“Μετά τη δουλειά ό,τι πρέπει για να ηρεμήσεις”
Κριτική για: Fabrica De Vino

Fabrica De Vino
Κουζίνες: Μεσογειακή
Γειτονιά: Ομόνοια
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Fabrica είναι για να πας να χαλαρώσεις και να απολαύσεις με την ησυχία σου το ποτό σου. Το επισκέφθηκα την περασμένη εβδομάδα με μια φίλη μετά τη δουλειά και ήπιαμε ένα πολύ ωραίο ημίγλυκο κρασί. Επειδή πεινούσαμε, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και κάτι απ’ το μενού. Σκεφτήκαμε ότι με το κρασί θα πήγαινε ωραία κάτι σε κρέας, οπότε παραγγείλαμε τα μπιφτεκάκια σχάρας και τις φτερούγες κοτόπουλου. Ειδικά οι τελευταίες με τη σάλτσα που είχαν ήταν πεντανόστιμες. Ηρεμήσαμε και καθάρισε το κεφάλι μας απ’ όλη την πίεση που είχαμε. Είναι ό,τι πρέπει μετά από μια δύσκολη μέρα.

Ευχαριστούμε, mariashr

Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Tελευταία με την παρέα μου δεν είμαστε και πολύ του έξω λόγω του προγράμματος που έχει ο καθένας μας, αλλά όταν θα βγούμε μαζί, μας αρέσει να πηγαίνουμε σε ήρεμους χώρους με καλό φαγητό και ωραίο κρασί. Τα στάνταρ μας πληρούν λίγα στέκια στο κέντρο κι ένα απ’ αυτά είναι και το Fabrica. Μας αρέσει γιατί έχει πολλές επιλογές σε κρασιά και παρόλο που είναι wine bar, δίνουν εξαιρετική προσοχή στο φαγητό που σερβίρουν. Την τελευταία φορά που πήγαμε, καθίσαμε στον αγαπημένο χώρο όλων όσων το επισκέπτονται, που είναι το κελάρι. Εκεί και να μη θες να πιεις κρασί, η ατμόσφαιρα σε καλεί να δοκιμάσεις. Εμείς πήραμε ένα μπουκάλι Cabernet και μοιραστήκαμε δυο πίτσες με μοτσαρέλα, ντοματίνια και πέστο. Είχαν ωραία ζύμη και ήταν πολύ νόστιμες. Το καλό με το φαγητό είναι ότι παίρνεις πιάτα ικανοποιητικά σε ποσότητα και ταυτόχρονα πολύ φθηνά.

Ευχαριστούμε, jimlaex
Η κριτική γράφτηκε 1 Μαρτίου 2018

Ο φίλος μου είχε ξαναπάει στο Fabrica και μου το πρότεινε για να πάμε να πιούμε ένα κρασί. Κάτσαμε στο μπαρ και πήραμε δυο ποτήρια Σαββατιανό και για να το συνοδεύσουμε, διαλέξαμε απ’ τον κατάλογο κάτι νόστιμα αρνίσια φιλετάκια. Γενικά επικρατούσε ένα ευχάριστο κλίμα στο χώρο και είδαμε και ωραίο κόσμο. Ακούσαμε χαλαρωτική μουσική και κουβεντιάσαμε με την άνεσή μας. Ήταν καλή η ιδέα του φίλου μου να πάμε. Θα τον ακούω περισσότερο σ’ αυτά.

Ευχαριστούμε, gwgw_varda
Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Fabrica είναι ένα από τα πιο ωραία wine bar που έχω επισκεφθεί στην Αθήνα. Πήγαμε με συναδέλφους απ’ τη δουλειά για ένα κρασί και δεν περιμέναμε ότι θα μας αρέσει τόσο και σαν χώρος αλλά και σαν ποιότητα στο κρασί και στο φαγητό. Κάτσαμε στο κελάρι και πήραμε ένα μπουκάλι Chardonnay και το συνοδεύσαμε με μια γραβιέρα σαγανάκι και μια ποικιλία από τυρία, αλλαντικά και κριτσίνια. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει σαγανάκι γραβιέρα και μάλιστα με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς. Ομολογώ ότι με εντυπωσίασε. Το κρασί το καταλάβαμε και μόνο από το άρωμα του ότι θα είναι καλό, και όντως ήταν γευστικότατο. Οι τιμές ήταν αρκετά καλές και το προσωπικό μας βοήθησε πολύ στις επιλογές μας.

Ευχαριστούμε, pateris1977
Η κριτική γράφτηκε 21 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ήμασταν στο κέντρο με δυο φίλους και θέλαμε να κάτσουμε κάπου για κρασί. Αποφασίσαμε τελικά να πάμε στο Fabrica De Vino, γιατί είχαμε ακούσει από γνωστούς ότι έχει καλό κρασί. Μας φάνηκε πολύ ιδιαίτερος ο χώρος και κάπως μυστηριώδης. Πήραμε ένα μπουκάλι κρασί ξινόμαυρο Νάουσας, έπειτα από συμβουλή του σερβιτόρου και είχε δίκιο. Ήταν πολύ γευστικό. Θέλαμε να πάρουμε και κάτι να φάμε κι επιλέξαμε από το μενού τις γλυκοπικάντικες φτερούγες κοτόπουλου και κάτι αρνίσια παϊδάκια. Νοστιμότατες οι φτερούγες, ειδικά σε συνδυασμό με τη sourcream που τις συνόδευε. Πολύ ωραίο σημείο στο κέντρο για να πας με παρέα.

Ευχαριστούμε, iliasgrinn87

Fabrica De Vino: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Fabrica De Vino: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!