“Μετά την καλοκαίρι βόλτα μας.. Καταλήξαμε στο καταπληκτικό αυτό μαγαζί! ”

Tα Καραμανλίδικα του Φάνη
Γειτονιά: Μοναστηράκι
Γειτονιά: Μοναστηράκι
Η κριτική γράφτηκε 4 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Τα "Καραμανλίδικα του Φάνη" αποτελούν μια εξαιρετική επιλογή για κάθε ζευγάρι αλλά και παρέα. Είναι must να δοκιμάσετε την ποικιλία με τα τυριά, η οποία θα σας ξετρελάνει. Εμάς μας σέρβιρε μια γλυκύτατη ξανθιά κοπέλα, η οποία ήταν συνεχώς με το χαμόγελο στα χείλη και άκρως εξυπηρετική. Ένα ακόμη στοιχείο που έπαιξε σημαντικό ρόλο για την κριτική μου είναι η καθαριότητα που επικρατούσε τόσο στις τουελατες όσο και στον υπόλοιπο χώρο.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2020
Ευχαριστούμε, Vagelis K

Η κριτική γράφτηκε 19 Ιουλίου 2020

Πολύ ωραίο μέρος μέσα στο κέντρο της Αθήνας!Τα φαγητα ένα κι ένα ,δε ξέρεις ποιο να πεις ότι είναι καλύτερο.. οι τιμές πολύ καλές , καθόλου τσιμπημενες..αξίζει να το επισκεφτείτε κ να βρείτε τον Τάσο!

Ευχαριστούμε, Tonia M
Η κριτική γράφτηκε 20 Φεβρουαρίου 2020

Απλος χωρος, νοστιμες γευσεις, μεγαλες ποσοτητες για τις τιμες τους, ποιοτικα υλικα και καποια απλα πραγματα που δεν τα κανουν πολλοι αλλα που κανουν τον πελατη να ξαναπαει οπως το κερασμα στην αρχη αλλα και στο τελος του γευματος. Δοκιμασαμε πατατοσαλατα την οποια περιμεναμε διαφορετικη αλλα ηταν οκ, ντολμαδακια που ηταν νοστιμα, παστουρμαδοπιτα και φετοπιτα που δεν ηταν πιτες αλλα πεινιρλι και το σαγανακι τους το οποιο ειναι πολυ γευστικο και ιδιαιτερο. Ιδιαιτερα πιατα, γευστικα πιατα, ποιοτικα σε τιμες οκ. Μεγαλη ποικιλια και πιο ωραια πραγματα απο το αλλο μαγαζι τους.

Ημερομηνία επίσκεψης: Σεπτέμβριος 2019
2  Ευχαριστούμε, titinaki_s
Η κριτική γράφτηκε 16 Φεβρουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μαγαζί με τσιμπιμένες τιμές! Ζητήσαμε την ποικιλία αλλαντικών τυριών που κοστίζει 16 ευρώ. Ρώτησε..... για να βάλει παστουρμά. Είπαμε να τον βάλει. Κανονικά η ποικιλία τον εχει μέσα. Δεν τον έβαλε ποτέ. Απαράδεκτο! Έχει μικρύνει πολύ την ποικιλία την συγκεκριμένη αφού είχαμε πάει και παλιότερα και ξέραμε!

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2020
Ευχαριστούμε, 577manolisk
Η κριτική γράφτηκε 10 Φεβρουαρίου 2020

Έχοντας επισκευθεί στο παρελθόν το πρώτο μαγαζί στη Σωκράτους και έχοντας μείνει σχετικά ικανοποιημένοι αποφασίσαμε να επισκευθούμε το νέο μαγαζί στην Ερμού. Σάββατο μεσημέρι και το μαγαζί γεμάτο.Αποφασίσαμε να περιμένουμε να αδειάσει τραπέζι.Αναμονή μία ολόκληρη ώρα και το χειρότερο χωρίς να υπάρχει χώρος όπου κάθε τρις και λίγο τα γκαρσόνια μας ζητούσαν να μετακινηθούμε είτε για να περάσουν ..είτε για να μην είμαστε κοντά στους πελάτες που ήδη κάθονταν. Οταν επιτέλους καθήσαμε είδαμε με έκπληξη πως απο το μενού έλειπε το πιάτο που μας είχε αρέσει την προηγούμενη φορά στη Σωκράτους. Αναγκαστήκαμε λοιπόν να παραγγείλουμε διαφορετικά πιάτα. Φάβα Δομοκού....μέτρια προς το κακό....Κιμαδόπιτα καραμανλίδικη...ίσως ότι χειρότερο έχουμε δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο....Λουκάνικα χωριάτικα Δράμας...ακόμα και ο γιος μου που λατρεύει κάθε είδος λουκάνικου δοκίμασε και είπε "αυτό δεν τρώγεται"...και το αποκορύφωμα ..Σαχανάκι καραμανλίδικο...που κυριολεκτικά έμοιαζε να είναι φτιαγμένο απο αποφάγια....Μαζί με μια κόλα...όλα μαζί 27.50...τιμή πανάκριβη για την απαίσια ποιότητα. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω κριτική...απλα δεν θα ξαναπατόυσα εκεί...αλλά δυστυχώς τα στομάχια μας υπέφεραν από καούρα για ώρες πράγμα που μας επιβεβαίωσε την κάκιστη ποιότητα.Κλασσική περίπτωση μαγαζιού που απέκτησε όνομα και έριξε κατακόρυφα την ποιότητα του. Κρίμα.

