“Καλό φαγητό στο Θησείο!!”
Κριτική για: Αμπιμπάγιο

Αμπιμπάγιο
Καλό για: Τοπική κουζίνα
Γειτονιά: Θησείο/Μακρυγιάννη
Περιγραφή: Φιλόξενο, οικογενειακό και με την αίσθηση «καφενείου της παλιάς Αθήνας» το Αμπιμπάγιο στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό κτίριο στον πεζόδρομο της Ηρακλειδών στο ιστορικό Θησείο και κάτω από την σκέπη της Ακρόπολης. Με μενού που προσφέρει κλασικές παραδοσιακές προτάσεις και συνταγές με αφορμή την Ελληνική γη και θάλασσα, καθώς και με ειδικά επιλεγμένα αγνά προϊόντα και πρώτες ύλες απ’ όλη την Ελλάδα.
Η κριτική γράφτηκε 12 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφθηκαμε το Αμπιμπαγιο μετά από βόλτα στο Θησείο. Πολύ ωραίος χώρος, προσεγμένος και ομορφα διακοσμημενος. Το φαγητό πολύ καλο, το κριθαρωτο εξαιρετικο, τα μανιταρια, όπως επίσης και τα καλαμαράκια όλα νόστιμα. Ο μαρινατος γαυρος δε μας ενθουσιασε. Σίγουρα θα ήταν καλό να είχε και χύμα κρασί, βρίσκεις καλό άμα θέλεις, κι επίσης όντως το ούζο των 200ml στα 10€ είναι ακριβό ασυζητητί. Πάντως το φαγητό ήταν πολύ πολύ καλό σε μια τόσο τουριστική περιοχή και οι τιμές προσιτες! Θα ξαναπάμε σίγουρα!!

Ευχαριστούμε, nasia8637

Η κριτική γράφτηκε 12 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Παρασκευή απογευματάκι μετά τις 4 και κάτσαμε μέχρι τις 9.30. Τα πιάτα που ήταν για τη μέση πολύ γευστικά με ιδιαίτετη αναφορά στη φάβα και το τουρλουμπούκι. Το κυρίως, φιλέτο κοτόπουλο με πατάτες τηγανητές , ήταν ζουμερό και γευστικό, αδικήθηκε όμως από τις πατάτες που ήταν τηγανισμένες πολύ και όχι μάλλον σε καθαρό λάδι. Υπέροχα και τα επιδόρπια με την καρυδόπιτα με παγωτό βανίλια να κρατάει τα σκήπτρα της γεύσης, η πορτοκαλόπιτα αρωματική και ο μπακλαβάς αρκετά σιροπιαστός. Το συστήνω για μεσημέρι αν και οι τιμές είναι λίγο τσιμπιμένες λόγω περιοχής.

Ευχαριστούμε, boubouZografou
Ο/η ebxgre, Public Relations Manager του Αμπιμπάγιο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 14 Νοεμβρίου 2017

boubouzpografou,

Ευχαριστούμε πολύ για τη κριτική σας. Θα χαρούμε πολύ να σας ξαναδούμε!!

