“αν και τουριστικό μαγαζί σε εκπλήσσει ευχάριστα! αξίζει να το επισκεφτείς!!”

Οινομαγειρείο των Θεών
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Οικογένειες με παιδιά, Μεγάλες παρέες, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Δείπνο, Πρωινό, Μεσημεριανό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις, Φαγητό σε πακέτο
Γειτονιά: Θησείο/Μακρυγιάννη
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Πολύ όμορφο μαγαζί.
Είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι τουριστικό μαγαζί στην Αθήνα για φαγητό.
Δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ότι είναι τουριστικό.
Το φαγητό τόσο νόστιμο και ο χώρος μέσα τόσο φιλικός .
το προσωπικό πολύ ευγενικό και οι ιδιοκτήτες καταπληκτικοί !
πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για το τόσο καλό αποτέλεσμα !

Ευχαριστούμε, GeorgiaK1980
Ο/η Ifigeneia K, Public Relations Manager του Οινομαγειρείο των Θεών, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 17 Μαρτίου 2018

Ευχαριστούμε πολύ!

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Δυο βηματα απο το μουσειο της Ακροπολης, συνδυαζει αψογη κουζινα,προσιτες τιμες, ζεστο περιβαλλον (αν και καθησαμε εξω) με την αβιαστη ευγενεια και το αυθεντικο χιουμορ.. ενα συν ακομα πως οι ιδιοκτητες ειναι απο τα Τρικαλα! Θα ξαναπαμε σιγουρα..

1  Ευχαριστούμε, fotios k

Ευχαριστούμε πολύ! Τιμημένα Τρίκαλα!

Η κριτική γράφτηκε 16 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Όμορφο, ζεστό περιβάλλον, που συνδυάζει το παραδοσιακό με το μοντέρνο. Όλα τα πιάτα που πηραμε ήταν εύγευστα και η εξυπηρέτηση άμεση και πολύ φιλική. Σύντομα θα ξαναπάμε!

1  Ευχαριστούμε, George V

Ευχαριστούμε πολύ!

Η κριτική γράφτηκε 15 Φεβρουαρίου 2018

Χθές το βράδυ επισκέφθηκα με τη σύζυγό μου το εστιατόριο αυτό που βρίσκεται στον πεζόδρομο της οδού Μακρυγιάννη πολύ κοντά στο σταθμό του μετρό Ακρόπολη. Ο Νίκος, ένας ευγενέστατος και πρόσχαρος νέος κύριος που είναι ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας καλωσόρισε εγκάρδια και μας συνόδεψε στο τραπέζι μας. Αφού έκανε μια σύντομη αναφορά στην ιστορία του μαγαζιού και την πολύχρονη εμπειρία του στον κόσμο των γεύσεων μας παρουσίασε το μενού της ημέρας. Ρίξαμε μια ματιά στο κατάλογο αλλά καταλήξαμε τελικά στο μενού της ημέρας και δεν απογοητευτήκαμε για αυτό. Αφού ήρθαν στο τραπέζι μια ποικιλία ψωμιών με πάστα ντομάτας, εμφιαλωμένο νερό και μπύρα Σέπτεμ με μέλι από μια μικρή ζυθοποιία στην Εύβοια, αρχίσαμε να τέρπουμε τον ουρανίσκο μας με κολοκυθόσουπα βελουτέ με τζίντζερ και πορτοκάλι σερβιρισμένη σε κούπα και γαρνιρισμένη με ένα κλωναράκι άνηθο. Αισθάνθηκα πως όχι μόνο κούπα αλλά μια σαλατιέρα γεμάτη αν είχα μπροστά μου από αυτήν την υπέροχη σούπα θα την άδειαζα. Συνεχίσαμε με φλογέρες με κατίκι Δομοκού και λιαστή τομάτα τραγανές απέξω και με λιωμένο ευωδιαστό τυρί από μέσα. Τη ανάμικτη σαλάτα που ακολούθησε με baby λαχανικά όπως ρόκα λόλα και παντζαρόφυλλα, λιαστή τομάτα, ρόδι, αχλάδι, καρύδια και σάλτσα βαλσάμικο με μέλι κυριολεκτικά τη λάτρεψα. Δροσερή, με κυρίαρχο το αχλάδι και ψιλοκομμένο και σε φετούλες, σε εξαιρετικό συνδυασμό με τα καρύδια και το ρόδι δεν ήθελες να τελειώσει. Το ριζότο με χοιρινό κάστανο και παντζάρι ήρθε ακριβώς τη στιγμή που όλες μου οι αισθήσεις είχαν ξυπνήσει και περίμεναν κάτι παραπάνω. Αρμονική συνύπαρξη γεύσεων και η επίγευση του κάστανου όταν το συναντούσες ήταν απαράμιλλη. Με όλα αυτά φτάσαμε στα κυρίως πιάτα που το ένα ήταν φιλέτο κοτόπουλου γεμιστό ψητό με coulis κόκκινης πιπεριάς, μπέικον, τυρί, λιαστή τομάτα συνοδευόμενο με πουρέ καρότο και το άλλο κλασικοί ντολμάδες αυγολέμονο δηλαδή λαχανόφυλλα γεμιστά με κιμά και ρύζι σε σάλτσα αυγολέμονο. Κλασικό πιάτο το τελευταίο αλλά η επιλογή μας δικαίωσε καθώς ήταν νοστιμότατοι. Το κοτόπουλο ξεροψημένο εξωτερικά αλλά όσο πρέπει μαλακό εσωτερικά με γεύση μεστή και ξεχωριστή ήταν απλά από τα ωραιότερα που έχω δοκιμάσει. Και εκεί που λες δεν μπορώ να φάω τίποτα άλλο έρχεται μία θεϊκή καρυδόπιτα με επικάλυψη σοκολάτας γάλακτος και ένα σφηνάκι μαστίχας να ολοκληρώσουν το εξαίσιο αυτό δείπνο και να σε αφήσουν με την απορία. Μπορείς να φας κάπου καλύτερα; Ίσως. Αξίζει όμως οπωσδήποτε να δοκιμάσεις τις γεύσεις των Θεών που είμαι σίγουρος ότι και οι δώδεκα θα άφηναν τον Όλυμπο για να δοκιμάσουν τις ξεχωριστές γεύσεις που προσφέρει το Οινομαγειρείο των Θεών. Επειδή βιαζόμουν λίγο να φύγω για ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου, φύγαμε χαιρετώντας ξανά τον Νίκο και έχοντας κρατήσει τις γεύσεις την ευγένεια και την άριστη εξυπηρέτηση από το εστιατόριο αυτό. Αρμονικά δεμένες η παράδοση με την μοντέρνα κουζίνα η πρότασή μου για οποιοδήποτε βράδυ εορταστικό και μη ακόμη και για απαιτητικούς γευσιγνώστες είναι… Οινομαγειρείο των Θεών.

3  Ευχαριστούμε, haralabos

Wow! Ευχαριστούμε πολύ για την εξαίσια κριτική!

Η κριτική γράφτηκε 22 Ιανουαρίου 2018

Πολύ καλή ποιότητα φαγητού, φοβερές ελληνικές γεύσεις, σε φυσιολογικές τιμές. Ευγενικό προσωπικό και ωραίο περιβάλλον

2  Ευχαριστούμε, John S

Ευχαριστούμε!

Οινομαγειρείο των Θεών: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Οινομαγειρείο των Θεών: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!