“Η παλιά γειτονιά μας”

Αναφιώτικα Καφενείο - Μεζεδοπωλείο
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Κρατήσεις
Γειτονιά: Πλάκα
Περιγραφή: Ένα παραδοσιακό και γραφικό καφενείο - μεζεδοπωλείο μες την καρδιά της Πλάκας Μια ολόκληρη εποχή ζωντανεύει μπροστά στα μάτια των επισκεπτών που σεργιανίζουν στα σοκάκια και στα πλακόστρωτα καλντερίμια της γραφικότερης και παλαιότερης συνοικίας της Αθήνας την Πλάκα. Ανάμεσα στις ιστορικές γειτονιές και τα πολυσύχναστα στενάκια της, θα ανακαλύψετε τα «Αναφιώτικα». Όχι όχι, δε μιλάμε για την περιοχή Αναφιώτικα, αλλά για τα δικά μας «Αναφιώτικα»!!! Παραδοσιακό καφενείο ~ μεζεδοπωλείο όπως το χαρακτηρίζουν οι θαμώνες αλλά και οι επισκέπτες μας, τα «Αναφιώτικα» ξεχωρίζουν ανάμεσα στα υπόλοιπα μαγαζάκια επί της οδού Μνησικλέους και Θρασυβούλου. Στα περίφημα «σκαλάκια» όπως ίσως θα έχετε ακούσει!
Η κριτική γράφτηκε 6 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχο μαγαζί, πολύ νόστιμο φαγητό, πολλές επιλογές και δεν χρειάζονται πολλά λόγια για να περιγράψεις την ατμόσφαιρα. Αναμνήσεις από παλιό ελληνικό κινηματογράφο, μυρωδιά Ελλάδας. Απλά υπέροχο.

Ευχαριστούμε, cretatraveler

Η κριτική γράφτηκε 11 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ημέρα Σάββατο παρέα τριών φίλων καθόμαστε για καφέ μετά από 3 τέταρτα αναμονής..Παραγγέλνουμε 2 ελληνικούς διπλούς, 1 μέτριο, 1 γλυκό και 1 freddo espresso γλυκό. Ο σερβιτόρος κάνει λάθος στην παραγγελία και φέρνει τον γλυκό ελληνικό σκέτο. Του το λέμε και λέει θα σας φτιάξω άλλον. Λάθη γίνονται σκεφτήκαμε. Παίρνει λοιπόν τον καφέ και μετά από ένα λεπτό γυρίζει πίσω και μας σερβίρει τον «καινούριο». Συνηδητοποιουμε λοιπόν πως απλώς πρόσθεσε ζάχαρη και το ανακάτεψε γιατί το κατακάθι «κολυμπούσε» σε ολόκληρο το φλιτζάνι. Φωνάζουμε λοιπόν μια άλλη κοπέλα της λέμε το πρόβλημα παίρνει τον καφέ και μας λέει ξανά πως θα μας φτιάξει καινούριο. Δεν περνάνε ούτε 2 λεπτά και ο πρώτος, μουσατος σερβιτόρος μας εμφανίζεται ΕΝΤΟΝΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΟΣ να μας κάνει παρατήρηση και να μας τονίσει πως κάναμε λάθος προσθέτοντας ότι είναι μεγαλόκαρδος και θα μας φτιάξει άλλον..Παίρνανε 10 λεπτά έρχεται ο καφές στο τραπέζι και μαντέψτε, ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ..Τι να πω νόμιζε πως μας εκδικείται; Ποιος ξέρει; Τελικώς ήπια έναν ελληνικό γεματο κατακάθι μετά από 2 ώρες που σκέφτηκα ότι θέλω καφέ και το χειρότερο ένα συγνώμη δεν υπήρχε πουθενά..Γελάει ο κόσμος!!

Ευχαριστούμε, Thanos C
Η κριτική γράφτηκε 22 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Βρισκόμαστε αυτή τη στιγμη σε αυτο το μαγαζι. Στο καταπληκτικό αυτό περιβαλλον με το υπέροχο τζάκι του!! Πολυ καλη εξυπηρέτηση φιλικο περιβαλλον αψογο φαγητο και οπωσδήποτε να προτιμήσετε το ρακομελο.!! Πολυ καλες τιμές...πολυ ευγενικό εκ μερους του μαγαζιου να μας κερασουν ακομα ενα καραφακι ρακομελο και κρεμα καραμελε. Ευχαριστουμε πολυ θα σας ξανα προτιμησουμε σιγουρα.

Ευχαριστούμε, ioanna87
Η κριτική γράφτηκε 4 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Ωραία μέρος, ωραία ατμόσφαιρα με νεολαία αλλά αρκετά στριμωγμένα τα καθίσματα!! Σε ώρες με λίγο κόσμο είναι πραγματικά πολύ ωραία!!

Ευχαριστούμε, Fey-Leo
Η κριτική γράφτηκε 11 Σεπτεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το μέρος πολύ ωραίο αλλά το μαγαζί δεν ανταποκρίνεται στον κόσμο που έχει με αποτέλεσμα να γίνεται ένας κακός χαμός από κόσμο στριμωγμενο, τραπέζια κολλητά το ένα στο άλλο και σερβιτόροι στα όρια της αγένειας. Εμάς μας έβαλαν σε τραπέζι και μετά μας έδιωξαν γιατί είχαν "κράτηση" προφανώς επειδή θέλαμε μόνο ποτό.......

Ευχαριστούμε, Sofia T

Αναφιώτικα Καφενείο - Μεζεδοπωλείο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αναφιώτικα Καφενείο - Μεζεδοπωλείο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!