Η κριτική γράφτηκε 24 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μπαίνω κατ' ευθείαν στο ψητό χωρίς πολλά πολλά παπατζιλίκια, γιατί πραγματικά χρειάζεται μια μασαμπούκικη κριτική για το θέμα "Φαΐ στο Θησείο". Έτσι λοιπόν, το μαγαζί στέκει στον πεζόδρομο της Ηρακλειδών, απέναντι απ΄το ομώνυμο μουσείο. Ωραίος χώρος (την αλήθεια να την λέμε), ήσυχος, αν και δίπλα σε όλα, ευρύχωρα τραπεζάκια έξω, προσεγμένο και το εσωτερικό. Απίθανη λοιπόν επιλογή, χωροταξικά τουλάχιστον, για μάσα πριν ή μετά από βόλτα, καφέ, γλυκό, όλο το πακέτο δηλαδή για ολοήμερο άπλωμα όπως ακριβώς το γουστάρω τις Κυριακές! Λες να μας βρήκε τέτοια τύχη...
Η ανάγνωση του καταλόγου με τα τρεχούμενα ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΗ!! Γιατί ρε μάγκα δε διαθέτεις κρασί χύμα; Και εννοώ χύμα, όχι ποτήρι των 3.5€! Δεν ξέρω αν ξέμεινες όταν ήρθαμε (15/10/17, για να σε βοηθήσω), αλλά επιλογή μόνο σε εμφιαλωμένο έχω συναντήσει σε μαγαζιά με χρυσό σκούφο, αστέρια Μισελέν ή τρία νταν στο καράτε τουλάχιστον!! Και μη μου πει κανείς ότι δε ξέρω να πίνω, αναζητώντας χύμα κρασί, γιατί θα τον πάω στα τσίπουρα. Ξέρεις πού έχω πιει ξανά Μπαμπατζίμ 200ml με 10€; ΠΟΥΘΕΝΑ!! Έλεος ρε φίλε. Η μπύρα η βαρελίσια, των 400ml παρακαλώ, στα 4€ και η Ελληνικότατη Νήσος pilsner στα 6,5€€€€€€€!!!! Ωραία υποστήριξη στην εγχώρια μικροζυθοποιία! Μην ανταπαντήσεις ότι την προμηθεύεσαι ακριβά, γιατί έχουμε mail απ'την ίδια την εταιρεία που αποδεικνύει το αντίθετο! Έτσι νομίζεις θα το αφήναμε; Γενικά, τρεις άντρες που ήμασταν για να πάρουμε μυρωδιά θέλαμε μισό μισθό!
Ο λοιπός κατάλογος από τιμές κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, δικαιολογημένα θα πει κανείς, αν αναλογιστεί τον περιβάλλοντα χώρο, όχι όμως αν κάτσεις και γευτείς την κουζίνα. Η ομώνυμη σαλάτα με μανιτάρια, μήλα και άλλες ασυναρτησίες (επιλογή γυναικών στα 9€), ήταν ανέλπιστα νόστιμη και δροσερή. Ο ντάκος επίσης καλός αλλά στεγνός και όπως αποδείχθηκε στην πορεία κάτι έπαιζε γενικά με το λάδι μάλλον! Μελιτζανοσαλάτα όντως φανταστική όπως μας είχαν περιγράψει οι διαδικτυακοί συνάδελφοι αλλά η φάβα, αν και δεν της φαίνεται στη φωτό, ήταν απίστευτα σκληρή σαν στόκος. Τέλος από ορεκτικά εντυπωσιακοί εμφανισιακά οι κολοκυθοκεφτέδες αλλά παντελώς άψητοι εσωτερικά!
