν μας έβλεπαν και ούτε που ενδιαφέρθηκαν να μας εξυπηρετήσουν. Ωστόσο είχαμε και ένα μικρό παιδί μαζί μας το οποίο δεν άντεχε άλλο να περιμένει. Μετά από 25 λεπτά εννοείται φύγαμε και πήγαμε λίγα μέτρα πιο πάνω στον τεχλικιδη. Εξυπηρετηθηκαμε αμέσως και όλα ήταν άψογα.Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης απλά...

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2020
Ευχαριστούμε, eyangeliap
Η κριτική γράφτηκε 12 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μεγάλος και άνετος χώρος.
Πιστεύω πως χρήζει κάποιας ανακαίνισης.
Υπάρχει τεράστιο πάρκινγκ το οποίο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για την περιοχή.
Τα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν γευστικά,το πεινιρλι νόστιμο όμως είχε αρκετά λίπη.
Τα κολοκυθάκια ήταν νομίζω το καλύτερο πιάτο.
Οι τιμές σε σχέση με την ποιότητα ήταν αρκετά υψηλές.
Δυσάρεστη έκπληξη αποτέλεσε για εμάς το γεγονός ότι μας έγινε σύσταση να μην φωνάζουν τα παιδιά ενώ έπαιζαν κρυφτό στον μεγάλο κήπο τους.
Στο σέρβις υπήρξε σημαντική καθυστέρηση και δεν τηρούνταν επαρκώς τα μέτρα για τον covid αφού δεν υπήρχε πουθενά αντισηπτικό και η μάσκα του σερβιτόρου ήταν μονίμως στο πηγούνι.

