“Ωραίος χώρος για να πιεις καλό κρασί και να χαλαρώσεις”
Κριτική για: Oinoscent

Oinoscent
Γειτονιά: Πλάκα
Η κριτική γράφτηκε 4 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά, ήθελα να πάω για ένα ποτό με τους φίλους μου να χαλαρώσω. Διαλέξαμε το Oinoscent επειδή έχουμε ξαναπάει και μας αρέσει σαν χώρος και πήραμε o καθένας από ένα κρασί της επιλογής μας. Εγώ επειδή έχω μια αγάπη στο κόκκινο, επέλεξα ένα Μούχταρο και οι άλλοι απ’ τα αφρώδη ένα Prosecco κι ένα Μoschato d’ Asti. Είπαμε να πάρουμε και κάτι σε φαγητό για να μην πίνουμε μόνο και πήραμε ένα τατάκι τόνου κι ένα σεβίτσε λαβράκι με ακτινίδιο και μάνγκο. Και τα δύο συνόδευσαν πολύ ωραία το κρασί μας και περισσότερο το λαβράκι με τα φρούτα που ήταν πολύ γευστικό.

Ευχαριστούμε, iliasgrinn87

Η κριτική γράφτηκε 28 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μας άρεσε η ατμόσφαιρα στο Οinoscent και βρήκαμε και πολύ προσεγμένες τις επιλογές τους στα κρασιά. Το επισκεφθήκαμε με ένα φίλο την Πέμπτη και φάγαμε ένα πολύ ωραίο steak sandwich και ένα flat bread με τυρί και σουτζούκι. Από κρασιά εγώ επέλεξα ένα ποτήρι μαυροδάφνη και ο φίλος μου ένα κόκκινο Αγιωργήτικο. Και τα δυο είχαν αρκετά έντονη και ωραία γεύση. Είναι ένα όμορφο winebar στο κέντρο, με ωραίο μενού και καλό κρασί.

Ευχαριστούμε, Savvas B
Η κριτική γράφτηκε 28 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

To Οinoscent δεν το γνώριζα μέχρι πριν λίγες μέρες, που μου πρότεινε η φίλη μου να πάμε για ποτό. Μπαίνοντας μου φάνηκε ωραίο το ντεκόρ με τα κρασιά στα ράφια και με παρότρυνε να δοκιμάσω κάποιο απ’ όλα. Τελικά πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί Ροδίτης του ’16 και μας άρεσε περισσότερο απ’ ότι περιμέναμε. Η φίλη μου επέμενε να δοκιμάσουμε από το μενού τα superfoods, όπως κι έγινε, και πήραμε και τα ωμά λαχανικά. Και τα δυο είχαν ένα πολύ ωραίο dressing. Ειδικά τα superfoods με το λευκό μπαλσάμικο ήταν πολύ γευστικά.

Ευχαριστούμε, Nikos G
Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Στο oinoscent ήπιαμε ωραίο κρασί και φάγαμε πολύ γευστικά πιάτα. Πήγαμε με την κοπέλα μου την Παρασκευή το απόγευμα και δοκιμάσαμε ένα νοστιμότατο κριθαρώτο φρέσκιας καραβίδας και fetuccini με ντομάτα, βασιλικό και παρμεζάνα. Μαζί με το φαγητό πήραμε κι ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί Grenache, το οποίο μας άρεσε ιδιαιτέρως. Αρκετά ενδιαφέρον χώρος και φαινόταν ότι είναι αφιερωμένος στο καλό κρασί. Ήταν μια πολύ καλή πρόταση στο κέντρο της Αθήνας για ένα ποιοτικό γεύμα.

Ευχαριστούμε, alexandros p
Η κριτική γράφτηκε 13 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Στο oinoscent βρέθηκα με δυο φίλους, καθώς ήμασταν στο Σύνταγμα και ψάχναμε ένα ωραίο μέρος να τσιμπήσουμε και να πιούμε το κρασάκι μας. Ο χώρος απ’ έξω φαινόταν περιστοιχισμένος από μπουκάλια κρασιού και ήταν σαν να μας φώναζε να μπούμε. Αφού κάτσαμε στο τραπέζι μας, παραγγείλαμε ένα μοσχαρίσο καρπάτσιο και ένα black angus. Το λάδι τρούφας έδινε στο καρπάτσιο μια ιδιαίτερη ένταση, ενώ ο πουρές καρότου ταίριαζε πολύ ωραία με το black angus. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με κρασί ξινόμαυρο ’15 Νάουσα, εξαιρετικής ποιότητας. Μας άρεσε πολύ και το γεύμα μας αλλά και ο χώρος.

1  Ευχαριστούμε, pateris1977

Oinoscent: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Oinoscent: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!