Για τα κυρίως θες να μάθεις πρώτα τα καλά νέα ή τα άσχημα; Για της ώρας οι επιλογές ήταν μόνο τρεις (απαράδεκτο) εκτός από παϊδάκια κ αρνί φούρνου που έβγαιναν οσονούπω! Αρνί φούρνου λοιπόν για μένα και φαντάζομαι ήδη ένα λαχταριστό χορταστικό πιάτο, με καυτό, ζουμερό κομμάτι αρνιού να ξεχωρίζει άνετα από το κόκκαλο και πατάτες με ζουμί για τρελές βούτες! Έχω ανεβάσει για πρώτη φορά δύο φωτογραφίες του ίδιου πιάτου για να πιστέψεις ότι σου λέω την αλήθεια όσο και αν πονάει! Ξερό, στεγνό, λίγο, στα 12,5€ κ δεν περιγράφω άλλο.. Το πιάτο με το φιλέτο τόνου, όπως ακριβώς και στη φωτογραφία ήταν πραγματικά νόστιμο για να είμαστε αντικειμενικοί αλλά και τα 15 ευρωπουλάκια νόστιμα ήτανε! Ρε μπας και το μαγαζί είναι για θαλασσινά... Μουσακάς ωραίος στα 8.5€ αλλά σε καμιά περίπτωση δε θα τον θυμάσαι για πάντα! Φιλέτο κοτόπουλο στα ίδια μπικικίνια, νόστιμο επίσης αλλά κ πάλι δε ξέφευγε με τίποτα από την περπατημένη. Και αφήσαμε για το τέλος τις χοιρινές, οι οποίες στα 9.5€ μας έκαναν τόση εντύπωση που παραγγείλαμε και 2, τρομάρα μας! Λέμε, δε μπορεί, είναι η ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ χοιρινή που θα φάμε! Όντως, λοιπόν, δοκιμάσαμε όλοι για να πειστούμε ότι η απελπισία αυτών που την διάλεξαν ήταν αληθινή! Πραγματικά απαράδεκτη!! Έγινε και σχετική σύσταση στον σερβιτόρο αλλά δεν ίδρωσε το αυτί κανενός. Δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν αλλά ήταν σαν κάποιος απ΄την κουζίνα να σαμποτάριζε το μαγαζί!! Αυτά τα ολίγα, για 3 οικογένειες στα 185€. NO WAY!!
Αν διαβάσεις κριτικές για το μαγαζί θα τις βρεις διφορούμενες, γι' αυτό άκου εμένα και για τα υπόλοιπα πίστεψε στις φωτογραφίες που βγάζω με πολύ μεράκι για την πάρτη σου. Πριν καταλήξεις εδώ σκέψου καλά αν ήρθες πραγματικά για να φας ή για την ομολογουμένως προνομιακή του θέση. Αν ήρθες για το δεύτερο, ξέχνα ό,τι διάβασες παραπάνω και απόλαυσε την Ακρόπολη... (Δε φαίνεται, μη χαίρεσαι!!).