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2020
Ευχαριστούμε, chrissx
Ο/η T-FA18, General Manager του Tα Καραμανλίδικα του Φάνη, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 17 Φεβρουαρίου 2020

Αγαπητέ κύριε, συνήθως δεν σχολιάζουμε τις κριτικές των επισκεπτών και πελατών μας, εκτός αν υπερβαίνουν τα όρια και γίνονται προσβλητικές. Έτσι, θα θέλαμε να σταθούμε στις εκφράσεις της κριτικής σας, οι οποίες επιβάλουν να αναφερθούμε στην απαξιωτική επίθεση, στην ποιότητα μας. Θα παραθέσουμε κάποια χαρακτηριστικά των προϊόντων μας που δυσφημίστηκαν, με απρεπής χαρακτηρισμούς:

Λουκάνικα Δράμας του εργαστηρίου Sary της σειράς «ηδύκρεω» χωρίς συντηρητικά και χωρίς ενισχυτικά γεύσης. Παρασκευάζονται από σπάλα χοιρινή, με αλάτι Ιμαλαΐων και καπνίζονται με τρόπο φυσικό, σε ξύλο ντόπιας οξιάς.

Κιμαδόπιτα καραμανλίδικη, με ζύμη χειροποίητη από αλεύρι πετρόμυλου, με προζύμι 48-ωρης φυσικής ωρίμανσης. Με φέτες παστουρμά, κιμά που μαγειρεύουμε κάθε μέρα, από σπάλα μοσχαρίσια και φυσικά καρυκεύματα, η κιμαδόπιτα -όπως όλα τα προσφούρνια, ψήνεται στον παραδοσιακό πετρόκτιστο φούρνο μας.

Σαχανάκι καραμανλίδικο με σάλτσα από φρέσκιες ντομάτες που παρασκευάζουμε καθημερινά. Προσθέτουμε καραμανλίδικο παστουρμά και καραμανλίδικο σουτζούκι του εργαστηρίου «Sary» από τη Δράμα, με συνοδεία δυο αυγά από κότες ελευθέρας βοσκής - τα οποία τα φέρνουμε από την Χίο και τη φάρμα «Παφυλίδα».

Στα Καραμανλίδικα του Φάνη» μπορείτε να δοκιμάστε και προμηθευτείτε σπάνια τυριά από όλη την Ελλάδα: άλμης, καπνιστά, παλαιωμένα, αγελαδινές και αιγοπρόβειες γραβιέρες, φρέσκα κατσικίσια, τυριά ΠΟΠ & delicatessen. Επιλέγουμε και σας προτείνουμε κρασί από ελληνικές ποικιλίες, μπύρα από Ελληνικές μικροζυθοποιίες. Αναζητούμε καθημερινά σε επίλεκτους Έλληνες παραγωγούς, «την καλύτερη ποιότητα, στην καλύτερη τιμή». Η σχέση της κορυφαίας ποιότητας με την τιμή που την παρέχουμε, είναι ο λόγος που μας προτιμούν οι πελάτες μας.

Το μενού του Εργαστηρίου μας, στην οδό Ερμού 119, είναι διαθέσιμο σε δύο γλώσσες στο δικτυακό μας τόπο, όπου σημειώνονται με σχετική ένδειξη τα νέα πιάτα, προς εξυπηρέτηση των πελατών μας. Στο Εργαστήρι παρέχουμε τη δυνατότητα τηλεφωνικής κράτησης για δείπνο.

Εκ της διευθύνσεως

Tα Καραμανλίδικα του Φάνη: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Tα Καραμανλίδικα του Φάνη: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!