“Σαλάτα και κρασί”

Καλό για: Τοπική κουζίνα
Επιλογές δείπνου: Μεσημεριανό, Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Κρατήσεις
Γειτονιά: Σύνταγμα
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018

Στο Μακάλο πήγα με μια φίλη για μεσημεριανό μετά απ’ τα ψώνια μας. Επειδή θέλαμε να φάμε κάτι ελαφρύ, επιλέξαμε δυο σαλάτες, μία ψητό χαλούμι και μία με κοτόπουλο φιλέτο και τις συνοδεύσαμε με δυο ποτήρια λευκό κρασί. Η δεύτερη είχε και ωραία vinaigrette με μέλι και κρόκο Κοζάνης και μας άρεσε πολύ. Δε χρειάστηκε να πάρουμε και κάτι άλλο, γιατί ήταν μεγάλες σε ποσότητα και μας χόρτασαν μια χαρά, χωρίς όμως να μας βαρύνουν. Ο χώρος με τα έντονα χρώματα μας έφτιαξε τη διάθεση και το προσωπικό ήταν πολύ φιλικό μαζί μας και εξυπηρετικότατο.

Ευχαριστούμε, gwgw_varda

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Μακάλο το επισκέπτομαι αρκετά συχνά γιατί μου αρέσει η κουζίνα και το περιβάλλον του. Τελευταία πήγα με την κοπέλα μου κι επειδή δεν είχαμε δοκιμάσει ποτέ τα ζυμαρικά του, πήραμε τις ταλιατέλες με τα κολοκυθάκια και εκείνες με το pesto σπανάκι και βασιλικό. Πολύ ωραία η προσθήκη της παρμεζάνας και επίσης παρότι δεν μ’ αρέσουν οι ξηροί καρποί στα φαγητά, τα αμύγδαλα μου ταίριαξαν πολύ με τις ταλιατέλες με το pesto. Ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί ήταν ό,τι πρέπει για να συνοδεύσει τη μακαρονάδα και να μας χαλαρώσει.

2  Ευχαριστούμε, mixalisgk
Η κριτική γράφτηκε 17 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μετά απ’ τη δουλειά πήρα ένα φίλο να πάμε για φαγητό κάπου κεντρικά. Καταλήξαμε στο Μακάλο, επειδή ήταν κοντά μας και αφού κάτσαμε, παραγγείλαμε μια σαλάτα με κοτόπουλο. Για κυρίως, θέλαμε να φάμε κάτι σε μαγειρευτό και τελικά διαλέξαμε συκώτι μοσχαρίσιο με ρύζι και κοτόπουλο με μανέστρα. Αρκετά ωραία η σάλτσα σοφρίτο και ταίριαζε πολύ με το συκώτι, αλλά και η μαυροδάφνη στο κοτόπουλο έδινε μια άλλη γεύση. Μας άρεσε που ο χώρος είχε ησυχία και μπορούσαμε να συζητήσουμε με την άνεση μας. Χαλαρώσαμε και ευχαριστηθήκαμε πολύ το γεύμα μας.

Ευχαριστούμε, Nikos G
Η κριτική γράφτηκε 6 Φεβρουαρίου 2018

Θέλαμε να πιούμε ποτό και να φάμε κάτι κεντρικά μιας ήμασταν στο Σύνταγμα. Το Μακάλο ήταν στο δρόμο μας και είπαμε να το επιλέξουμε. Ένα ωραίο κρύο πιάτο που δοκιμάσαμε ήταν η κόντρα μπριζόλα με πικάντικη μουστάρδα. Φοβερή ήταν και η σαλάτα με ντομάτα, ρόκα και σέλερι, ήταν με φάκες και είχε γλυκιά γεύση. Εγώ επέλεξα να φάω μια σαλάτα με κοτόπουλο, είχε καλαμπόκι και αγγούρι φρέσκο. Το περιβάλλον του εστιατορίου ήταν χαλαρό, μας εξυπηρέτησαν με όλα πολύ καλά και λέμε να κανονίσουμε να ξαναπάμε με φίλους.

Ευχαριστούμε, stamatismkr
Η κριτική γράφτηκε 3 Φεβρουαρίου 2018

Μοντέρνο εστιατόριο με ωραίο φωτισμό και χορταστικά πιάτα, το Μακάλο το βρήκαμε τυχαία περπατώντας στην Νίκης. Ενδιαφέρον ήταν το μενού, πολύ χορταστική ήταν η σαλάτα με λαχανικά, είχε δυόσμο και Κυπριακό χαλούμι σε καλή ποσότητα, ψημένο και τοποθετημένο πάνω στη σαλάτα. Εγώ δοκίμασα το σολομό, η μερίδα ήταν πολύ καλή. Ο σολομός ήταν ψημένος έτσι ώστε να είναι ζουμερός, είχε ρύζι καστανό στην άκρη, και από κάτω είχε κομμάτια από κολοκυθάκια. Τα κολοκυθάκια είχαν γεύση λεμονιού, ταιριαστή με το σολομό και δυόσμο, ήταν φρέσκος και μας άρεσε και στην σαλάτα.

Ευχαριστούμε, koutroulia97

Μακάλο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μακάλο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!