H τελευταία μπουκιά είναι η δύναμή σου!

Ευχαριστούμε, masaboukes
Ο/η ebxgre, Public Relations Manager του Αμπιμπάγιο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 25 Οκτωβρίου 2017

Masaboukes,

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε προκειμένου να μοιραστείτε μαζί μας την κριτική σας. Εκτιμούμε πολύ το γεγονός, ότι μέσω των κριτικών αυτών, οδηγούμαστε σε συνεχή βελτίωση των υπηρεσιων μας προς τους πελάτες μας. Είναι αλήθεια ότι ενθουσιαστήκαμε πολύ, όταν πληροφορηθήκαμε την ευαρέσκειά, τόσο τη δική σας όσο και της παρέας σας, για την τοποθεσία και την διακόσμιση του καταστήματός μας. Πιστεύουμε ότι αυτό, ανταμοίβει ττην η σκλρή δουλειά μας, προκειμένου να δημιουργήσουμε ένα άνετο κι ευχάριστο περιβάλλον για τους πελάτες μας, σ΄έναν πανέμορφο πεζόδρομο κάτω από την Ακρόπολη. Επίσης, μας ευχαρίστησε το γεγονός ότι απολαύσατε την πλειονότητα των πιάτων που σας προσφέρθηκαν και που περιλαμβάνουν τόσο εκείνο με το αρνί, όσο και τον τόνο. Παρόλα αυτά μας δυσαρέστησε η κριτική σας σχετικά με τις τιμές χρέωσης, μερικών εκ των πιάτων μας. Έχουμε εργαστεί σκηρά προκειμένου να δημιουργήσουμε ένα κατάλογο, που συνδυάζει την ποιότητα των πιο φρέσκων υλικών που διαθέτει η αγορά, σε τιμές ανταποκρινόμενες σε αυτήν ακριβώς τη λογική και που θεωρρούμε κάτι παραπάνω από λογικές. Το μενού μας περιλαμβάνει πιάτα κυρίως όπως ενδεικτικά ριζότο λαχανικών στα 8,50 ευρώ ή φρέσκια σούπα θαλασσινών στα 9,00 ευρώ και γενικότερα εμπεριέχει προσεκτικά μαγειρεμένα πιάτα σε τιμές για κάθε βαλάντιο. Επίσης, σχετικά με την παρατήρησή σας για το κρασί, σας ενημερώνουμε ότι εκτός από το γεγονός ότι η κάβα μας διαθέτει εμφιαλωμένο κρασί (τρία αηδόνια) στη πολύ λογική τιμή των 10,00 ευρώ, η πολιτική του καταστήματος μας είναι προσανατολισμένη στο να αποφεύγει να σερβίρει στους πελάτες, οτιδήποτε δεν μπορεί να ελεγχθεί ποιοτικά, πράγμα που συμβαίνει με το χύμα κρασί. Παρόλο που η συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία των κρτικών που έχουμε δεχθεί ανά τα χρόνια, εκθειάζει τις αρετές μας, τόσο για την κουζίνα μας, το φιλικό κι επαγγελματικό σερβις και γενικότερα τα υψηλά στάνταρντς υπηρεσιών που προσφέρουμε, αλλά και για τις τιμές μας, αναγνωρίζουμε ότι σπανίως θα υπάρξει κι ο πελάτης εκείνος που δε θα μείνει ικανοποιημένος από την εμπειρία του στο εστιατόριό μας. Αν και κατανοούμε ότι μια συγνώμη δεν θα είχε αξία “κατόπιν εορτής”, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε με ειλικρίνια να μας συγχωρέσετε για την εμπειρία σας, πλην όμως θα προτιμούσαμε να μας ειδοποιούσατε για τα παραπονά σας κατά τη διάρκεια της επισκέψεώς σας, προκειμένου να μας δίνατε τη δυνατότητα τυχόν επανόρθωσης.

Η κριτική γράφτηκε 23 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μια απο τις πιο ομορφες Κυριακες του Οκτωμβρη περασα στο Αμπιμπαγιο....με την πρωτη ματια διακρινεις την ομορφια του ,πεντακαθαρο με ομορφο λουλουδια και καλοστρωμενα τραπεζια ποιοτικη μουσικη και τον ευγενεστατο κ. Γιαννη να σε υποδεχεται με χαμογελο κ καλοσυνη ...φαγαμε πιατα ημερας πεντανοστημα κ ιδιαιτερα απο τον σεφ πολλα συγχαριτηρια....οσο για τον κ.Γιαννη δεν μας αφησε λεπτο απο τα ματια του δεν έλειψε κατι απο το τραπέζι μας οσο κοσμο κ να ειχε το μαγαζι ! Μπραβο παιδια για αλλη μια φορα συγχαρητήρια!!!

Ευχαριστούμε, mintria

Mintria,

Ευχαριστούμε πολύ για τη κριτική σας. Νιώθουμε ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση όταν οι πελάτες μας περνάνε καλά μαζί μας και ευχαριστιούνται τα πιάτα μας και τις υπηρεσίες μας. Θα χαρούμε πολύ να σας ξαναδούμε!!

Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2017

Ωραίες γεύσεις,ωραίο περιβάλλον,καθαρό,με πολύ ευγενικό σέρβις και πολύ καλές τιμές...!!Τι άλλο να ζητήσεις?
Το μόνο αρνητικό ήταν ότι καθίσαμε έξω λόγω ζέστης και είχε λίγο φασαρία από το απέναντι καφέ..Κατά τα άλλα το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ευχαριστούμε, Chrysavgi
Ο/η ebxgre, Public Relations Manager του Αμπιμπάγιο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 13 Σεπτεμβρίου 2017

Chysavgi,

Vagelis M

Αμπιμπάγιο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αμπιμπάγιο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!