1  Ευχαριστούμε, fwfwka
Η κριτική γράφτηκε 12 Αυγούστου 2020

Είχαμε πολλά χρόνια να φάμε πεϊνιρλί γιατί είχαμε απογοητευτεί επειδή ορισμένα που δοκιμάσαμε κατά καιρούς δεν είχαν καμιά σχέση με αυτά που τρώγαμε παλιά σε ένα εστιατόριο στη Δροσιά, του οποίου όμως δεν θυμάμαι πια ούτε το όνομα, ούτε που ακριβώς βρισκόταν. Εφέτως, κατά τη διάρκεια των διακοπών μας, αναφέραμε το παράπονό μας για ένα καλό πεϊνιρλί και ένας φίλος μας πρότεινε να δοκιμάσουμε τον "Ελευθεριάδη" στη Δροσιά. Έτσι, βρεθήκαμε το Σάββατο το μεσημέρι να ψάχνουμε το εν λόγω εστιατόριο στους δρόμους της Δροσιάς. Το βρήκαμε σχετικά εύκολα. Υπάρχει άνετος χώρος για πάρκινγκ στο πλάι από το εστιατόριο, όπως και στους γύρω δρόμους. Ο χώρος του πάρκινγκ χωρίζεται από το εστιατόριο με μια πυκνή πρασιά και έτσι οι πελάτες του εστιατορίου δεν ενοχλούνται από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Η αίθουσα του εστιατορίου είναι ιδιαίτερα μεγάλη, ενώ εξωτερικά υπάρχει άνετος χώρος με δέντρα όπου υπάρχουν τραπέζια τα οποία προφυλάσσονται από τον ήλιο τόσο από τη σκιά των δέντρων, όσο και από μεγάλες ομπρέλες. Για όσους θέλουν περισσότερη προφύλαξη, υπάρχουν και τραπέζια κάτω από έναν στεγασμένο χώρο, δίπλα στο κεντρικό κτήριο. Επειδή ήταν σχετικά νωρίς, είχαμε την ευχέρεια της επιλογής του τραπεζιού μας και καθίσαμε κάτω από τη σκιά μιας μεγάλης ομπρέλας. Παρατηρήσαμε ότι τα τραπέζια ήταν τοποθετημένα κατά τέτοιο τρόπο που υπήρχε η κατάλληλη κοινωνική απόσταση μεταξύ των πελατών, τους οποίους εξυπηρετούσε μόνο ένα γκαρσόνι με ένα νεαρό βοηθό. Παρά το γεγονός ότι ο κατάλογος είχε αρκετές και ενδιαφέρουσες προτάσεις, εμείς είμαστε αποφασισμένοι να πάρουμε πεϊνιρλί. Έτσι, εγώ επέλεξα ένα με παστουρμά, τυρί και αυγό, ενώ η σύζυγός μου προτίμησε αυτό με τον κιμά. Επιπλέον πήραμε μια σαλάτα αγγουροντομάτα, τηγανιτά κολοκυθάκια, τζατζίκι και πατάτες τηγανητές. Αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την πρόταση που μας έκανε το ιδιαίτερα εξυπηρετικό γκαρσόνι και να πιούμε το λευκό χύμα κρασί που είχε το μαγαζί. Πρώτα ήλθε η σαλάτα μαζί με ένα εύγευστο ψωμί και σχεδόν μαζί τα υπόλοιπα, εκτός από τα πεϊνιρλί. Αυτά καθυστέρησαν λιγάκι. Όταν ρώτησα γιατί καθυστέρησαν, η απάντηση ήταν ότι η ζύμη γίνεται αυτή την ώρα και το πεϊνιρλί φτιάχνεται σύμφωνα με την παραγγελία του πελάτη με την φρέσκια ζύμη η οποία πρέπει να ψηθεί αρκετή ώρα για να γίνει το πεϊνιρλί τέλειο. Μας έκανε εντύπωση το μεγάλο μέγεθος που είχαν τα πεϊνιρλί μας και το γεγονός, ότι ενώ ήταν καλοψημένα, ήταν ταυτόχρονα μαλακά και πολύ νόστιμα. Η σαλάτα ήταν φρέσκια, το τζατζίκι εξαιρετικό, οι πατάτες τηγανισμένες σε φρέσκο λάδι και τα ψιλοκομμένα κολοκυθάκια μοναδικά (αναρωτηθήκαμε πως μπορούν και τα κόβουν τόσο λεπτά σαν τσιπς και να τηγανίζονται τόσο όμορφα χωρίς να καούν). Εκείνο όμως που έκλεψε την παράσταση ήταν το πεϊνιρλί που μας θύμισε τα αντίστοιχα που τρώγαμε χρόνια πριν. Όλες οι γνωστές γεύσεις ξαναγεννήθηκαν και εάν δεν είχαμε στην κυριολεξία ήδη φάει περισσότερο από όσο μπορούσαμε να αντέξουμε, ήμουν έτοιμος να παραγγείλω ένα ακόμη πεϊνιρλί με μπέικον, ζαμπόν και τυρί αυτή τη φορά. Ευτυχώς υπήρξε αυτοσυγκράτηση και κλείσαμε, εγώ με λίγο καρπούζι και η σύζυγός μου με ένα παγωτό σοκολάτα που το βρήκε εξαιρετικό. Μετά το φαγητό, αφού φορέσαμε τις προστατευτικές μάσκες μας, επισκεφθήκαμε την κουζίνα και το σημείο που φτιάχνεται η ζύμη. Τα πάντα ήταν πεντακάθαρα σαν φαρμακείο. Μας εντυπωσίασε. Επειδή ο κατάλογος του εστιατορίου έχει πολλές και ενδιαφέρουσες επιλογές που μας κίνησαν σοβαρά το ενδιαφέρον, θα πρέπει να επιστρέψουμε σύντομα γιατί έχουμε πολλά ακόμη να δοκιμάσουμε. Ίσως κάποιος να ενοχληθεί από το όχι και τόσο γρήγορο σέρβις, αλλά θα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι πρόκειται για ένα παραδοσιακό ποιοτικό εστιατόριο και όχι για "φαστ φουντ". Μάθαμε ότι λειτουργεί καθημερινά από τις 19:00, αλλά την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο ανοίγει από τις 12:30 το μεσημέρι. Εμείς μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, τόσο από τις γεύσεις όσο και από την ποιότητα των όσων φάγαμε. Οι τιμές λογικές και οι μερίδες μεγάλες. Το συνιστούμε, είναι μια καλή επιλογή. Προσοχή, το εστιατόριο ευρίσκεται στη Δροσιά και όχι στην Αθήνα που αναφέρει η διεύθυνση στην καταχώρηση του Tripadvisor.

1  Ευχαριστούμε, Stergi0sS
Η κριτική γράφτηκε 22 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Το περιβάλλον ικανοποιητικό, το φαγητό αρκετά καλό, όμως το σέρβις χάλι μαύρο.
Αργό σε σημείο απορίας πως είναι δυνατό να έχει και κόσμο το μαγαζί.
Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπάω.

Ευχαριστούμε, Kostaskath

Πεϊνιρλή Ελευθεριάδης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Δροσιά, Περιοχή Ανατολικής Αττικής

Πεϊνιρλή Ελευθεριάδης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.